Savant Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Savant Sendromu Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Savant sendromu, çoğunlukla otizm gibi ciddi zihinsel engelli ya da gelişme geriliğine sahip bir bireyin olağanüstü bir deha sergilediği bir durumun adıdır. Örneğin konuşmayan ve iletişimi olmayan, ancak bir makine hızında önüne yerleştirilen herhangi bir bilmecenin yapımında tuhaf bir kabiliyeti olan bir çocuk savant sendromu taşımaktadır. Bu kişilerin genel zeka düzeyi genellikle toplum ortalamasının altımdadır. Yapılan […]

Savant sendromu, çoğunlukla otizm gibi ciddi zihinsel engelli ya da gelişme geriliğine sahip bir bireyin olağanüstü bir deha sergilediği bir durumun adıdır. Örneğin konuşmayan ve iletişimi olmayan, ancak bir makine hızında önüne yerleştirilen herhangi bir bilmecenin yapımında tuhaf bir kabiliyeti olan bir çocuk savant sendromu taşımaktadır.

Savant sendromu nedir

Bu kişilerin genel zeka düzeyi genellikle toplum ortalamasının altımdadır. Yapılan IQ testlerinde 40 ila 70 arasında bir puan aldıkları görülür. Fakat bir ya da birkaç alanda şaşırtıcı derecede fazla bilgiye sahiptirler.

Otistik bozukluğu olan 10 kişiden birinde çok çeşitli derecelerde olağanüstü yetenekler görülür. Fakat savant sendromu diğer gelişimsel bozukluklarda veya diğer merkezi sinir sistemi yaralanmaları veya hastalıklarında da görülür. Savant sendromundaki yetenek olağanüstü bir hafızayla ilişkilidir.

Savant sendromu nadir olarak görülür; fakat otizmli 10 bireyden biri, sendromda görülen bazı becerilere sahiptir. Savant becerileri genellikle ilginç bir aralıktaki dar bir alandaki özel yeteneklerde ortaya çıkar. Savant becerileri belli başlı alanlarda sınırlıdır. Savant sendromlu bireyler müzikal, sanatsal veya diğer özel yeteneklerle ilgili genellikle tek uzmanlık alanı içinde daha belirgin ve yüksek derecede kabiliyete sahiptirler. Bu yetenekler bilişsel engel ile tezat oluşturduğu için çok dikkat çeker.

Özel yeteneklere her zaman muhteşem bir bellek eşlik eder. Sendrom doğuştan olabilir ya da sonradan ortaya çıkabilir. Çoğunlukla savant yetenekler çocukluk döneminde ortaya çıkar ve doğumda mevcut bazı gelişimsel geriliklerle birlikte görülür. Bununla birlikte, savant yetenekler, bebeklik döneminde, çocukluğunda veya erişkinlikte ortaya çıkan beyin hasarını takiben sonradan da ortaya çıkabilir.

Bir kaza sonrası beyin hasarı geçirdiğinizi düşünün, kendinize geldiğinizde önceden olmayan bazı üstün yetenekleriniz ortaya çıktığını görüyorsunuz. Mesela daha önce hiç çalmadığınız bir müzik aletini çalabiliyor, ya da en zor matematik işlemlerini saniyeler içinde zihinsel olarak çözebiliyorsunuz. Bu şekilde xe savant sendromu gelişebilir.

Savant beceriler, en sık olarak piyano, boyama, heykeltraşlık, çok hızlı hesap yapma, takvim hesaplama, mekanik ve üç boyutlu algıda şaşırtıcı yetenekler şeklinde kendini gösterir. Bu beceriler hafızayla birleşerek plakalar, telefon numararaları, tarihler, zip kodları gibi pek çok bilgiyi bellekte depolayabilme gibi gereksiz fakat olağanüstü yeteneklere kadar uzanabilir. Hata bazı bireyled daha önceden öğrenmediği. konularda ayrıntılı bilgi birikimine sahip olabilirler. Sinemada canlandırılan yağmur adam Kim Peek aynı anda iki farklı gözüyle iki ayrı konuyu okuyabiliyor ve belleğine kaydedebiliyordu. Fakat hayatını kendi kendine sürdüremeyen doğuştan otizim hastası bir bireydi. Derek Amato ise geçirdiği kafa travması sonrasında çalmayı hiç bilmediği piyanoyu kendi kendine çalmaya başladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?