Rinosinüzit Nedir?

Rinosinüzit Nedir?

İÇİNDEKİLER Sinüzit Nedenleri Nelerdir?Sinüzit BelirtileriSinüzit Nasıl Tedavi Edilir? Kafa kemikleri içerisine yerleşmiş, iç yüzeyi burun mukozasının devamı niteliğindeki mukozal yapıyla kaplı hava dolu boşluklara sinüs adı veriliyor. Bu sinüsler alın, göz çevresi, burun çevresi ve üst çenede bulunuyor ve sırasıyla frontal sinüs, sfenoidal sinüs, ethmoidal sinüs ve maksillar sinüs isimlendiriliyor. Bu sinüslerin mukozasında iltihaplanma olması […]

Kafa kemikleri içerisine yerleşmiş, iç yüzeyi burun mukozasının devamı niteliğindeki mukozal yapıyla kaplı hava dolu boşluklara sinüs adı veriliyor. Bu sinüsler alın, göz çevresi, burun çevresi ve üst çenede bulunuyor ve sırasıyla frontal sinüs, sfenoidal sinüs, ethmoidal sinüs ve maksillar sinüs isimlendiriliyor. Bu sinüslerin mukozasında iltihaplanma olması durumunda sinüzit adı veriliyor. Sinüs mukozası, her zaman burun mukozası iltihaplanmasıyla birlikte görülüyor ve bu yüzden rinosinüzit olarak adlandırılıyor.

Halk arasında burun eti olarak bilinen üzeri mukoza kaplı kemik yapılar her iki burun boşluğunda üst, orta ve altta olmak üzere bulumuyor ve tıp dilinde bunlara konka adı veriliyor. Sinüsler, bir kanalla bu konka ismindeki yapılara açılıyor. Sinüslerde aldığımız nefesin nemlendirilmesini sağlayan mukus üretiliyor. Sonra da burun boşluğuna salınıyor. Eğer sinüslerin kanalı çeşitli nedenlerle tıkanırsa, sinüslerde sıvı birikimi ve havalanma bozukluğuna bağlı olarak mukoa iltihabı gelişiyor. Sinüzitler belirtilerin süresine göre akut, subakut ve kronik olmak üzere üç grupta ele alınıyor. Akut olanlar 4 hafta, subakut olanlar 4-12 hafta ve kronik olanlar 12 hafta< süren belirtilerle kendini gösteriyor.

rinosinüzit nedir

Sinüzit Nedenleri Nelerdir?

Sinüzitin en sık nedeni virüslerin neden olduğu akut üst solunum yolu enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Burun tıkanıklığı nedeni olan saman nezlesi, ya da burunda bulunam polipler sinüzitin nedenleri arasında bulunuyor. Yine burun boşluğunu ikiye ayıran septumda eğrilik ya da burun etinde şişlik de diğer nedenleri oluşturuyor. Çocuklarda ise adenoid adı verilen geniz etinde büyüme daha nadir olarak sinüzite yol açabiliyor. Üst çenede bulunan maksiller sinüsler üst azı dişlerle temas halinde olduğundan bu dişlerdeki herhangi bir iltihap sinüzlerde iltihaba yol açabiliyor.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitte en sık ve rahatsız edici şikayet ağrı olarak karşımıza çıkıyor. Ağrı yüz ve alın bölgesinde görülen ve baş ağrısına da neden olabilen bir ağrı olarak dikkat çekiyor. Ağrı sinüsün bulunduğu üst çene, burum çevresi, göz çevresi ya da alında aynı böllgelerde şişlikle birlikte görülebiliyor. Ağrının yanı sıra sarı, yeşil ya da kanlı burun ve geniz akıntısı, ateş, öksürük tat ve koku almada değişiklikler diğer belirtiler arasında bulunuyor.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Akut ve subakut formlar antibiyotik ve burun spreyleri kullanılarak tedavi ediliyor. Kronik form ise ilaçlar yetersiz gelirse endoskopik cerrahi ile ameliyat ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?