Meme Büyütme Operasyonu Nedir

Meme Büyütme Operasyonu Nedir

Meme büyütme işlemi, tipik olarak silikon veya salin göğüs implantlarının yerleştirilmesi yoluyla göğüs boyutunu arttırmak ve memeye şekil vermek  için yapılan bir kozmetik cerrahi prosedürdür. Meme augmentasyonu denilen bu ameliyat sonrasında pek çok komplikasyonun görüldüğü yapılan çalışmalarda vurgulanmıştır. Kapsül kontraktürü denilen silikon implantın etrafındaki dokuda sertleşme ortaya çıkması bunlardan en sık görülenidir. Bu sertleşmenin, ameliyatı […]

Meme büyütme işlemi, tipik olarak silikon veya salin göğüs implantlarının yerleştirilmesi yoluyla göğüs boyutunu arttırmak ve memeye şekil vermek  için yapılan bir kozmetik cerrahi prosedürdür. Meme augmentasyonu denilen bu ameliyat sonrasında pek çok komplikasyonun görüldüğü yapılan çalışmalarda vurgulanmıştır.

Kapsül kontraktürü denilen silikon implantın etrafındaki dokuda sertleşme ortaya çıkması bunlardan en sık görülenidir. Bu sertleşmenin, ameliyatı yapan doktorun tecrübesiyle veya tecrübesizliğiyle bir bağlantısı yoktur. Bu durum ortaya çıktığı zaman doktorlar size o bölgeye hergün yapmanız gereken bir takım masajlar önerecektir, sertleşmenin geçmemesi durumunda tekrar bıçak altına yatma olasılığınız vardır.

Bir diğer olası komplikasyon ise silikon implantın, areola dediğimiz memenin koyu baş kısmından kesi yapılarak yerleştirildiği durumda ortaya çıkan meme başında ağrı, his kaybı ve uyuşma ortaya çıkmasıdır. Bu durum aylarca sürebilir ve bazen his kaybı tamamen ortadan kalkmayabilir. His kaybı sebebiyle emziren kadınlar meme başındaki ağrıyı hissetmediklerinden, meme dokusunda ilerleyen enfeksiyonu ancak çok ileri evrede farkedebilirler. Sonuç olarak şiddetli bir meme enfeksiyonuyla karşı karşıya kalabilirler.

Bazı kadınlarda takılan protez alerji yapabilir ki bu durumda yapılabilecek tek şey ameliyatla protezi çıkarmaktır. Silikon alerjisi olan kadınlarda memede kaşıntı, ağrı, kızarıklık, şişme gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Bir diğer olumsuzluk ise yara izleridir. Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme operasyonunda da dikiş izleri mutlaka kalmaktadır. Meme başından yapılan kesilerde izler daha az belirgin olsa da bu defa da meme başında his kaybı, ağrı gibi başka olumsuzluklar görülebilmektedir.

Bu silikon protezlerin meme kanseri yaptığına dair herhangi bir kanıt bulunamamıştır; ancak memede protez bulunması nedeniyle meme kanserinin erken teşhisi gecikmekte ve dolayısıyla meme kanseri sonucu olan ölümler de artmaktadır. Mammografi çekilse dahi protez, görüşü engellediği için yeterli bir tarama için farklı açılardan çekim yapılması gerekir ve sonuç olarak maruz kalınan radyoaktif madde miktarı artmış olmaktadır.

En ağır yan etki ise meme implantlarını takiben gelişebilen ender bir T hücreli lenfoma türü olan breast implant-associated anaplastic large cell lymphoma (BIA-ALCL) adı verilen bir lenfoma türünün ender de olsa görülebilmesidir. Ölümle sonuçlanan bu lenfomaya vurgu yapan FDA ölümün meme implantlarının nadir ama muhtemel bir yan etkisi olduğunu doğrulamıştır.

Ameliyat eanasında süt bezleri ve kanalları tahrip olursa bu kadınlar süt üretimi olmaması nedeniyle emziremeyebilirler.

Silikonun vücuttaki diğer dokulara yayılması ve lenf nodlarında birikmesi sonucu farklı sistemik hastalıkların ortaya çıkması olasıdır.

Genel anestezi nedeniyle ortaya çıkabilecek tüm komplikasyonlar meme büyütme operasyonları için de geçerlidir. İlerleyen zamanlarda farklı bir yazımda bu konuya da değinmeyi düşünüyorum. 

Yani herhangi bir sağlık sorunu dışında sadece güzelleşmek için bu saydığımız risklere ve burada saymadığımız daha pek çok riske girmeye değer mi? diye kendinize sorup ona göre karar verin dedikyen sonra konuya burada nokta koyuyorum. ‎

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?