Laktasyon Nedir? Kadınlarda Laktasyon Dönemleri Nelerdir?

Laktasyon Nedir? Kadınlarda Laktasyon Dönemleri Nelerdir?

Laktasyon, kadın meme bezlerinde prolaktin ve oksitosin hormonlarının etkisiyle süt üretilip salgılanmasına denir. Hamilelikte ya da doğumdan hemen sonra memelerden süt gelmesi tamamen normaldir. Hamilelik ve emzirme dönemi dışında, hatta erkeklerde ve yenidoğan bebeklerde de memeden süt gelebilir. Buna galaktore denir ve normal değildir. Galaktore sebebinin saptanması için mutlaka tıbbi destek almak gerekir. Bebeğin doğmasıyla […]

Laktasyon, kadın meme bezlerinde prolaktin ve oksitosin hormonlarının etkisiyle süt üretilip salgılanmasına denir. Hamilelikte ya da doğumdan hemen sonra memelerden süt gelmesi tamamen normaldir. Hamilelik ve emzirme dönemi dışında, hatta erkeklerde ve yenidoğan bebeklerde de memeden süt gelebilir. Buna galaktore denir ve normal değildir. Galaktore sebebinin saptanması için mutlaka tıbbi destek almak gerekir.

Bebeğin doğmasıyla birlikte ilk gün salgılanan koyu kıvamlı ve sarımsı renkteki süte kolostrum denir. Bu süt özel bir süt olup bebeği enfeksiyonlardan korur ve onun bağışıklığını destekler. Bebek doğar doğmaz, doğumhanede emzirilmeye başlanmalı, böylece bebeğin emme kaslarının güçlenmesi sağlanmalıdır. Bu memeden süt salgılanmasını da uyarır.

Laktasyon Dönemleri Nelerdir?

Laktasyon 3 döneme ayrılır. Bunlar mammogenez, laktogenez ve galaktogenez olarak isimlendirilir. Mammogenez, ergenlik döneminde östrojen salınımı ile başlayan ve gebeliğin son dönemine kadar devam eden memenin büyüme ve gelişmesini içeren dönemdir. Laktogenez ise sütün salgılandığı döneme denir ve prolaktin ve oksitosin hormonlarının uyarımı ile başlar. Galaktogenez ise son dönem olup prolaktin hormonu uyarımı ile memeden süt salgılanmasının devam etttiği döneme denir. Galaktogenez süt salgılanması tamamen durduğund son bulur ve böylece laktasyon dönemi de bitmiş olur.

Laktasyon dönemleri nelerdir

Laktasyon Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü vermek ideal olandır. İlk 6 ayda su dahil bebeğe hiçbir sıvı ve yiyecek verilmemelidir. Çünkü bu zaman diliminde anne sütü, bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılar. Laktasyon süresi uzmanların tabsiyesine göre toplamda 2 sene devam etmelidir. Bu hem bebeğin fiziksel ve beyin gelişimini olumlu etkiler hem de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bebeğinizi 2 sene emzirmek onunla aranızdaki duygusal bağın güçlenmesine de yardım eder.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?