Sinüzit Hastalığı Nedir? Neden Olur?

Sinüzit Hastalığı Nedir? Neden Olur?

İÇİNDEKİLER Sinüzit Neden Olur?Sinüzit BelirtileriSinüzit Nasıl Geçer? Zaman zaman, yüz bölgenizde öne doğru eğildiğinizde artan bir ağrı hissettiğiniz oluyor mu? Aynı zamanda sarı-yeşil renkte bir burun akıntınız da var mı? Son dönemlerde yiyeceklerden tat alamadığınızı ve kokuları ayırt edemediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer bu belirtilere sahipseniz, sinüzit hastası olabilirsiniz. Sinüzit, sinüs adı verilen ve kafa kemikleri içerisinde […]

Zaman zaman, yüz bölgenizde öne doğru eğildiğinizde artan bir ağrı hissettiğiniz oluyor mu? Aynı zamanda sarı-yeşil renkte bir burun akıntınız da var mı? Son dönemlerde yiyeceklerden tat alamadığınızı ve kokuları ayırt edemediğinizi mi düşünüyorsunuz? Eğer bu belirtilere sahipseniz, sinüzit hastası olabilirsiniz.

Sinüzit, sinüs adı verilen ve kafa kemikleri içerisinde alın, göz çevresi, burun çevresi ve üst çenede yerleşim gösteren hava boşluklarının iltihaplanması durumuna deniliyor. Sinüsler, bir kanalla burun boşluğu içerisinde bulunan ve halk arasında burun eti olarak bilinen konka adı verilen yapılara açılıyor. Böylece sinüs mukozasında salgılanan mukus adı verilen sıvı, bu kanal vasıtasıyla burun boşluğuna boşaltılıyor. Bu sıvı alınan nefesi nemlendirmede kullanılıyor. Sinüzit genellikle bu kanalın tıkanması sonucunda ortaya çıkıyor.

sünüzit nedir
Sinüs mukozası burun mukozasının devamı niteliğinde olduğu için sinüzit her zaman rinit ile birlikte görülüyor ve bu hastalığa rinosinüzit adı veriliyor. Sinüzitim üç farklı tipi bulunuyor ve belirtilerin tamamen kaybolma süresi göz önüne alınarak isimlendiriliyor. Belirtiler 4 hafta içerisinde iyileşiyor ise akut, 4-12 hafta devam ediyorsa subakut, 12 haftadan daha uzun sürüyorsa kronik sinüzit adını alıyor. Belirtiler akut ve subakut olanda daha şiddetli iken, kronik olanda daha hafif fakat uzun sürüyor.

Sinüzit Neden Olur?

Sinüslerin açıldığı yer burun boşluğunda konka adı verilen ve halk arasında burun eti olarak bilinen yapılarda bulunuyor. Eğer burası tıkanırsa sinüs havalanması bozuluyor. Aynı zamanda sinüs mukozası tarafından üretilen mukus adı verilen sıvı burun boşluğuna boşaltılamadığı için sinüs içerisinde birikiyor. Havalanma bozulunca ve mukus içeride kalınca enfekte olarak mukozada iltihaplanmaya yol açıyor ve sinüzit gelişiyor. Bu yüzden burunda tıkanıklığa yol açan üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjiler, burun anatomik yapısında bulunan anormallikler ve üst azı dişlerdeki enfeksiyonlar sinüzit nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Sinüzit en sık olarak vüris kaynaklı bir üst solunum yolu enfeksiyonu neticesinde ortaya çıkıyor.

Burun kavitesini iki boşluğa ayrına ve nazal septum olarak adlandırılan yapının eğriliğine nazal septum deviasyonu deniyor. Nazal septum deviasyonu, burun etine bası yaparak sinüz ağzının tıkanmasına, dolayısıyla da sinüz havalanmasının ve boşalmasının engellenmesine yol açarak sinüzite neden oluyor. Burun etlerinde şişlik ve büyüme olması da aynı mekanizmayla sinüzite yol açıyor. Üst azı dişlerin kökleri, çene üstünde bulunan maksiller sinüsler ile temas halinde olduğundan bu dişlerin enfeksiyonları sinüslerde iltihaplanmaya neden olabiliyor.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitte en sık görülen belirti yüz ve baş ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Ağrının yüz bölgesinde lokalize olduğu bölge sinüslerin bulunduğu yerlerde oluyor. Yüz bölgesinde 4 çift sinüs bulunuyor ve bunlar alın, göz çevresi, burun çevresi ve üst çenede konumlanıyor. Sinüzit hangi sinüste geliştiyse o bölgede ağrı ve şişlik meydana geliyor. Sinüzit ağrısı, tipik olarak zonklayıcı özellikte, öne eğildiğinizde artan ve dolgunluk hissi veren özellikleriyle ayırt ediliyor.

En sık gözlemlenen diğer bir belirti ise burun akıntısı olarak karşımıza çıkıyor. Sarı veya yeşil renkte, bazen kanlı ve kıvamlı bir burun akıntısı görülüyor. Burum akıntısıyla birlikte geniz akıntısı da bulunuyor ve doktor muayenesinde kolaylıkla saptanabiliyor. Orta yükseklikte ateş, balgamlı öksürük, üst azı dişlerde ağrı, koku ve tat alma duyusunda bozulma, yüzde ağrının olduğu yerde şişlik diğer belirtilerden bazılarını içeriyor.

Sinüzit Nasıl Geçer?

Sinüzit rahatsızlığının kendi kendine geçmesini beklemek, enfeksiyonun ilerlemesine ve kronikleşerek tedavisinin zorlaşmasına neden oluyor. Bu nedenle de vakit kaybetmeden doktora başvurmak önem taşıyor. Tedavi burun tıkanıklığı ve enfeksiyonun ortadan kaldırılması için yapılıyor. Antibiyotikli ilaçlar ve burun spreyleri tedavide kullanılan temel ilaçlar olarak göze çarpıyor. Akut ve subakut sinüzit tedavisinde bu ilaçlar genellikle yeterli oluyor.

Fakat kronik vakalarda cerrahi işlem gerekebiliyor. Günümüzde burun deliğinden girilerek uygulanan endoskopik sinüzit ameliyatları pratik ve başarılı sonuçlar vermesiyle daha sık olarak uygulanıyor. Sinüzit tedavisinde kullanılan doğal yöntemler de iyileşmenin hızlanması için yardımcı oluyor. 1 Ölçü deniz tuzu ve yarım ölçü karbonat 1 ölçü kaynatılıp ılıtılmış suyla iyice karıştırılarak her iki buruna çekilip bununla sinüs boşaltma işlemi uygulanması iyileşmeyi hızlandırıyor. Bu maddeleri içeren hazır karışımlar özel uygulama aparatıyla birlikte eczanelerde de satılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?