Sedef Hastalığı / Psoriasis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sedef Hastalığı / Psoriasis Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Sedef Hastalığı / Psoriazis Belirtileri Nelerdir?Sedef Hastalığı Tipleri Nelerdir?Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Sedef hastalığı ya da psoriasis, cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü hızlandıran yaygın bir cilt hastalığıdır. Döngüyü hızlandırdığı için cilt hücrelerin derinin yüzeyinde hızla birikmesine neden olur. Bu biriken fazla cilt hücreleri, kaşıntılı ve bazen de ağrılı pullar ve kırmızı lekeler oluşturur. Sedef hastalığı, genellikle zaman […]

Sedef hastalığı ya da psoriasis, cilt hücrelerinin yaşam döngüsünü hızlandıran yaygın bir cilt hastalığıdır. Döngüyü hızlandırdığı için cilt hücrelerin derinin yüzeyinde hızla birikmesine neden olur. Bu biriken fazla cilt hücreleri, kaşıntılı ve bazen de ağrılı pullar ve kırmızı lekeler oluşturur.

Sedef hastalığı, genellikle zaman zaman ortaya çıkıp zaman zaman kaybolan kronik bir hastalıktır. Tedavide hedef cilt hücrelerinin çok hızlı çoğalmasını durdurmaktır. Sedef hastalığının kesin bir tedavisi yoktur; ancak belirtileri hayat tarzında bir takım değişiklikler yaparak kontrol altına alınabilir. Cildi sık aık nemlendirici sürerek nemlendirmek,  sigarayı bırakmak ve stres yönetimi gibi yaşam tarzı önlemleri hastalığı hafifletmek için yardımcı olabilir.

Sedef Hastalığı / Psoriazis Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığı belirtileri kişiden kişiye oldukça değişkenlik gösterir. Yaygın görülen belirti ve bulgular:

  • Kalın, gümüşi pullarla kaplı kırmızı lekeler
  • Küçük boyutlu lekeler (çocuklarda sık görülür)
  • Kuru, çatlak, kanamalı bir cilt
  • Ciltte kaşıntı, yanma veya acı
  • Kalınlaşmış, çıkıntılı ya da oyuklar içeren tırnak
  • Şişmiş ve sertleşmiş eklemler

Sedef hastalığında görülen cilt lekeleri kepek benzeri küçül birkaç nokta bulunan lekelerden, geniş alanları kapsayan büyük alanlara kadar değişebilir. Sedef hastalığı, çoğu zaman birkaç hafta veya ay boyunca alevlenerek döngüler geçirir. Sora bir süre belirtiler hafifler veya tamamen kaybolur.

Sedef Hastalığı Tipleri Nelerdir?

Sedef hastalığının çeşitli tipleri bulunur.

Plak Tipi. En sık rastlanan formdur. Kuru, kabarık, kırmızı gümüşi pullarla kaplı plak şeklinde geniş cilt alanları bulunur. Plaklar kaşıntılı veya acı verici olabilir. Genital bölge ve ağzınızın içindeki yumuşak doku da dahil olmak üzere vücudunuzun herhangi bir yerinde oluşabilirler. Cilt lekelerinin sayıları az ya da çok olabilir.

Tırnak Sedefi. Sedef, tırnak yastıklarını ve ayak tırnaklarını etkileyerek çukurlaşma, anormal tırnak büyümesi ve renk değişikliği oluşturabilir. Sedefli tırnaklar gevşeyip tırnak yatağından ayrılabilir (onikoliz). Ciddi etkilenmelerde tırnaklar ufalanabilir.

Guttat Sedef Hastalığı. Bu tip sıklıkla genç erişkinleri ve çocukları etkiler. Genellikle beta bakterisine bağlı boğaz enfeksiyonu gibi bakteriyel bir enfeksiyon tarafından tetiklenir. Gövde, kollar, bacaklar ve kafa derinizdeki küçük, su damlası şekilli lekeler ile kendini belli eder. Döküntüler ince bir pulla kaplıdır ve tipik plaklar kadar kalın değildir. Tek bir lekeden oluşabilir. Bir defa oluşup kaybolabilir ya da tekrar tekrar ortaya çıkabilir.

Ters Yerleşimli Sedef. Bu tip, çoğunlukla koltuk altı, kasık ve göğüs altındaki cildi etkiler. Ters sedef, sürtünme ve terleme ile kötüleşen kırmızı, iltihaplı düz cilt lekelerine neden olur. Mantar enfeksiyonları bu tür sedef hastalığını tetikleyebilir.

Püstüler (Su toplayan) Sedef. Sedef hastalığının bu nadir formu, yaygın yamalarla seyredebilir (jeneralize püstüler sedef hastalığı) veya ellerinizdeki, ayaklarınızdaki veya parmak uçlarındaki daha küçük bölgelerde görülebilir. Genellikle hızlı bir şekilde gelişir. Cildinizde kırmızı ve  hassas lekeler ortaya çıktıktan birkaç saat sonra içleri sıvı dolu kabarcıklar. ortaya çıkar. Kabarcıklar sık sık tekrarlayabilir. Jeneralize püstüler sedef, ateş, titreme, şiddetli kaşıntı ve ishale neden olabilir.

Eritrodermik Sedef Hastalığı. Sedef hastalığının en az rastlanan tipi olan eritrodermik formu, yoğun bir kaşıntı veya yanma bulunan  kırmızı, soyulan  ve tüm vücudu kaplayan lekelerden oluşur.

Sedefe Bağlı Eklem Hastalığı (Psoriatik Artrit): Psoriyatik artrit, iltihaplanmış, pullu cilde ek olarak, tipik olarak iltihaplı, şişmiş ve ağrılı eklemlere neden olur. Bazen eklemle ilgili belirtiler sedef hastalığının ilk veya tek tezahürümolabilir. Bazen sadece tırnak değişiklikleri görülür. Belirtiler hafifden şiddetliye kadar değişir.  Psoriyatik artrit, herhangi bir eklemi etkileyebilir. Hastalık genellikle diğer romatizmal eklem hastalıkları kadar sakat bırakmamasına rağmen, sertlik ve ilerleyici eklem hasarına neden olabilir. Ciddi durumlarda eklemlerde kalıcı hasar ortaya çıkabilir.

Sedef Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Sedef hastalığı tedavisi ile iltihaplanma azaltılır ve cildt temizlenir. Tedaviler üç ana gruba ayrılabilir: bölgesel tedaviler, ışık terapisi ve sistemik ilaçlar.

Bölgesel tedavi çeşitli krem ve losyonların rahatsız bölgeye direkt olarak uygulanmasını içerir.

Fototerapi yani ışık terapisi, doğal veya yapay ultraviyole ışını kullanılarak yapılır.

Şiddetli sedef hastalığınız varsa veya diğer tedavilere dirençliyse, doktorunuz oral veya enjeksiyonluk ilaçlar reçete edebilir. Buna sistemik tedavi adı verilir. Şiddetli yan etkiler nedeniyle, bu ilaçların bazıları sadece kısa süreli olarak kullanılır ve diğer tedavi şekilleri ile değiştirilebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?