Prune Belly Sendromu, Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prune Belly Sendromu, Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Prune-belly sendromu ya da erik kurusu karın hastalığı, nadiren görülen doğuştan var olan bir hastalık olup en belirgin özelliği karın kaslarının karın kaslarının yokluğu ya da az gelişmiş olmasıdır. Yeni doğan bebeklerde karnın buruşuk görünmesinden dolayı hastalık adı erik kurusu karın anlamına gelen prune-belly terimi ile ifade edilir. Prune Belly sendromu karın kaslarının yokluğu ya da az gelişmiş […]

Prune-belly sendromu ya da erik kurusu karın hastalığı, nadiren görülen doğuştan var olan bir hastalık olup en belirgin özelliği karın kaslarının karın kaslarının yokluğu ya da az gelişmiş olmasıdır. Yeni doğan bebeklerde karnın buruşuk görünmesinden dolayı hastalık adı erik kurusu karın anlamına gelen prune-belly terimi ile ifade edilir.
Prune Belly sendromu karın kaslarının yokluğu ya da az gelişmiş olması ile karakterize bir hastalıktır. Hastalıkta ayrıca büyük mesane, inmemiş testis ve farklı idrar yolu problemleri bulunur.
Bunların dışında bacak kusurları, ince bağrsaklarla ilgili anomaliler, kalp defektleri de görülebilir.  Hastalık daha çok erkek çocuklarda görülür.

Prune Belly Sendromu Belirtileri Nelerdir? 

Prune belly sendromu şu belirtileri içerir:

  • Karında şişkinlik
  • Karında buruşukluk
  • Solunum sıkıntısı
  • Böbrek yetmezliği
  • Sindirim problemleri
  • Üreme sistemi ile ilişkili sorunlar
  • Kalp ile ilgili belirtiler
  • Bacaklara ilgili ortopedik problemeler
Prune Belly Sendromu Nedenleri Nelerdir? 

Prune-belly sendromuna tam olarak neyin neden olduğu bilimemektedir. Fakat hastalığın sebepleri hakkında bazı tezler bulunur.

Bir teze göre eğer fetüste mesane boynu ya da daha alt kısımlarda tıkanıklık gelişirse mesanede bir gerginlik meydana gelir. Mesanedeki bu gerginlik uzun bir süre karın kaslarına baskı uygular. Bu baskı neticesinde kaslarda gelişmeme ya da hiç oluşmama olabilir.

Bazen tıkanıklık sebebiyle genişlemiş mesaneye komşu kaslarda değil de karın üst kısım kaslarında gelişim problemi ortaya çıkabilir.

Diğer bir teze göre karın kaslarının oşmaması ya da yeterimce gelişmemiş olması nedeniyle mesaneye destek sağlanamadığı için mesanede genişleme ve dolayısıyla başka idrar yolu anomalileri ortaya çıkar.

Diğer hipoteze göre hamileliğin ilk ayında fetüste ortaya çıkan genel bir gelişimsel bozukluk hastalığa neden olur.

Prune Belly Sendromu Tanısı Nasıl Konur? 

Doktorun yaptığı karın muayenesinde kasların yokluğu ya da gelişimsel sorunu ve inmemiş testislerin saptanmasıyla ön tanı konulur.

 

Prune belly sendromu teşhisi ve tedavisi

Prune-belly sendromu tanısı doktorun yapacağı fizik muayenede karın kaslarının herhangi birinde ya da tümünde gelişim eksikliği veya yokluğu ile birlikte bilateral kriptorşidizm saptanan her vakada zaman kaybetmeden öncelikle üriner sistem incelenmelidir. Sonrasında ileri görüntüleme yöntemleri kullanarak idrar yolları değerlendirilir.

Ek anomaliler için ortopedik muayene, kalp muayenesi, sindirim sistemi muayenesi ve bu sistemlerle ilgili daha ayrıntılı testler yapılır, görüntüleme teknikleri kullanılır.

Prune Belly Sendromu Tedavisi

Hastalığın tedavisinde daha ziyade böbrek hastalığı ve idrar yolu tıkanıklıkları üzerine yoğunlaşılır. Bunun için bir dizi cerrahi işleme gereksinim duyulur. Diğer sistemlerle ilişkili anormallikler de çeşitli cerrahi işlemlerle düzeltilmeye çalışılır. Bunun için pek çom farklı disiplinin işbirliği içerisinde çalışması elzemdir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?