Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

İÇİNDEKİLER Protez Diş BakımıProtez Dişlerin Faydaları Dişlerin çürümesi, diş eti problemleri ve ağza şiddetli darbe gibi nedenlerle dişlerin tamamen ya da kısmi olarak kaybedilmesi neticesinde ağızda boş kalan yerler için kullanılan çıkarılabilir aletlere Protez diş denir. Protez dişlerin uzun sürelerle ve etkili şekilde fonksiyonunu koruyabilmesi için bakımında bazı kaidelere dikkat etmek gerekir. Protez Diş Bakımı Protezi […]

Dişlerin çürümesi, diş eti problemleri ve ağza şiddetli darbe gibi nedenlerle dişlerin tamamen ya da kısmi olarak kaybedilmesi neticesinde ağızda boş kalan yerler için kullanılan çıkarılabilir aletlere Protez diş denir. Protez dişlerin uzun sürelerle ve etkili şekilde fonksiyonunu koruyabilmesi için bakımında bazı kaidelere dikkat etmek gerekir.

Protez Diş Bakımı

 • Protezi lavaboda musluk altında yıkarken düşürüp kırma olasılığını göz önüne alarak lavaboyu suyla doldurabilir ya da havlu gibi yumuşak bir nesneyi lavoboya yerleştirebilirsiniz.
 • Protez dişler,  her yemekten sonra çıkarılıp ılıl su altında yıkanmalı, mümkünse yumuşak uçlu bir fırçayla fırçalanmalıdır. Kaynar ya da aşırı sıcak su kullanmak dişleri eğebilir ve ağza uyumsuz hale gerirebilir, bu yüzden dikkatli olmak gerekir.
 • Protez diş, çıkartıldıktan sonra ağız içi de temizlenmelidir. Bunun için de yine yumuşak uçlu bir fırça tercih edilebilir.
 • Geceleri ve kullanılmadığı dönemlerde protezler nemli bir beze sarılarak, su içerisinde, özel protez tableti konulmuş sıvıda ya da diş protez solüsyonuna konularak bekletilmelidir. Aksi taktirde nemsiz kalan protez eğrilebilir.
 • Protez diş, ıslatıldığı solüsyondan çıkarıldığında mutlaka çok iyi şekilde durulanmalı ve o şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde kullanılan protez temizleme ürünleri yutulup zehirlenmeye neden olabilir.
 • Ağız içinde yara ve enfeksiyon meydana gelmemesi için uyurken takma dişler çıkarılmalıdır.
 • Eğer dişler ağız içinde kayıyor ya da tam yerleşmiyorsa bu ağızda tahriş ve iltihaplanmaya yol açabileceği için diş doktorunuza başvurmanız gerekir.
 • Protez dişin metal tutturma kısımları da varsa protez diş solüsyonu ve tabletler bu kısımlara zarar verebileceği için kullanmadan ömce diş hekiminize danışmanız iyi olur.
 • Protez dişi çıkarıp taşımanız gerektiğinde ya da geceleri sıvı içinde bekletmek istemiyorsanız, nemli bir beze sararak temiz bir protez diş kutusuna dikkatlice yerşeştirebiliz.
 • Protez dişlerin akrilikten yapılmış kısımları normal diş macunlarına dayanıksız olduğundan protez diş macunu, sabun ya da sadece suyla fırçalanması önerilir.

Protez Dişlerin Faydaları

Protez dişler, eski gülüşünüze yeniden kavuşmanızı sağlar. Yüzünüzde dişlerin yokluğundan kaynaklanan ve sizi yaşlı gösteren sarkmaları engeller. Yemek yerken büyük kolaylık sağlar. Dişlerin yokluğundan kaynaklanan konuşma bozukluğunu düzeltir. Dişlerin yokluğu neticesinde ortaya çıkan beslenme bozukluğunu düzelttiği için sağlığınızın korunması ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynar.

Protez dişlerin damağınızı daha iyi kavrayıp çıkmasını ve kaymasını önlemek için protez diş yapıştırıcı ürünlerden kullanabilirsiniz. Bu ürünler tükrükteki sıvıyı emerek damakla protez dişleri birbirine yapıştırır. Sağlığa zararlı bir madde içermemektedir. Daha konforlu bir kullanım sağlar.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?