Peabody Resim Kelime Testi

Peabody Resim Kelime Testi

Peabody resim kelime testi, alıcı dili ölçmek için 1959 yılında geliştirilmiş bir testtir. Son olarak 2007’de güncellenmiştir. Güncellenmiş son versiyonu peabody 4 olarak adlandırılır. Çocukların özellikle alıcı dil gelişimini ölçmeyi hedeflemektedir. 50 adet resimli karttan oluşur. Her bir kartın ön yüzünde 4 ve arka yüzünde 4 resim olmak üzere toplam 8 resim yer alır.  Yani […]

Peabody resim kelime testi, alıcı dili ölçmek için 1959 yılında geliştirilmiş bir testtir. Son olarak 2007’de güncellenmiştir. Güncellenmiş son versiyonu peabody 4 olarak adlandırılır. Çocukların özellikle alıcı dil gelişimini ölçmeyi hedeflemektedir.

50 adet resimli karttan oluşur. Her bir kartın ön yüzünde 4 ve arka yüzünde 4 resim olmak üzere toplam 8 resim yer alır.  Yani testin tamamında 400 tane resim vardır.

Test 2,5yaş (30 ay)  ila 90 yaş aralığındaki çocuk ve bireylere yönelik olarak hazırlanmıştır. Esas olarak alıcı dili ölçmede kullanılır. Her kartın bir yüzünde bulunan resimlerden birinin ismi söylenir ve çocuk ya da bireyden doğru resmi göstermesi istenir. Çocuğun/bireyin resmi göstermesi için herhangi bir süre kısıtlaması bulunmaz, ama genelde 15-20 dakika arasında sürer.

Test sonucuna göre çocuğun/bireyin alıcı dil yaşı tespit edilir. Eğer alıcı dil gelişimi kronolojik yaştan geri çıkarsa çocuk eğitim alması için yönlendirilir. Dil gelişimindeki gerilikler genelde ifade edici dilde ortaya çıkar. Alıcı dilde gerilik çıkması dil gelişiminin daha ileri düzeyde olduğunun bir işaretidir.


Alıcı dil ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayın

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?