Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

İÇİNDEKİLER Patlıcan Kurutmanın Püf NoktalarıPatlıcan Nasıl Beyaz Kurutulur? Bu yazımızda kışlık patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını vereceğiz. Kış geldiğinde farklı ve enfes sofralar hazırlamak istiyorum diyorsanız, yaz döneminde kış için hazırlıklar yapabilirsiniz. Bunun için yaz mevsiminde çeşitli sebze ve meyveleri kurutarak, konserve yaparak ya da derin dondurucuya atarak kışın kullanmak üzere hazır hale getirebilirsiniz. Besinleri […]

Bu yazımızda kışlık patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını vereceğiz. Kış geldiğinde farklı ve enfes sofralar hazırlamak istiyorum diyorsanız, yaz döneminde kış için hazırlıklar yapabilirsiniz. Bunun için yaz mevsiminde çeşitli sebze ve meyveleri kurutarak, konserve yaparak ya da derin dondurucuya atarak kışın kullanmak üzere hazır hale getirebilirsiniz. Besinleri uzun sürelerle saklamak için en sağlıklı yöntemlerden biri olan kurutma yöntemini bu amaçla kullanabilirsiniz. Kurutma yönteminde, besindeki su miktarı çok düşük bir seviyeye getirilerek mikroorganizmaların üremesi için uygun olmayan bir hale getirilir. Patlıcan, her mevsim yetişmediği için kurutarak saklamak iyi bir fikir olabilir.

Kurutulmuş patlıcan kullanarak lezzetli dolmalar, kızartmalar, salatalar ve yemekler yapabilirsiniz. Eğer patlıcan yemeklerinden hoşlanıyorsanız, kışın lezzetli patlıcan yemekleri pişirmek niyetindeyseniz ve bu amaçla patlıcanları kurutarak saklamak istiyorsanız hep beraber kış için patlıcan nasıl kurutulur? sorusunun cevabını inceleyelim.

Patlıcan Kurutmanın Püf Noktaları

Patlıcan kurutma işlemi yaparken, belli kaidelere uyarak hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunun için bazı püf noktalara dikkat ederek en iyi şekilde kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kışlık patlıcan nasıl kurutulur

 1. Eğer kurutmak istediğiniz patlıcan yemeklik olacaksa uzun patlıcanları kullanmak daha iyi sonuç verir.
 2. Patlıcanları kurutmak için kuru ve sıcak havalar tercih edilmelidir. Özellikle sıcak ve rüzgarlı havalar kurutma işlemi için idealdir. Eğer patlıcanları nemli havada kurutursanız, kuruma süresi uzun olacağından patlıcanlar lezzetini kaybeder ve çürüme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
 3. Eğer kararmadan kurumalarını istiyorsanız doğrama işleminden sonra su dolu kaba koyup, üzerine de ağırlım yerleştirerek 1-2 saat bekleyebilirsiniz.
 4. Patlıcanları kuruturken daha hızlı ve çürümeden kuruması için tuzlu suda değil de saf suda bekleterek kurutma işlemi yapılmalıdır.
 5. Patlıcanlatı iplere aralıklı şekilde dizerek daha hızlı ve çürümeden kurumasını temin edebilirsiniz.
 6. Dolmalık patlıcan kurutacaksanız küçük antep patlıcanlarından kullanmak en iyi sonucu verir.
 7. Dolmalık patlıcan kurutmak pratiklik için eğri olmayan, düz patlıcanlar kullanabilirsiniz.
 8. Kurutmak için patlıcan seçerken taze, parlak, mor ve sert olanları kullanmak hızlı kurumalarını sağlar.
 9. Patlıcanlar kuruduktan sonra nemlenmemeleri için bez torbalarda saklayabilirsiniz.

Patlıcan Nasıl Beyaz Kurutulur?

Patlıcanların kararması sizi rahatsız ediyorsa ve onları kararmadan beyaz bir şekilde kurutmak istiyorsanız, kurutmadan önce bazı işlemlerden geçirmeniz önerilir. Dolmalık için olanlar uygun şekilde içi oyularak, yemeklik için olanlar ise soyulduktan sonra ince uzun dikine kesilerek hazırlanır.

Dolmalık patlıcan hazırlamak için, patlıcanların içini bıçak, kaşık ya da özel dolma oyma aparatları kullanarak oyabilirsiniz. Patlıcanın içinden çıkan parçaları domates ve soğanla kavurarak değerlendirebilirsiniz. Hazırlama işlemi tamamlandıktan sonra patlıcanlar, içi su dolu geniş bir kaba konularak üzerine de ağırlık yerleştirilip 1 saat kadar bekletilir. Böylece patlıcanların hem kararması engellenir hem de acısı giderilmiş olur. Sonra patlıcanlar sudan çıkarılarak kalın bir iğne yardımıyla ipe dizilip, güneş altına asılark kurutulur. Patlıcan kurutma işlemi 1-2 hafta içinde tamamlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  3 yorum

  1. ELazığ’da kofik derler biber patlıcan kurusuna. dolması süper olur. hele bir de biber ve patlıcanı suda haşlayıp salça ve soğanla kavurdun mu? yeme de yanında yat…

  2. Artık pek çok kişi pek çok yiyeceği kendi pişiriyor, kendi yetiştiriyor, kendi kurutuyor. Azim ister doğrusu, yapabilenlere bravo.

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?