Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?Saman Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir? Alerjik rinit olarak da adlandırılan saman nezlesi, üst solunum yollarında ve özellikle burunda hassasiyetle seyreden bir alerji türü olarak karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda vücut için bir zararı bulunmayan maddelerin bağışıklık sistemimiz tarafından zararlı gibi algılanması sonucu, vücut tarafından aşırı tepki verilmesi durumuna alerji adı veriliyor. Türkiye’de nüfusun […]

Alerjik rinit olarak da adlandırılan saman nezlesi, üst solunum yollarında ve özellikle burunda hassasiyetle seyreden bir alerji türü olarak karşımıza çıkıyor. Normal şartlarda vücut için bir zararı bulunmayan maddelerin bağışıklık sistemimiz tarafından zararlı gibi algılanması sonucu, vücut tarafından aşırı tepki verilmesi durumuna alerji adı veriliyor. Türkiye’de nüfusun %20’sinde herhangi bir türde alerji kaynaklı rahatsızlık bulunduğu tahmin ediliyor.

Burunda tıkanıklık, kaşıntı, kuruluk, akıntı, hapşırık gibi belirtilerle kendini gösteren bu rahatsızlık, ev tozu akarı, bitki poleni, sigara dumanı,küf, parfüm gibi keskin kokularla tetikleniyor. Tetikleyiciler, belirtilerin şiddetini artırarak yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Tıkanıklık nedeniyle burundan nefes alıp vermede sıkıntılar ortaya çıkıyor ve uyku kalitesi bozuluyor. Tam olarak uykusunun alamayan bu kişiler, gün içerisinde de sürekli yorgunluk ve uykusuzluk çekiyorlar.

Saman Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

Saman Nezlesi belirtileri, yukarda da bahsettiğim gibi üst solunum yolları olan ağız, burun ve boğazda alerjen maddelere aşırı tepki oluşması sonucu ortaya çıkıyor. Burun mukozasında, alerjiye bağlı reaksiyon sonucu iltihaplanma ortaya çıkıyor. En sık olarak burunda gözlemlenen belirtiler; burunda tıkanıklık, kaşıntı gibi soğuk algınlığı belirtilerine benzer belirtilerden oluşuyor. Mevsimsel olan alerjik rinitte belirtiler polenlerin yoğun olduğu ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde alevleniyor. Tüm yıl süren alerjik rinitte ise belirtiler yıl boyunca devam ediyor.

Saman Nezlesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saman nezlesi tedavisi için öncelikle rahatsızlığı tetikleyen etkenlerden uzak durmak önem taşıyor. Böylece daha az ilaçla ya da hiç ilaç kullanmadan belirtileri kontrol altına almak mümkün hale geliyor. Alerjenlerle temastan kaçınarak kulak iltihabı, sinüzit, astım gibi komplikasyonların oluşumu da önlenebiliyor. İlkbahar ve sonbahar gibi polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde özellikle sabah saatlerinde evleri havalandırmamak ve dışarıya çıkmaktan kaçınmak gerekiyor. Islak saçla sokağa çıkmak polenlerin saça yapışmasına neden olacağı için bundan kaçınmak önem taşıyor. Dışarıdan geldikten sonra dış giysilerinizi çıkarılıp evde farklı bir kıyafet giymelisiniz. Sigara kullanılıyorsa bırakılmalı, sigara içilen yerlerden uzak durmalısınız. Alerjiye neden olan evcil hayvan tüyleri, salyaları gibi evcil hayvan alerjenlerinden kaçınmak gerekiyor. Bunu yapmanın bir yolu, evcil hayvanların evinizin belli alanları dışına çıkmasını engellemek olabilir. Küf mantarları, banyo ve tuvalet temizlenerek evden uzaklaştırılabilir.

Evlerde, tozları ve ev tozu akarlarının sık sık temizlenerek uzaklaştırılması ve mümkünse akarların barındığı en önemli eşyalar olan halıların, sık sık karbonat gibi bunları uzaklaştıran maddelerle silinmesi gerekiyor. Mümkünse evin tamamındaki, mümkün değilse en azından yatak odasındaki halılar kaldırılması, yatak çarşafları ve nevresimlerin 2 haftada bir 90 derecede yıkanıp ütülenmesi önem taşıyor. Keskin kokulu parfümler, kimyasal temizlik malzemeleri ve yumuşatıcılar alerjik ürünler olduğu için bu tür ürünleri kullanmaktan kaçınmak gerekiyor. Tüm bu önlemler alınmasına rağmen, belirtiler devam ediyorsa doktor tarafından önerilen tabletler ve burun spreyleri belirtilerin tedavisinde kullanılıyor. Burun tıkanıklığı için tuzlu su ile burunu temizlemek fayda sağlıyor. Okaliptus yağı içeren burum damlaları ya da spreyleri rahatlamak için kullanılıyor.

İmmünoterapi adı verilen ve alerjen maddenin vücuda haftada birkaç gün çok az miktarlarda enjekte edilmesi şeklinde yapılan tedaviden bazı hastalar fayda görüyor. Son dönemlerde fototerapi ile de burun mukozası tedavi edilmeye çalışılıyor. Ömür boyu devam eden kronik bir hastalık olan saman nezlesi için henüz bilinen kesin bir tedavi bulunmuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?