Kontraktür Nedir?

Kontraktür Nedir?

İÇİNDEKİLER Kontraktür Deformitesi NedenleriKontraktür Deformitesi Belirtileri ve BulgularıVolkmann’s ve Dupuytren KontraktürüVolkmann’ın kontraktürüDupuytren kontraktürüKontraktür hangi dokularda görülür?Kontraktür tedavisi nasıl yapılır?İlaçlarFizik tedaviYardımcı cihazlarElektriksel stimülasyon ya da ısı terapisiCerrahi Kontraktür, vücuttaki bağ dokusundan oluşan yapılarda sertlik ve elastikiyet kaybı oluşması durumudur. Kaslar, bağlar, tendonlar, eklem kapsülü ve ciltte kontraktür ortaya çıkabilir. Kontraktürler normal hareketi engeller ya da kısıtlar. Hayat […]

Kontraktür, vücuttaki bağ dokusundan oluşan yapılarda sertlik ve elastikiyet kaybı oluşması durumudur. Kaslar, bağlar, tendonlar, eklem kapsülü ve ciltte kontraktür ortaya çıkabilir.

Kontraktürler normal hareketi engeller ya da kısıtlar. Hayat kalitesini ve günlük aktiviteleri olumsuz yönde etkiler.

Kontraktür Deformitesi Nedenleri

Kontraktürler, kaslar veya eklemler uzun bir süre bpyunca hareketsiz ve çok sıkı kaldıklarında, esnekliklerini kaybederek kısalmalarına ve böylece normal işlev görememeleri sonucu ortaya çıkar. Bir kontraktür oluştuğunda, en önemli sonuç egzersiz veya germe ile düzeltilemez olmasıdır. Yaygın nedenler şunlardır:

  • Etkilenen uzvun uzun süreli inaktivitesi
  • Doku hasarı
  • Yanıklar
  • Romatizmal hastalıklar
  • Kireçlenme
  • Serebral palsi
  • Beynin ve sinir sistemi ilr ilgili rahatsızlıklar. Kasların ve eklem kontraktürleri, beyin felci, çocuk felci, romatoid artrit, inme ve sinir hasarı, parkinson, MS gibi beyin ve sinir sistemini etkileyen bazı altta yatan nörolojik hastalık veya bozukluklara bağlı olabilir.
  • Genetik rahatsızlıklar. Bazen kas distrofisi vakasında olduğu gibi kalıtsal bir hastalık olarak da görülür. Kas distrofileri zayıf kaslar ve doku kaybıyla karakterize bir durumdur.

Olası nedenleri nedeniyle, kas ve eklem kontraktürleri hem ortopedik hem de nörolojik hastalık olarak kabul edilir.

Kontraktür Deformitesi Belirtileri ve Bulguları

Kontraktürler, derinin altındaki yumuşak doku elastikiyetini kaybettiğinde ve gerginleşemediğinde ortaya çıkan kas veya eklemleri ilgilendiren hasar veya “kalıcı kısalma” durumudur.

Sertleştirilmiş ve kısaltılmış kaslar, eklemler ve yumuşak dokular, sadece birkaç ama çok spesifik ve kolay anlaşılır semptomlara neden olur. Yukarıda da belirtildiği gibi en önemli belirtinin esneklik kaybına bağlı olarak meydana gelen hareket kısıtlılığı olduğu söylenebilir. Harelet kısıtlılığına ek olarak ağrı görülebilen diğer bir belirtidir. Sorunun prtaya çıktığı yere bağlı olarak fatklı belirtiler görülmektedir. Ayrıca etkilenen uzuvda iltihaplanma ortaya çıkabilmektedir.

Volkmann’s ve Dupuytren Kontraktürü

Elastikiyetini kaybeden kaslar ayrıca aşağıdaki gibi farklı tanımlanmış formlarda da bulunabilir:

Volkmann’ın kontraktürü

İskemik kontraktür olarak da bilinen bu tip bir problem elin bileğe yakın bölümünün etkilenmesini ve parmakların deforme olmasına neden olarak pençelere benzemesine yol açar. Aynı zamanda hastanın parmaklarını açmasını engeller veya çok acı verici hale getirir.

Dupuytren kontraktürü

Bu, avuç içindeki bağ dokusunu etkiler, Dokuda kalınlaşma ve sertleşme gelişir.  Sonunda iyi huylu bir nodül veya yumru oluşturabilir. Yumru, kısalmış doku kordonları nedeniyle gelişir. Bunlar genellikle ağrısız olmasına rağmen, zamanla kötüleşerek ağrılı hale gelebilir.

Kontraktür hangi dokularda görülür?

Kontraktürler vücudunuzun farklı bölgelerinde meydana gelebilir, örneğin:

Kaslar. Kasılma ve gevşeme bozulmuştur.

Eklem kapsülü. Eklemde deformite sonucu ağrı ve sertlik gelişir.

Cilt. Cilt kontraktürleri yanık, geçirilmiş ameliyat ve yaralanma neticesinde ortaya çıkat

Tendonlar. Bağ dokusundan oluştuğu için kontraktür gelişebilir.

Kontraktür tedavisi nasıl yapılır?

Belli bir vücut bölümünde ani sınırlı bir hareket kısıtlılığı yaşayan herkes, bu kontraktür belirtisi olduğundan tıbbi yardım almalıdır. Tedavi için ortopedist veya fizyoterapistlere sevk edebilen bir. doktora başvurulabilir. Deformite genellikle röntgen yardımı ile teşhis edilir.

Tedavi genellikle aşağıdakilerin bir kombinasyonunu içerir:

İlaçlar

Kas kontraktürleri ağrı ve iltihaplanmalara neden olduğunda, bu semptomları hafifletmek için ilaçlar kullanılabilir.

Fizik tedavi

Fizik tedavi seansları kas veya eklem deformitelerinin tedavisinde önemlidir. Bu seansların amacı kasları güçlendirmek, daha fazla kontraktürü önlemek ve hastanın hareket aralığını arttırmaktır. Bununla birlikte, bunlar sürekli olarak yapıldığında ve hastanın evde yapabilecekleri egzersizlerle desteklendiğinde daha etkilidir. Fizik tedavi ayrıca serebral palsi veya uzun süre hastanede kalanlar gibi kontraktür riski yüksek olan kişiler tarafından önleyici bir önlem olarak da kullanılabilir.

Yardımcı cihazlar

Ortopedik araçlar, atel veya tekerlekli sandalyelerin kullanımı, kontraktürlerden mustarip kişiler için çok faydalıdır.

Elektriksel stimülasyon ya da ısı terapisi

Bunlar ameliyatı erteleme ya da ameliyat etme girişiminde de kullanılabilecek yeni, geleneksel olmayan tekniklerdir.

Cerrahi

Yukarıdaki tedaviler, uzun vadeli çözümler değildir ve sadece semptomları hafifletmeye yöneliktir. Kontraktürler, sadece sıkılaştırılmış kasların serbest bırakıldığı ortopedik cerrahi yoluyla tamamen çözülebilir veya tedavi edilebilir.

Diğer yazımız olan Lumbago Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?