Şeker Hastalığı Olmayanlarda Görülen Hipoglisemi

Şeker Hastalığı Olmayanlarda Görülen Hipoglisemi

İÇİNDEKİLER Hipogliseminin Belirtileri Nelerdir?Hipogliseminin Nedenleri Nelerdir?Reaktif HipoglisemiAçlık HipoglisemisiDamping SendromuKimler Şeker Hastası Olmadığı Halde Hipoglisemi Riski Taşıyor?Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?Hipoglisemi Atakları Nasıl Önlenir? Hipoglisemi, kan şeker seviyenizin farklı nedenlerle fazla miktarda düşmesiyle ortaya çıkan vd çeşitli belirtilerle karakterize bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişi, hipoglisemiyi, sadece şeker hastalarında görülen bir rahatsızlık olarak düşünüyor. Fakat hipoglisemi, […]

Hipoglisemi, kan şeker seviyenizin farklı nedenlerle fazla miktarda düşmesiyle ortaya çıkan vd çeşitli belirtilerle karakterize bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Birçok kişi, hipoglisemiyi, sadece şeker hastalarında görülen bir rahatsızlık olarak düşünüyor. Fakat hipoglisemi, aynı zamanda diyabet hastası olmayan insanlarda da ortaya çıkabiliyor.

Hipoglisemi, kan dolaşımınızda çok fazla şeker bulunduğunda ortaya çıkan hiperglisemiden farklı özellikler taşıyor. Hipoglisemi, diyabet hastalarında vücutta çok fazla insülin üretilmesi nedeniyle görülüyor. İnsülin, şekeri parçalayan, enerji için kullanılmasını sağlayan bir hormon olarak göze çarpıyor. Ayrıca şeker hastalığınız varsa ve çok fazla insülin alırsanız, hipoglisemi atağıyla karşılaşabilirsiniz.

Şeker hastalığınız yoksa; fakat vücudunuz çeşitli sebeplere dayalı olarak kan şekeri düzeyinizi sabitleyemiyorsa hipoglisemi ortaya çıkabiliyor. Yazımızın devamında şeker hastalığı taşımayan kişilerde görülen bu hipoglisemi türü hakkında daha ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız. Eğer şeker hastası olmamanıza rağmen lan şekeriniz düşüyorsa yazımızı okumaya devam ederek bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Hipogliseminin Belirtileri Nelerdir?

Herkesin vücudu kan şekeri seviyelerindeki dalgalanmalardan farklı şekilde etkileniyor ve buna bağlı olarak da farklı tepkiler veriyor. Bazı hipoglisemi semptomları aşağıdakilerden oluşuyor:

 • Baş dönmesi
 • Aşırı derecede açlık hissi
 • Baş ağrısı
 • Zihinsel bulanıklık
 • Konsantrasyon bozukluğu
 • Terleme
 • Dengesizlik
 • Bulanık görme
 • Kişilik değişikliği
 • Halsizlik
 • Bayılma

Kan şekeriniz düşük olmasına rağmen herhangi bir belirti sizde bulunmuyor da olabilir.

Hipogliseminin Nedenleri Nelerdir?

Hipogliseminin reaktif ve açlık hipoglisemisi şeklinde iki farklı türü bulunuyor. Bu türlerin oluşumumda farklı sebepler etkili oluyor.

Reaktif Hipoglisemi

Reaktif hipoglisemi, yemekten sonraki birkaç saat içinde ortaya çıkıyor. İnsülinin aşırı üretilmesi reaktif hipoglisemiye neden oluyor. Reaktif hipoglisemi, şeker hastalığı geliştirme riski altında olduğunuz anlamına geliyor ve bu durumun tanısı oldukça güç olabiliyor. Tokluk döneminde ortaya çıkıyor ve sık olarak karşılaşılan bir sağlık sorunu olduğu ifade ediliyor. Reaktif hipoglisemi tanısı için 75 gr glukoz yükleme testi yapılıp insülin ve glukoz değerlerine bakılıyor. İnsülinin normal sınırların üstünde, glukozun ise altında çıkması tanı için önemli bir bulgu olarak karşımıza çıkıyor.

Açlık Hipoglisemisi

Reaktif olmayan hipoglisemi ya da açlık hipoglisemisi yemeklerle ilişkili olmayıp altta yatan bir hastalığa bağlı olarak gözleniyor. Genellikle gece uzun süreli açlık sonrası sabah saatlerinde, öğün atlandığında ya da yemeklerden 6 saat sonra görülüyor. 6 saat açlıktan sonra ölçülen kan şekeri değeri 60 mg/dl’nin altında tespit ediliyor. Açlık hipogliseminin nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:

 • Bazı ilaçlar
 • Karaciğer, kalp veya böbrekleri etkileyen herhangi bir bozukluk
 • Aşırı alkol kullanımı
 • Anoreksiya gibi bazı yeme bozuklukları
 • Gebelik

Nadiren de olsa, pankreasta bulunan bir tümör vücuda çok fazla insülin veya insülin benzeri bir madde salgılayarak hipoglisemiye neden olabiliyor. Hormon eksiklikleri de başka bir etken olarak karşımıza çıkıyor; çünkü hormonlar glukoz seviyelerini kontrol ediyor.

Damping Sendromu

Gastroözofageal reflü hastalığının semptomlarını hafifletmek için mide reflü ameliyatı olduysanız, damping sendromu olarak bilinen bir durum için risk altında olabilirsiniz. Damping sendromunda, vücut karbonhidrattan zengin yemeklere yanıt olarak fazla insülini serbest bırakıyor ve kan şekerinde düşmeye yol açan bu durum hipoglisemiye ve ilgili semptomlara neden oluyor.

Kimler Şeker Hastası Olmadığı Halde Hipoglisemi Riski Taşıyor?

Şeker hastası olmadığı halde kan şekeri düzeyinin düşmesi durumu hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebiliyor. Aşağıdakileri taşıyanlarda hipoglisemi geliştirme riski daha fazla oluyor:

 • Aşırı kilolu olmak
 • Diyabetli aile üyelerine sahip olmak
 • Mide reflü ameliyatı geçirmiş olmak

Hipoglisemi Nasıl Tedavi Edilir?

Sizin için en doğru ve uzun vadeli tedaviyi belirleyebilmek için hipogliseminin nedenini saptamak önem taşıyor. Doktorunuz tarafından altta yatan nedene göre uygun tedavi seçenekleri değerlendirilip belirleniyor. Fakat ani gelişen kan şekeri düşmelerinde bazı basit uygulamalar yapmak belirtilerin hafiflemesinde yardımcı oluyor. Bunun için glukoz tüketimi, kısa vadede kan şekeri düzeyinizi artırmanıza yardımcı oluyor. Portakal suyu veya başka bir meyve suyu, kan dolaşımınıza hızlı artış sağlamda etkili bir çözüm sunuyor. Fakat kısa süre içerisinde kan şekeri tekrar düşeceği için ek olarak makarna, tam buğday ekmeği gibi yavaş, fakat uzun süreli yükselme sağlayacak gıdalardan tüketmek  iyi olacaktır.

Hipoglisemi semptomları bazen çok şiddetli hale gelerek, günlük hayatınızdaki faaliyetleri yapmanızı dahi zorlaştırabiliyor. Bu durumlarda özel olarak üretilmiş glukoz tabletleri ya da enjektabl glukoz kullanmanız gerekebiliyor. Uzun süreli sağlık sorunlarına neden olabileceğinden hipoglisemiyi kontrol altına almak önem taşıyor. Ciddi hipoglisemi durumları, nörolojik problemlere, bayılma ve bilinç kaybına yol açıyor.

Hipoglisemi Atakları Nasıl Önlenir?

Bunun için işlenmemiş, kompleks karbonhidratlar tüketmek fayda sağlıyor. Patates, tam buğday ekmeği gibi besinler kompleks karbonhidrat içeriyor. Kan şekeri seviyenizi dengede tutmak için 2 saatte bir küçük atıştırmalıklar tüketmek olumlu sonuçlar elde etmenize yardımcı oluyor. Örneğin elma dilimleri, bir avuç fındık gibi doğal atıştırmalıklar bunu sağlamak için tüketilebilecek seçenekler arasında bulunuyor. Yanınızda her zaman aperitif atıştırmalık taşımanız öneriliyor. Acil durumlar için kan şekerinizi hızlı yükseltebilecek kesme şeker, bal gibi yiyecekleri de yanınıza almayı ihmal etmemeniz önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?