Trafik Kazasında İlk ve Acil Yardım

Trafik Kazasında İlk ve Acil Yardım

Trafik kazasında nasıl ilk yardım yapılır? Acil yardım ne zaman önem taşır? Trafik kazası geçirmiş bir yaralı kazazedeye yardım etmek için neler yapmanız gerektiği hakkında bilginiz var mı? Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde hazırlıklı olmanıza yardımcı olacak bir kaç ipucunu sizinle paylaşmakta fayda görüyoruz. Yazımızı okuyarak trafik kazasında ilk ve acil yardım konusunda bilgi […]

Trafik kazasında nasıl ilk yardım yapılır? Acil yardım ne zaman önem taşır? Trafik kazası geçirmiş bir yaralı kazazedeye yardım etmek için neler yapmanız gerektiği hakkında bilginiz var mı? Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğinizde hazırlıklı olmanıza yardımcı olacak bir kaç ipucunu sizinle paylaşmakta fayda görüyoruz. Yazımızı okuyarak trafik kazasında ilk ve acil yardım konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

2016 yılında TÜİK verilerine göre Türkiyede 7300 kişinin trafik kazaları nedeniyle hayatını kaybettiği bildiriliyor. Düzgün yolların olmaması, aceleci ve ihmalkar sürüş ve yayaların kayıtsız davranışları kısmen bu yüksek sayıdan sorumlu tutulabilirken, bu ölümlerin büyük bir kısmı kazazedelerin çoğunun uygun ilk ve acil yardım alamamalarından kaynaklanıyor. Bu yazımızda, trafik kazası geçirmiş bir yaralıya nasıl müdahale edebileceğinize ilişkin bilgiler vermeyi hedefliyoruz.

İlk Yardım Uygularken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 1. Önce kendinizi kontrol edin: Kazada yaralanmanız durumunda, önce kendi vücudunuzda herhangi bir yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Kol ve bacaklarınızın ne kadar iyi hareket ettirebildiğinizi ve baş dönmesi gibi belirtiler yaşayıp yaşamadığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer baş dönmesi, vücudunuzun herhangi bir bölgesinde şiddetli ağrı hissediyorsanız diğer yaralılara yardım edebilmek için yeterince oturmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmamanız gerekiyor.
 2. Kazada yaralananlar varsa öncelikle bunun boyutunu değerlendirmeniz önem taşıyor. Baş, boyun, kol, bacak, karın ya da sırtta kanama var mı diye kontrol ederek kaba bir değerlendirme yapmak faydalı olabilir. Öncelikle en sessiz yaralıyı değerlendirin; çünkü en ciddi yaralanmalar genellikle bu kişilerde bulunuyor ya da bu kişiler nefes alamıyor olabilir. Konuşabilen veya çığlık atabilen insanlar nefes alabilir, bu nedenle biraz sonra tedavi edilebilir. Sesi çıkmayan yaralının ismini söyleyerek cevap almaya çalışın. Eğer cevap verirse durumu anlama yeteneğine sahip olduğu ve ciddi bir kafa travması geçirmediği anlamına gelir.
 3. Daha sonra kişinin nefes aldığını ve nabzının olup olmadığını kontrol edin.
 4. Derhal bir ambulans çağırın veya hastayı bir hastaneye götürün. Hastanın durumuyla ilgili daha çok şey öğrendikten sonra, durumu hakkında doktorlara bilgi vermek için daha iyi bir konumda olursunuz.
 5. Kişinin ağız ve boğazında nefes almayı engelleyecek herhangi bir durum ya da cisim olup olmadığını kontrol edin. Eğer hava yolunu tıkayan bir şey varsa; temizlemek için işaret ve orta parmağınızı kullanın.
 6. Yaralının nabzı yoksa ya da solunumu durmuşsa, CPR dediğimiz kalp masajı ve suni solunuma başlamak gerekir.
 7. Ağızda kanama varsa veya yaralı kusuyorsa, yan yatırın. Bu, kişinin kan veya kusmuğu yutarak boğulma ihtimalini ortadan kaldırır.
 8. Geniş yaralar varsa, bölgeye bir bez kullanarak basınç uygulayıp kanamayı kontrol etmeye çalışın. Bunun için parmak uçlarınızdan ziyade avuç içinizi kullanın.
 9. Daima omurilik yaralanmalarından şüphelenmek gerekir. Kişinin boynu garip bir konumdaysa veya yaralının bilinci kapalıysa, yaralıyı hareket ettirmeyin ve taşımayın. Bu, kişinin boynunun kırıldığı anlamına gelebilir ve böyle bir durumda onu taşımak, yarardan çok ona zarar verebilir.
 10. Kişiyi sıcak tutun: Genellikle kazazedenin vücudu şok sebebiyle aşırı soğumuş bir haldedir. Bu nedenle, onu sıcak tutmak hayatta kalması için önemlidir. Bunu yapmanız için elinizde olan herhangi bir şeyi (örneğin, bir t-shirt, ceket vb.) Kullanabilirsiniz.
 11. Yaralıya ağızdan su, yiyecek veya diğer sıvılar vermeyin; çünkü bu onun boğulmasına neden olabilir.

Not: Bu sayfadaki yazılar bigilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye yerine geçmez.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?