Sünnet İçin İdeal Yaş Nedir?

Sünnet İçin İdeal Yaş Nedir?

İdeal sünnet yaşı olarak uzmanların çoğu 0-2 yaş ve 7-10 yaşları arası olarak söylemektedirler. Fakat bazı psikologlara göre 0-2 yaş aralığı daraltılarak 0-1 olarak alınır. Bunum nedeni olarak da 1-2 yaşlarında çocukların farkındalıkları artmıştır ama sünnetin neden yapıldığını anlayamazlar ve çok büyük korku yaşarlar. Özellikle ameliyathanede genel anestesi verilmeden önce anne ve babası da yanında […]

İdeal sünnet yaşı olarak uzmanların çoğu 0-2 yaş ve 7-10 yaşları arası olarak söylemektedirler. Fakat bazı psikologlara göre 0-2 yaş aralığı daraltılarak 0-1 olarak alınır.

Bunum nedeni olarak da 1-2 yaşlarında çocukların farkındalıkları artmıştır ama sünnetin neden yapıldığını anlayamazlar ve çok büyük korku yaşarlar. Özellikle ameliyathanede genel anestesi verilmeden önce anne ve babası da yanında olmadığı için çok büyük yalnızlık, çaresizlik ve kaygı içerisindedirler.  Hatta bu korku onların gelişimlerini bile durdurup geriye götürebilir.

3-6  yaşlarında yapılmaması konusunda uzmanlar görüş birliği içerisindedirler. Çünkü 3-6 yaş dönemi erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu dönemde çocuklar cinsel farklılıklara ve onların ne anlama geldiği konularına yönelir. Freud ‘un öne sürdüğü Oedipus komplexi ve iğdişlik korkusu hissetmeye başlarlar.  Tam da bu korkuların yaşandığı bir dönemde çocuğun sünnet edilmesi onun ruh dünyasında tamir edilmez yaraların açılmasına neden olabilir. Bu nedenlerle çocuğun bu yaşlarda (3-6 yaşlar) ruhsal-cinsel gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için tıbbi bir zorunluluk olmadıkça sünnet yapmaktan kaçınılması gerekir.

Yani özetle ideal sünnet yaşı 0-1 ve 7-10 yaşları olarak söylenebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?