WordPress Amp Devre Dışı Bırakma ve Linkleri Yönlendirme

WordPress Amp Devre Dışı Bırakma ve Linkleri Yönlendirme

Google yönlendirmeleri neticesinde pek çok arkadaşımız sayfalarını, İngilizce’deki Accelerated Mobile Pages kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve AMP adı verilen mobil sayfalara dönüştürüyorlar. Fakat, bu sayfalar çok hızlı açılırken; eğer sayfada adsense reklamlarınız varsa reklamlar yavaş açıldığı için doğal olarak reklam gelirlerinizde düşüş ortaya çıkıyor.

AMP sayfaların görüntüsü oldukça basit ve sitenizin kendine özgü görüntüsü bu sayfalarda yer almadığından, kullanıcılar sitede dolaşmayı pek tercih etmiyorlar genelde ve bu sepeple siteden hemen çıkma oranları artıyor. Adsense reklamlarının entegrasyonu, normal sayfalara göre daha çok uğraş gerektiriyor ve çoğumuz yazı içi reklam ekleyemiyoruz bu sayfalara. Yazı içi reklam eklemek isteyenler ücretli bir eklenti satın almak durumunda kalıyor çoğu zaman. Sayfalarda düzenleme yapmak için yeni bilgiler edinmek gerekiyor ve bu işlemler çok uğraştırıyor. Hal böyle olunca da haklı olarak, bazı webmaster arkadaşlarımız AMP’yi devre dışı bırakmaya karar veriyorlar.
Wordpress’te AMP devre dışı bırakma ile ilgili bazı yazılar okumuşsunuzdur, AMP eklentisini devre dışı bırak başka birşeye gerek yok diye yazan. Fakat durum o kadar da basit değil aslında. Tamam doğru eklentiyi devre dışı bıraktık ama google’de indekslenmiş genellikle sitedadi.com/yaziadi/amp şeklinde olan linklere ne olacak? Bu linkler nedeniyle asıl konunun sayfasına erişemeden 404 hata mesajı veren AMP sayfalarınıza girip çıkan kullanıcılarınızın gözünde prestij kaybına uğramanızın yanı sıra sitenizin google’da aşağılara düşmesi işten bile değil. Bu kırık linklerin kendi kendine kalkmasını beklemek, hiç de iyi bir fikir gibi görünmüyor.

Kısacası demek istediğim şu ki, eklentiyi devre dışı bırakmadan önce AMP içeren linkleri orijinal linklere yönlendirmemiz şart. Peki bu işlemi google’da sıra kaybı yaşamadan, en kolay şekilde nasıl yapacağız? İşte bu yazımızın konusunu oluşturan ve sizlere aktarmak istediğim bilgi bu mevzuyu içeriyor. Daha fazla laf kalabalığı yapmadan, bu işlemin nasıl yapılacağını anlatmaya başlayalım.

1.Yöntem: Önce kesin çözüm içeren yöntemden söz etmek istiyorum. Sonraki basamakta ise kullanıcılara daha kolay gelen htaccess dosyası ile linkleri yönlendirme nasıl yapıyoruz onu anlatacağım.

Kesin çözüm için google webmaster tools’dan robot.txt dosyasına giderek, dosyanın içine aşağıdaki kodu yapıştırıp gönder tuşuna, sonra da indir butonuna tıklayıp robot.txt dosyasını indiriyoruz. İndirdiğimiz dosyayı FTP’den sitemizin bulunduğu dizine (genellikle bu public_html’dir) atıyoruz.

Disallow: /*?
Disallow: /?amp/*
Disallow: /?*

Kısa bir süre sonra, genellikle 5-10 dakika içinde, amp içeren linkler google’dan kalkacak eski linkleriniz bunların yerini alacaktır. Bu gerçekleştikten sonra, artık AMP eklentisini devre dışı bırakıp silebilirsiniz. Böylece sorunumuz çözüme kavuşmuş olacak.

2.Yöntem: Bu yöntem daha kolay gibi görünen fakat bazen işe yaramayan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bunda yapmamız gereken aşağıdaki kodları htaccess dosyasına yapıştırıp kaydetmek.

<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteRule ^(.*)/amp/$ $1/ [R=301,L]
RewriteRule ^(.*)/amp$ $1/ [R=301,L]
</IfModule>

Bu kod sitedadi.com/yaziadi/amp şeklinde link yapısını için düzenlenmiş bir kod.

Eğer kod işe yaramazsa yine aynı link yapısı için aşağıdaki kodu deneyebilirsiniz.

RedirectMatch 301 ^/([^/]+)/amp$ https://www.pcbilimi.com/$1
3.Yöntem: Bu 3. yöntemde wordpresste bir eklenti kurup, kurduğumuz eklentiyi editleyerek bazı kodlar ekleyerek işlem yapıyoruz.

Eklentiyle tüm AMP linklerini AMP olmayan sürüme yönlendirebilirsiniz.

Bunu yapmanın adımları şunları içeriyor.

  • Önce “All 404 Redirect to Homepage” isimli eklentiyi yükleyip, eklentinin ayarlar kısmından tüm amp sayfaları anasayfaya yönlendiriyoruz.
  • Sonra WordPress kontrol panelinde
    Eklentilerden Editör’e gidin
    Sağ üstteki açılır menüde “All 404 Redirect to Homepage” eklentisini seçip all-404-redirect-to-homepage/all-404-redirect-to-homepage.php dosyasını açın. İçinde  if ($ options ['p404_status'] == '1' ve $ options ['p404_redirect_to']! = '') { satırını bulup hemen altına ağıdaki kodu yapıştırın ve kaydedin.
if (strpos($link, "/amp") !== false) {

    header ('HTTP/1.1 301 Moved Permanently');

    header ("Location: " . str_replace('/amp', '', $link));

    exit();

}

Aşağıdaki resimdeki gibi bir görünüm elde etmeniz gerekiyor.AMP linkleri yönlendirme

  • Son olarak, önceden kurduğunuz AMP eklentisini devre dışı bırakıp, yönlendirmenin çalıştığından emin olmak için, sitenize ait herhangi bir sayfanın bir amp sürümüne gidip çalışıp çalışmadığını test edin.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ