Yaş Hurmanın Faydaları

Yaş Hurmanın Faydaları

İÇİNDEKİLER Hurmanın İçeriğiMedine Hurmasının FaydalarıHurmanın Cilde FaydalarıHurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Hurma, fazla tatlı bir meyve türü olduğunudan çoğumuza biraz ağır geliyor ve bu nedenle pek çoğumuz bu meyveyi tercih etmiyoruz. Ama bundan sonra az da olsa yemeye çalışmakta fayda var diye düşünüyorum; çünkü içeriği o kadar zengin, faydaları o kadar çok ki yememek vücudumuz için […]

Hurma, fazla tatlı bir meyve türü olduğunudan çoğumuza biraz ağır geliyor ve bu nedenle pek çoğumuz bu meyveyi tercih etmiyoruz. Ama bundan sonra az da olsa yemeye çalışmakta fayda var diye düşünüyorum; çünkü içeriği o kadar zengin, faydaları o kadar çok ki yememek vücudumuz için büyük bir kayıp aslında.

Ayrıca hurmayı illaki tek başına yemek zorunluluğumuz bulunmuyor değil mi? Farklı şekillerde de tüketmemiz pekala mümkün. Süte ya da yoğurda karıştırarak, ya da tereyağı sürdüğümüz ekmeğe bal sürer gibi ezilmiş hurma sürerek rahatlıkla tüketebiliriz. Evimizde hurma ezmesi hazırlayarak küçük bir kavanoz içerisinde buzdolabınızda saklayabilir, kahvaltılık olarak kullanabiliriz. Hurma ezmesinin içine tarçın koyarak hem daha farklı bir lezzet, hem de daha besleyici bir ürün elde edebiliriz.

Hurmanın İçeriği

Kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potastum, magnezyum ve çinko gibi vücudun gereksinim duyduğu pek çok minerali bünyesinde barındıran vr palmiye ağacında yetişen meyvelerden biri olan hurma tiamin, niasin ve riboflavin gibi B grubu vitaminlerin yanı sıra folik asit, A vitamini ve K vitamini açısından son derece zengin bir meyve olma özelliği taşıyor.

Medine Hurmasının Faydaları

Aslında medine hurması da diğer hurmalarla aynı ortak özellikleri taşır. Biz burada hurmaların ortak özelliklerinden söz edeceğiz.

Hurma, pek çok vitamin ve minerali bir arada barındıran çok faydalı bir meyve olmasının yanı sıra şifa kaynağı bir besindir de aynı zamanda.

Bu güzel meyve, kabızlığa en iyi çözüm olarak yanı başımızda duruyor. Kabızlık sorunu için kimyasal ilaçlar kullanarak vücut dengemizi bozmak yerine, günde 2-3 adet hurma yemek çok daha insancıl bir seçenek gibi durmuyor mu?

Kabızlığa çözüm olan hurma ishal olduğunuzda da imdadınıza yetişiyor. Bol sıvı alımıyla birlikte hurma da tüketirseniz ishalinizin beklediğinizden çok daha kısa sürede iyileştiğini görüp şaşıracaksınız.

Kansızlığı olanlar için de drmşt eksikliğini takviye etmek adına en önemli besinnlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok yan etkisi olan ve çoğumuz tarafından sindirim problemleri nedeniyle uzun süreli kullanımında zorluklar içeren demir ilaçlarından çok daha fazlasını sağlıyor bizlere.

Kilo alamayan bireyler için, iyi bir enerji verici olarak hızlı kilo alımına yardımcı bir besin olma özelliği de taşıyor. Tüketildikten yarım saat gibi kısa bir süre sonra, yüksek düzeyde enerji verdiği için, kendinizi son derece enerjik hissetmenize yardımcı olan meyve spor yapanlar için de iyi bir enerji kaynağı olarak önem taşıyor.

Hurmanın meyvesinden sirke çekirdeğinden ise yağ üretiliyor. İçerdiği pek çok mineral ve vitamin, meyveyi kas gelişiminde en iyi maddelerden biri yapıyor.

Hurma ezmesi, hem yetişkinler hem de çocuklar için, özellikle yaralanma veya hastalıktan kurtulma süresi boyunca tüketildiğinde iyleşmeyi hızlandırma özelliği sunuyor.

Anlamlı miktarda potasyum içerdiğinden sinir sistemi için de son derece faydalı olma özelliği taşıyor.

Medine hurmasının faydaları

Hurmanın Cilde Faydaları

Hurma cildi besleyen B vitamini türevlerini bol miktarda bünyesinde barındırduğından sivilce ve başka cilt problemlerini tedavi edici özellikler içeriyor. 3 hurmayı ezerek içine 1 çay kaşığı bal ilave ederek iyice karıştırarak elden ettiğiniz macunu maske olarak yüzünğze uygulayın. 10 günde bir 10 dakika bu maskeyi yüzünüzde beklettip yıkarsanız cildinizdeki tazelik ve parlaklığa şahit olabilirsiniz. Zamanla sivilceler ve izleri azalacak ve kaybolacaktır. Her gün düzenli olarak hurma yiyenlerim ve maske uygulaması yapanların cildi esnekliğini uzun yıllar kaybetmediği için yüzde kırışıklık oluşumu gecikir. Yaşlanmaya bağlı oluşan kahverengi ve kırmızı lekelerin oluşumu yavaşlar.

Hurma Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde hurmanın güçlü bir antioksidan olması ve hücre yenileyici özellik taşıması nedeniyle, karın içi kanserlerinde tedavi edici özellikler barındırdığı belirtiliyor. Ayrıca günde tek bir hurma yiyerek, tüm yaşamınız boyunca göz sağlığınızı korumanıza yardımcı olacağı da söyleniyor. Gece körlüğü probleminin en etkin çözümü olarak da yine hurma karşımızda duruyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?