Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kızamık Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Kızamık Belirtileri Nelerdir?Kızamık Tanısı Nasıl Konur?Kızamık TedavisiKızamık Aşısı Kızamık, virüslerin neden olduğu akut döküntülü bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle kış mevsiminin son aylarında ve ilkbaharda ortaya çıkar. Kızamık, hamile kadınlarda ve küçük bebeklerde daha tehlikelidir. Hatta ölümcül olabilen bir hastalıktır. Kızamık virüsü, balgam ve tükrükle temas sonucu bulaşabilen yani hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen […]

Kızamık, virüslerin neden olduğu akut döküntülü bir solunum yolu enfeksiyonudur. Genellikle kış mevsiminin son aylarında ve ilkbaharda ortaya çıkar. Kızamık, hamile kadınlarda ve küçük bebeklerde daha tehlikelidir. Hatta ölümcül olabilen bir hastalıktır. Kızamık virüsü, balgam ve tükrükle temas sonucu bulaşabilen yani hava damlacıkları yoluyla kişiden kişiye geçen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığı taşıyan bir kişi hapşırık ya da öksürükle mikropların çevreye yayılmasına neden olabilir.

Kızamık nedir

Kızamık virüsünün kuluçka dönemi 10-14 gün sürer. Kuluçka dönemi etken mikroorganizmanın vücuda girişi ile hastalık belirtilerinin görülmesine kadar geçen süreye denir. Kızamık şikayetler başlamadan önceki 2 gün ve döküntüler çıktıktan sonraki 4 gün en çok bulaşır.

Kızamık virüsü birkaç saat boyunca cansız yüzeylerde yaşayabilir. Havada ve cansız üzeylerde bulunan enfekte olmuş partiküllere yakın mesafede bulunan herkese hastalık kolaylıkla bulaşabilir. Enfekte kişinin bardağından içmek veya ortak çatal, kaşık kullanmak enfeksiyonun bulaş riskinizi artırır.

Kızamık, çocuklarda önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2014 yılında, dünya çapında kızamık nedeni ile ölen 114.900 çocuktan çoğunun 5 yaşın altında olduğunu bildirdi. Aşılama, dünyadaki pek çok bireyin kızamık olmasını engeller. Dünya Sağlık Örgütü, her yıl aşı olmayan 2.6 milyon insanın kızamık nedeniyle öldüğünü tahmin etmektedir.

Eğer siz veya çocuğunuzun kızamık geçirdiğinden şüphe duyuyorsanız acilen doktorunuzla iletişim kurun. Kızamık aşısı olmadıysanız ve enfekte olmuş kişiyle temas kurarsanız, enfeksiyonu önlemek için temastan sonraki 72 saat içinde kızamık aşısı olmak için doktorunuzu başvurmalısınız. Enfekte bir kişiyle temastan sonraki 6 gün içinde alınan tek doz immünoglobülinle de enfeksiyondan korunabilirsiniz.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık belirtileri içerisinde en sık görüleni ateştir. Öksürük, burun akıntısı ya da göz enfeksiyonu belirtilerinden en az birisi ateşe eşlik eder. Belirtiler virüsün vücuda girişinden yaklaşık 9-11 gün sonra kuluçka süresi bitince başlar.

Kızamık belirtileri

Kızamıkta görülen diğer belirtilerden bazıları:

 • Gözlerde sulanma
 • Göz kapaklarında şişlik
 • Gözlerde ışığa karşı hassasiyet
 • Hapşırma
 • Vücutta kırmızı-kahverengi döküntüler
 • Boğazda yada yanak iç yüzünde koplik lekeleri olarak bilinen lekeler ya da ortası mavi-beyaz küçük gri renkli benekler
 • Genel vücut ağrısı

Ateş hafif ya da şiddetli olabilir ve 40,6 dereceye kadar çıkabilir. Ateş, başlangıçta 2-3 gün sürüp düşer. Döküntüler çıkınca tekrar yülselir. Döküntüler 1 haftadan daha uzun süre devam edebilir. Döküntü genellikle kulaklar arkasında başlar ve baş ve boyun üzerine yayılır. Birkaç gün sonra bacaklar da dahil olmak üzere vücudun geri kalanını kaplar. Noktalar büyüdükçe, birleşerek bir bütün oluşturur.

Kızamık Tanısı Nasıl Konur?

Doktorunuz cildinizdeki döküntüyü ve ağızdaki beyaz lekeleri inceleyerek, ateş, öksürük ve boğaz ağrısı gibi hastalığın karakteristik semptomlarını kontrol ederek kızamık hastalığını teyit edebilir.

Doktorunuz gözlem yaparak kızamık teşhisini doğrulayamıyorsa, kızamık virüsünü kontrol etmek için kan testi isteyebilir.

Kızamık Tedavisi

Kızamık tedavisine özel herhangi bir ilaç yoktur. Hastalığın belirti ve bulguları genellikle iki ila üç hafta içinde kaybolur. Kızamık hastalığına yakalananlar, bulşamayı önlemek için 10 gün süreyle diğer insanlardan tecrit edilmelidir. Hastalığı daha rahat atlatmanız için doktorunuz şunları önerebilir:

 • Ateşi düşürmek ve kas ağrılarını hafifletmek için ağrı kesici
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olmak için yatak istirahati
 • Bol sıvı alımı (günde altı ila sekiz bardak su)
 • Öksürüğü ve boğaz ağrısını hafifletmek için kalorifere ıslak havlu koyarak ya da soğuk buhar makinesi kullanarak oda içi nemlendirme ve öksürük şurupları
 • A ve C vitamini takviyeleri, mümkünse bu vitaminleri içeren havuç ve portakal suyu gibi taze sıkılmış meyve suları verilmelidir.
 • Et ve süt ürünlerinden zengin beslenme
 • Hastanın bulunduğu oda 20 derece civarında tutulmalıdır.
 • Hastanın kaldığı odanın havası temiz olmalı, bunun için sık sık camlar açılarak havalandırılmalıdır.

Odaya güneş girmesi sağlanmalıdır.

Kızamık Aşısı

Aşılama kızamık salgınını önlemeye yardımcı olur. MMR aşısı sizin ve çocuğunuzun kızamık, kabakulak ve kızamıkçıktan korunmanızı sağlayan üçü tek bir aşıdır. Çocuklar, ilk MMR aşısını 15 aylıkken ya da uluslararası yolculuk yapacaklarsa daha erken olabilirler. İkinci dozları ise 4 ile 6 yaşları arasında yaptırılabilir. Hiç aşı olmamış erişkinler, aşı olmak için doktorlarıyla konuşabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?