Özel Eğitim Neden Önemlidir?

Özel Eğitim Neden Önemlidir?

Zihinsel, fiziksel, sosyal ve / veya duygusal olarak gelişimsel gecikmesi olan öğrenciler için tasarlanan eğitim programlarına özel eğitim adı veriliyor. Özel Eğitim programları ve hizmetleri ile, her çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen içerik ve öğretim metodolojisi çocuğun gereksinimlerine göre manipüle edilerek uygulanıyor. Çoğu ebeveynin duymak istediği son şeylerden birsi de çocuğunun bir yetersizliğinin olması ve […]

Zihinsel, fiziksel, sosyal ve / veya duygusal olarak gelişimsel gecikmesi olan öğrenciler için tasarlanan eğitim programlarına özel eğitim adı veriliyor. Özel Eğitim programları ve hizmetleri ile, her çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen içerik ve öğretim metodolojisi çocuğun gereksinimlerine göre manipüle edilerek uygulanıyor.

Çoğu ebeveynin duymak istediği son şeylerden birsi de çocuğunun bir yetersizliğinin olması ve bu nedenle de özel eğitim hizmetine ihtiyaç duyması olduğu söylenebilir. İnternette araştırma yapıyorsanız, özel eğitim hakkındaki sunulan bilgiler nedeniyle panik hissetmeye başlayabilirsiniz. Gerçekten zor bir sürecin sizi beklemesi panik yapmamıza neden olabilir; fakat sakin olmak süreci sizin için çok daha kolay hale getirecektir. Özel eğitim ile ilgili öğrenmeniz gereken çok şey bulunuyor. Siz de temel şeylerden başlayarak bilgi edinmeye başlayabilir, bu konuda kendinizi geliştirebilirsiniz. Zaman içinde özel eğitim konusunda pek çok bilgiyi edindiğinizi göreceksiniz.

Bu sitedeki bilgiler, özel eğitim dünyasına seyahatinize başlamak için size iyi bir başlangıç ​​noktası sunuyor. Özel eğitim hizmeti, engelli bir çocuğun ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanıyor ve ücreti devlet tarafından karşılanıyor. Devlet engelli bireylerin, halihazırda 8 saat bireysel, 4 saat grup eğitimi olmak üzere ayda toplam 12 saatlik özel eğitim ücretini karşılıyor.

Özel eğitim, engelli bireyler için hayati önem taşıyor. Özel eğitim sayesinde, engelli bireyler kendilerine yetebilecek hale getirilebiliyor. Eğitime ne kadar erken başlanırsa o derece yüksek oranda fayda elde ediliyor. Bu nedenle özel eğitim ihtiyacı olan çocuklar ne kadar erken tanı alırlarsa o kadar başarı sağlanıyor. Hatta bazı çocuklar eğitimle tamamen iyileşebiliyorlar.

Ücretsiz özel eğitim hizmetlerinden faydalanma hakkı bulunan bireyler şu şekilde sıralanıyor:

  • Yaygın gelişimsel bozukluklar
  • İşitme engelliler
  • Zihinsel engelliler
  • Ortopedik bozukluklar
  • Özel öğrenme  güçlükleri
  • Dil ve konuşma bozuklukları
  • Travmatik beyin hasarı bulunanlar
  • Görme bozuklukları ve görme engelliler
  • Birden fazla engeli bir arada taşıyanlar
  • Bazı kronik hastalıklar ve diğer sağlık engelleri

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?