Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

İÇİNDEKİLER Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?Tifo Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?Tifo Hastalığı Belirti ve Bulguları Nelerdir?Tifo Nasıl Tedavi Edilir? Tifo, genellikle Salmonella Typhi adı verilen bir bakterilerinin neden olduğu ateşle ilişkili akut bir enfeksiyon hastalığıdır. Salmonella paratyphi isimli bakteri de tifo hastalığına neden olabilir. Genellikle bu 2. bakterinin neden olduğu hastalık daha az şiddetli bir seyre sahiptir. Bu […]

Tifo, genellikle Salmonella Typhi adı verilen bir bakterilerinin neden olduğu ateşle ilişkili akut bir enfeksiyon hastalığıdır. Salmonella paratyphi isimli bakteri de tifo hastalığına neden olabilir. Genellikle bu 2. bakterinin neden olduğu hastalık daha az şiddetli bir seyre sahiptir.

tifo nedir

Bu tifo etkeni bakteriler, bir insan taşıyıcı tarafından su veya yiyecek vasıtasıyla bölgedeki diğer insanlara yayılır. Dünya genelinde tifo hastalığı, yılda 21 milyondan fazla insanı etkilemekte ve yaklaşık 200.000 kişi bu hastalıktan ölmektedir.

Tifo Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Tifo, bakteri bulaşmış yiyecek veya suyun tüketimi sonucunda diğer kişlere bulaşır. Akut hastalığı olan insanlar, yüksek konsantrasyonda bakteri içeren dışkı ile çevresindeki suyun kirlenmesine neden olabilirler. Su kaynağının kirlenmesi, besinlerin de kirlenmesine neden olur. Bakteriler, su veya kurutulmuş kanalizasyonda haftalarca hayatta kalabilirler. Akut hastalıktan sonra insanların yaklaşık % 3 -5’i bakterinin taşıyıcısı olmaktadır. Diğerleri, hastalığı çok hafif geçirdiklerinden dolayı fark edilmemektedir. Bu insanlar bakterilerin uzun vadeli taşıyıcıları haline gelebilirler.  Hiçbir belirti taşımadalar bile yıllarca yeni tifo salgınlarının kaynağı olabilirler.

Tifo Hastalığı Tanısı Nasıl Konur?

Tifo etkeni bakteri bulaşmış yiyeceklerin veya suyun, vücuda girişinden sonra,  Salmonella bakterileri ince bağırsağı istila eder ve geçici olarak kan dolaşımına girerler. Bakteriler karaciğer, dalak ve kemik iliğindeki beyaz kan hücreleri tarafından taşınır ve bu organlarda çoğalıp tekrar kan dolaşımına dönerler. İşte bu noktada ateş dahil diğer belirtiler görülür. Bakteriler, safra kesesi, safra sistemi ve bağırsağın lenfatik dokusunu istila eder. Bu organlarda yüksek sayılarda çoğalırlar. Sonrasında bağırsağa geçen bakteriler dışkıyla atıldığı için, dışkı örneklerinde tanımlanabilirler. Dışkı ile net bir tanı konulamazsa, teşhis için kan veya idrar örnekleri kullanılır.

Tifo Hastalığı Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Tifo hastalığının kuluçka süresi genellikle 1-2 hafta ve hastalık süresi yaklaşık 3-4 hafta sürer. Belirtiler şunları içerir:

  • Baş ağrısı
  • İştahsızlık
  • Tüm vücutta ağrılar
  • 40 dereceye kadar yükselebilen ateş
  • İshal
  • Uyku hali

Kuru öksürük birçok insanda gelişir ve karın ağrısı ve karında şişkinlik yaygındır. Tedavi edilmezse ilerleyerek bağırsak kanaması, bağırsakta delinme,  şuur bulanıklığı gibi şiddetli belirtiler orta çıkar. Bu aşamada acilen müdahale edilmezse hastalık ölümcül olabilir. Tedavi edildiğinde üçüncü ve dördüncü haftalarda iyileşme görülür. 1 ila 2 haftalık iyilik döneminden sonra, hastaların yaklaşık % 10’unda tekrarlayan belirtiler görülür. Tekrarlayıcı hastalık antibiyotiklerle tedavi edilen bireylerde daha sıklıka görülür.

Tifo Nasıl Tedavi Edilir?

Tifo, Salmonella bakterilerini öldüren antibiyotikler ile tedavi edilir. Eskiden antibiyotik tedavisi keşfedilmeden önce, hastalıktan ölüm oranı % 20 idi. Ölümler; şiddetli enfeksiyon, zatürre, bağırsak kanaması veya bağırsak delinmesinden kaynaklanıyordu. Uygun antibiyotik tedavisi ile genellikle 1 ila 2 gün içinde iyiye gidiş ve yedi ila 10 gün içinde iyileşme olur. Antibiyotiklerin seçimi, enfeksiyonun ortaya çıktığı coğrafi bölgeye göre değişmektedir(Güney Amerika’daki bazı bakteriler, bazı antibiyotiklere karşı önemli bir direnç gösterir.). Eğer hastalık tekrarlarsa, tekrar antibiyotik tedavisi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?