Uyuz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz Nedir? Belirtileri Nelerdir? Uyuz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

İÇİNDEKİLER Uyuz Nasıl Bulaşır?Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?Uyuz için Risk Faktörleri Nelerdir?Uyuz Nasıl Tedavi Edilir? Uyuz, Sarcoptes scabiei isimli parazitin bulaşması sonucu ortaya çıkan, kaşıntılı, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Sarcoptes scabiei, sekiz bacaklı küçük parazitlerdir. Bunlar küçük, sadece 1/3 milimetre uzunluğunda parazitlerdir ve geceleri daha kötü olma eğilimi gösteren yoğun kaşıntıya neden olurlar. İnsanları enfekte eden […]

Uyuz, Sarcoptes scabiei isimli parazitin bulaşması sonucu ortaya çıkan, kaşıntılı, bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Sarcoptes scabiei, sekiz bacaklı küçük parazitlerdir. Bunlar küçük, sadece 1/3 milimetre uzunluğunda parazitlerdir ve geceleri daha kötü olma eğilimi gösteren yoğun kaşıntıya neden olurlar.

İnsanları enfekte eden akarlar dişi olup, 0,3 mm-0,4 mm uzunluğundadır; parazitin erkek olanları bu boyutun yarısı kadardır. Uyuz akarları sürünerek hareket eder ancak uçamaz ya da zıplayamaz. 20 °C’nin altındaki sıcaklıklarda hareketsizdirler; fakat bu sıcaklıklarda uzun sürelerle hayatta kalırlar.

Uyuz enfeksiyonları, dünya çapında görülür ve çok yaygındır. Uyuz, bebek veya çocuklar dahil her yaştan veya ırktan insana bulaşabilir.

Uyuz Nasıl Bulaşır?

Parazit, doğrudan cilt teması yoluyla insandan insana bulaşır. Uyuz hastalığının en belirgin özelliği oldukça şiddetli dayanılmaz bir kaşıntıdır.

Cinsel ilişki, cinsel yönden aktif olan gençler arasında en yaygın bulaş şeklidir ve uyuz hastalığı önceleri cinsel yolla bulaşan bir hastalık (CYBH) olarakdüşünülmüştür, ancak tüm olgular cinsel yolla bulaşmaz.

Uyuz Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Uyuz belirtileri vücudun belirli alanlarında küçük kırmızı şişlikler ve kabarcıklardan oluşan deri döküntüleri, ciltte minik kırmızı oyuklar ve dayanılmaz kaşıntı şeklinde sıralanabilir. Şiddetli kaşınma, sıklıkla ciltte çizilmeye neden olur, bu da deriyi ikincil enfeksiyonlara yatkın hale getirir.

Uyuz döküntüleri; parmaklar, bilekler ve dirsek sırtları, dizler, bel ve göbek çevresinde, koltuk altı, meme başı çevresindeki alanlar, ayakların kenarları ve sırtları, genital bölgede ve uyluklarda  Kabarıklıklar yara kabukları içerebilir.

Uyuz hastalığında ciltte oyuk veya tüneller de görülür. Bunlar ince, gri, kahverengi veya kırmızı çizgiler şeklinde gözlenen 2-15 mm uzunluğunda iplik benzeri bir görüntü oluşturur.

Uyuz için Risk Faktörleri Nelerdir?

Uyuz, sağlıklı insanlar da dahil olmak üzere akarlarla temas eden herhangi bir insana bulaşabilen bir hastalıktır. Bilinen tek risk faktörü,  hastalığa yakalanmış biriyle doğrudan temasıdır. İyi hijyen ve sağlık uygulamaları, hastalıklı biriyle yakın temasta bulaşmayı engelleyemez.

Sosyal ya da okul ortamındaki olağan temasın, akarları iletmek için yeterli olması muhtemel değildir. Yayılımın olması için cinsel ilişki veya el sıkışma gibi yakın temas gereklidir. Hastalık yakın temas içinde olan gruplarda yayılır ve bu nedenle belirli bir toplumda salgınlar meydana gelebilir.

Uyuz Nasıl Tedavi Edilir?

Uyuz etkeni paraziti öldüren ilaçların kullanılmasıyla hastalık kolaylıkla tedavi edilebilir. Parazit kaynaklı bir hastalık olması nedeniyle antibiyotiklerin bir faydası yoktur. Evde hazırlanan bitkisel formüller de çözüm olmamaktadır.

Uyuz tedavisi için kullanılan çeşitli kremler ve ağızdan alınan ilaçlar vardır. Doktorunuz tarafından reçete edilen ilaçları, önerilen şekilde hastalığı taşımayan aile bireyleri de dahil aynı evde yaşayan herkesin kullanması gerekir. Tedavi sonrası evdeki giyisiler ve yatak takımları yıkanıp ütülenmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?