Tip 1 Diyabet Hastalığı Rehberi

Tip 1 Diyabet Hastalığı Rehberi

İÇİNDEKİLER Tip 1 Diyabet Hastalığının BelirtileriTip 1 Diyabette Acil Tıbbi Yardım Çağrısı Ne Zaman Yapılmalıdır?Tip 1 Diyabette HipoglisemiHipogliseminin belirtileriTip 1 Diyabette HiperglisemiTip 1 Diyabetin NedenleriTip 1 Diyabet Tedavisi Diyabet, kişinin kan şekeri seviyesinin çok yüksek olmasına neden olan ve ömür boyu süren bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Kan şekerinin düşmesini kontrol eden ve pankreas tarafından […]

Diyabet, kişinin kan şekeri seviyesinin çok yüksek olmasına neden olan ve ömür boyu süren bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Kan şekerinin düşmesini kontrol eden ve pankreas tarafından üretilen insülin hormonu kandaki glukoz miktarını kontrol ediyor. Bu hormonun az miktarda üretilmesine ve vücudun hormona direnç göstermesine ya da hiç hormon üretilmemesine göre şeker hastalığı ikiye ayrılıyor. Tip 1 diyabet hastalığında pankreasta hiç insülin üretilemiyor. Tip 2 diyabette ise vücutta bir miktar insülin bulunuyor. Fakat pankreas yeterli miktarda insülin üretemiyor veya vücut hücreleri insüline dirençli olduğundan hormona cevap veremiyor. Biz bu yazımızda vücutta, kan şekerinin kontrolünü sağlayacak insülinin, hiç üretilememesi ile karakterize tip 1 diyabet hastalığından söz edeceğiz.

Tip 1 Diyabet Hastalığının Belirtileri

Tip 1 diyabet hastalığının tipik belirtileri şunları içeriyor:

 • Aşırı susuzluk hissi
 • Özellikle geceleri olan her zamankinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Kendini çok yorgun ve halsiz hissetme
 • Kilo kaybı
 • Vücut kas kitlesinde azalma
 • Vücuttaki yara ve sıyrıkların iyileşmesinde yavaşlama
 • Göz merceğinin değişen şekli nedeniyle bulanık görme
 • Vücutta bağışıklığın düşmesi nedeniyle, özellikle genital enfeksiyonların ortaya çıkması ve dolayısıyla genital bölgede kaşıntı

Bu belirtiler, insülin eksikliği nedeniyle glukozun yükselmesi ve enerji üretimi için yakıt olarak kullanılamaması nedeniyle ortaya çıkıyor. Kandaki aşırı glukoz, vücut tarafından atılmaya çalışıldığı için sık sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkıyor. Sık idrara çıkma sonucu ise; vücutta sıvı ihtiyacı oluştuğu için de aşırı susama hissi ile sıvı alımı artırılarak bu açık kapatılmaya çalışılıyor. Şeker hastalığı tanısı hızlı bir şekilde konularak tedaviye en kısa sürede başlanması gerekiyor. Çünkü hastalık tedavi edilmezse, her geçen gün daha da ilerleyerek vücudun zarar görmesine neden oluyor.

Tip 1 diyabet belirtileri, genç bireylerde ve özellikle çocuklarda, genellikle birkaç gün veya hafta gibi çok kısa bir süre içerisinde ortaya çıkıyor. Yetişkinlerde ise birkaç ay gibi daha uzun bir sürede belirtiler gözlenmeye başlıyor. Bununla birlikte, insülin tedavisi almaya başladığınızda belirtiler hızlı bir şekilde kayboluyor ve kontrol altına alınıyor. Kusma veya yavaş ve derin nefes alma gibi şeker hastalığının daha ileri aşamalarında ortaya çıkabilen belirtilerin görülmesi, tehlikeli bir işaret olup acil tedavi için derhal hastaneye başvurulması gerekliliğini gösteriyor.

Tip 1 Diyabette Acil Tıbbi Yardım Çağrısı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Şeker hastalığınız varsa ve aşağıdaki bulgular ortaya çıkarsa, hiç vakit kaybetmeden acil destek çağırmanız hayati bir önem taşıyor.

 • İştah kaybı
  bulantı veya kusma
 • Yüksek ateş
 • Karın ağrısı
 • Meyve veya aseton kokulu nefes -nefesiniz armut esansı veya tırnak cilası çıkarmak için kullanılan asetonu gibi kokabiliyor. (Çevredekiler, genellikle bu kokuyu alırlar, ancak hastanın kendisi almaz)

Tip 1 Diyabette Hipoglisemi

Hipoglisemi, kısaca kan şekerinin düşmesi olarak tanımlanıyor. Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri seviyelerinizin zaman zaman çok düşük seviyelere inmesiyle birlikte hipoglisemi belirtilerini yaşayabilirsiniz. Genellikle bu durum, tedavi için vücuda enjekte edilen insülinin, fazla gelmesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Fakat hipoglisemi, öğün atladığınızda, aşırı egzersiz sonrasında ya da karnınız açken alkol alırsanız da gelişebiliyor.

Hipogliseminin belirtileri

 • Sinirlilik
 • Terlemek
 • Dudaklarda karıncalanma
 • Mide bulantısı
 • Güçsüzlük
 • Bilinç bulanıklığı

Hipoglisemi atağı, şekerli bir yiyecek yiyip içmekle kontrol altına alınabiliyor. Hipoglisemi kontrol altın alınmazsa zihinde karışıklık, bulanıklık ve son olarak bilinç kaybına kadar ilerliyor. Bu durumda, glukagon adı verilen bir hormonum acil enjeksiyona ihtiyaç duyuluyor. Bu hormon kandaki glukoz seviyesini artırarak, hipoglisemiyi tedavi etmek için kullanılıyor.

Tip 1 Diyabette Hiperglisemi

Tip 1 diyabet hastası insanlarda vücutta insülin hormonu hiç üretilmediğinden, kan şekeri seviyeleri çok yüksek olabiliyor ve bu duruma hiperglisemi adı veriliyor. Hiperglisemi belirtileri aniden ortaya çıkıyor ve şunları içeriyor:

 • Aşırı susuzluk hissi
 • Ağız kuruluğu
 • Bulanık görme
 • Hareketlerde uyuşukluk
 • Sık idrara çıkma ihtiyacı

Hiperglisemi tedavi edilmediğinde, diyabetik ketoasidoz adı verilen, vücuttaki yağ ve kasların parçalanarak enerji üretimi için kullanılmasıyla karakterize ciddi bir tablo meydana geliyor. Bu tablo kanda asit birikimine neden olarak kusma ve bilinç kaybı ile seyreden komaya kadar ilerliyor ve hatta ölümle sonuçlanabiliyor.

Tip 1 Diyabetin Nedenleri

Tip 1 diyabet, bağışıklık sisteminizin sağlıklı vücut dokusuna yanlışlıkla saldırması anlamına gelen otoimmün bir durum olma özelliği taşıyor. Tip 1 diyabet hastalarında bağışıklık sistemi, pankreasta bulunan ve insülin üreten adacık hücrelerine saldırıyor ve hasar gören hücreler nedeniyle insülin üretilemiyor. Sonuç olarak da kan glukoz düzeyi düşürülemiyor. Araştırmalara göre, Tip 1 diyabetin kalıtsal bir hastalık olduğu bildiriliyor. Bağışıklık sisteminin pankreas hücrelerine saldırmasını neyin tetiklediği tam olarak bilinmiyor. Bazı araştırmacılar tetikleyicinin virüs kaynaklı bir enfeksiyon olabileceğini düşünüyorlar.

Tip 1 Diyabet Tedavisi

Diyabetin bilinen kesin bir tedavisi bulunmuyor. Tedavi ile kan şekeri seviyesini normal sınırlarda tutmak ve belirtiler kontrol altına alınarak hayatın ilerleyen dönemlerinde gelişebilen sağlık problemlerini önlemek hedefleniyor. Tip 1 Diyabet hastalığında vücutta hiç insülin bulunmadığı için tip 2 diyabetteki gibi antidiyabetik ilaçlar kullanılamıyor. Tek tedavi seçeneği insülin enjeksiyonunu içeriyor. Tedavi seçeneği olarak, her biri biraz farklı çalışan birkaç farklı türde insülin çeşidi bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?