Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

Okul Öncesi Eğitim Neden Önemlidir?

Erken çocukluk olarak bilinen 0-6 yaş arası; zihinsel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim açısından çocukların en hızlı geliştiği ve sürekli değişim gösterdiği bir dönem olma özelliği taşıyor. Çocuk eğitimi, ailede başlıyor ve okulla devam ediyor. Aileden sonra ilk eğitimin alındığı ve sosyalleşmenin gerçekleştiği bir yer olması nedeniyle okul öncesi eğitim kurumları önem taşıyor. Okul öncesi […]

Erken çocukluk olarak bilinen 0-6 yaş arası; zihinsel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim açısından çocukların en hızlı geliştiği ve sürekli değişim gösterdiği bir dönem olma özelliği taşıyor. Çocuk eğitimi, ailede başlıyor ve okulla devam ediyor. Aileden sonra ilk eğitimin alındığı ve sosyalleşmenin gerçekleştiği bir yer olması nedeniyle okul öncesi eğitim kurumları önem taşıyor.

Okul öncesi dönem, çocuğunuzun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu altın zaman dilimi olma özelliği taşıyor. Bu dönemde, uygun fiziksel ve sosyal çevre şartları sağlamanın, çocuğunuzun gelişimine büyük katkısı olacağını unutmamamız gerekiyor. Sevgi, saygı, paylaşma, dayanışma, sorumluluk, sosyalleşme, birlikte çalışma gibi toplumsallaşmada büyük önem taşıyan davranışların öğrenilmesinde okul öncesi kurumlarının, kilit önem taşıdığı artık herkesçe biliniyor.

Okul öncesi dönem, çocuğun doğduğu günden ilkokula başladığı güne kadar süren zaman dilimini kapsayan ve sonraki yaşamının temelini oluşturan, beyin gelişiminin %80 oranında tamamlandığı, çocuğun kişilik ve karakterinin şekillendiği bir dönem olması itibariyle iyi değerlendirilmesi gereken, hayatın en kritik dönemi olma özelliği taşıyor.

Çocuklar, 3-6 yaş arası dönemde, artık akranlarıyla birlikte olmaya, onlarla paylaşımda bulunmaya ihtiyaç duyuyorlar. Hatta günümüzde annelerin de iş hayatında yoğun olarak var olmaya başlamalarıyla birlikte okul öncesi kurumlara başlama yaşı, 3 yaşın altına inme eğilimi gösteriyor. Son zamanlarda aileler, bakıcıların niteliksiz özelliklere sahip olması nedeniyle çocuklarının evde kalitesiz zaman geçireceğini düşündükleri  için, onları daha erken yaşlarda kreş ya da anaokuluna göndermeyi tercih ediyorlar.

Okul Öncesi Kurumlar Gerekli mi?

3-6 yaş arası çocukların sağlıklı gelişebilmesi ve eğitimin yeterli düzeyde verilebilmesi için okul öncesi eğitim kurumlarına gitmeleri önem taşıyor.

  • Anaokulu, ailenin dışına atılan ilk adım olma özelliği taşıması bakımından ayrı bir yere sahip bulunuyor.
  • Bu yaşlarda aile çocuğun gereksinimlerini tek başına karşılayamaz duruma geliyor.
  • Okul öncesi eğitim kurumları, çocukların farklı ailesel kültürleri tanımasını olanaklı hale getirerek onları geleceğe hazırlıyor.
  • Toplumsal kuralları yaşayarak deneyimleme fırsatı, bu kurumlarda yoğun bir şekilde sağlanıyor.
  • Grup içinde var olmayı öğrenen çocuk sosyal becerilerini geliştirme fırsatı yakalıyor.
  • Toplum içine tek başına giren çocuk, ailesinden ayrı özerk bir birey olduğunu hissediyor.
  • Beyin gelişiminin en hızlı olduğu bu dönemde, daha zengin uyaranlar içeren bir çevre daha doyurucu bir öğrenme sağlamaya yardım ediyor.
  • Çocukların akranlarıyla kurallı oyunlar oynaması gelişimlerine büyük katkılar sağlıyor.
  • Hayat boyu devam eden eğitimin temel taşları okul öncesi dönemde oluştuğu için bu dönemi iyi değerlendirmek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?