Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bebeğin Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğin göbek bölgesinde omfalit dediğimiz göbek bağı enfeksiyonu gelişimini önlemek için göbek kordonunu temiz tutmak gereklidir. Yenidoğan göbek bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: Bunun için her bez değişiminde doktorunuzun önerdiği şekilde antiseptik solüsyona(genellikle bu etil alkoldür.) batırılmış bir pamuk yardımı ile kordonun özellikle taban kısmını silmek önemlidir. Bu işlem bebekte acı hissine sepep […]

Yenidoğan bebeğin göbek bölgesinde omfalit dediğimiz göbek bağı enfeksiyonu gelişimini önlemek için göbek kordonunu temiz tutmak gereklidir. Yenidoğan göbek bakımı için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Bunun için her bez değişiminde doktorunuzun önerdiği şekilde antiseptik solüsyona(genellikle bu etil alkoldür.) batırılmış bir pamuk yardımı ile kordonun özellikle taban kısmını silmek önemlidir. Bu işlem bebekte acı hissine sepep olmaz.
  • Göbek düşene kadar bu bölgenin suyla temasını engellemek gereklidir. Bunun için bebeğinizi suyla banyo yaptırmak yerine göbek bağı düşene dek sadece silmenizi öneriyoruz.

Göbek bağının 3. ila 20. günler arası düşmesi normal kabul ediliyor. Göbek bağı düştükten sonra 10 gün kadar noktalanma şeklinde hafif kanama olabilir. Ancak daha çok ve devamlı bir kanama varsa hemen vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır; çünkü bu durum, K vitamini eksikliğinden olabilir.

Kanama dışındaki göbekte akıntı olması ise genellikle omfalit adı verilen göbeğin enfeksiyonu sonucu oluşur, akıntı oluştuğunda en kısa zamanda hekim takibinde tedavisi yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?