Keratokonus Nedir? Körlük Yapar mı? Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus Nedir? Körlük Yapar mı? Belirtileri Nelerdir?

Kornea, gözün en ön kısmında bulunan şeffaf kubbe şeklindeki katmandır. Keratokonus, kornea şeklinin bozulması ve öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır. Korneada ortaya çıkan bu değişiklik göze gelen ışıkların görme alanında odaklanamamasına sebep olur. Sonuç olarak, bulanık ve bozuk bir görüş nedeniyle okuma ve araba kullanma gibi günlük görevleri yerine  getirmek zorlaşır. Keratokonus […]

Kornea, gözün en ön kısmında bulunan şeffaf kubbe şeklindeki katmandır. Keratokonus, kornea şeklinin bozulması ve öne doğru sivrilerek koni şeklinde çıkıntı yaptığı bir göz rahatsızlığıdır.

Keratokonus nedir

Korneada ortaya çıkan bu değişiklik göze gelen ışıkların görme alanında odaklanamamasına sebep olur. Sonuç olarak, bulanık ve bozuk bir görüş nedeniyle okuma ve araba kullanma gibi günlük görevleri yerine  getirmek zorlaşır. Keratokonus körlüğe neden olan bir rahatsızlık değildir ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir.

Keratokonus Nedenleri Nelerdir? Neden Olur?

Doktorlar keratokonus rahatsızlığına neyin neden olduğuna emin değiller. Bazı vakalarda kalıtımsal olarak anne ya da babadan geçmiştir. Keratokonuslu 10 kişiden yaklaşık 1 kişinin ebeveynlerinden biri bu hastalığa dahiptir. Keratokonus, genellikle 10’lu yaşların sonu ve 20’li yaşların başlarında ortaya çıkar. İlişkili görme sorunları yaklaşık 10 ila 20 yıl gibi bir süre zarfında yavaş yavaş kötüleşir.

Keratokonus Belirtileri Nelerdir?

Keratokonus, genellikle her iki gözü de etkiler ve iki göz arasında çok farklı sorunlara neden olabilir. Belirtiler her gözde farklı seyredebilir ve zaman içinde değişik gösterir. Erken aşamada, keratokonus belirtileri şunları içerebilir:

  • Görüşte hafif bulanıklık
  • Düz çizgilerin bükülmüş veya dalgalı görünmesi nedeniyle görmede hafif bozulma
  • Işığa ve parlamaya hassasiyet
  • Gözde kızaruklık veya şişme

İeri aşamalarda, keratokonus belirtileri sıklıkla şunları içerir:

  • Görmede bozukluğu  ve bulanık görmede artış
  • Miyop veya astigmatizm artış ve gözlük gereksinimi
  • Kontakt lens takamamak. Kornea çıkıntı yaptığı için lensler uymayabilir ya da rahatsız edebilir.

Keratokonusun erken evreden geç evreye geçişi genellikle yıllar sürer. Fakat bazı insanlarda kötüye gidil hızlı bir şekilde gerçekleşir. Kornea aniden şişebilir ve korneada skarlaşma adı verilen kalıcı sertleşme başlayabilir. Kornea skar adı verilen bu yara dokusu ortaya çıktığında, yumuşaklığını ve berraklığını kaybeder. Sonuç olarak, görüş daha da bozuk ve bulanık bir hale gelir.

Keratokonus Tanısı Nasıl Konur?

Keratokonus, rutin bir göz muayenesi ile teşhis edilebilir. Göz doktorunuz korneayı inceleyecek ve eğriliğini ölçer. Bu, şekil değişikliği olup olmadığını tespit etmeye yardımcı olur. Göz doktorunuz özel bir bilgisayar kullanarak kornea yüzeyini haritalayabilir. Bu detaylı görüntü kornea yüzeyinin durumunu gösterir.

Keratokonus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Keratokonus tedavisi belirtilerinize bağlıdır. Belirtiler hafif olduğunda görmeniz, gözlüklerle düzeltilebilir. Daha sonra, görüntünün doğru odaklanmasına yardımcı olmak için özel sert kontakt lensler kullanmanız gerekebilir.

Göz doktorunuzun keratokonusu tedavi edebileceği diğer yollar:

  1. Cerrahi olarak kornea içine küçük kavisli bir cihaz yerleştirilerek korneadaki eğrilik düzeltilmeye çalışılır.
  2. Göz doktorunuz korneayı güçlendirmek için özel bir UV ışını ve göz damlası kullanır. Bunu yapmak korneanın düzleşmesine veya sertleşmesine yol açarak, daha da kabarık hale gelmesini önlemeye yardımcı olur.
  3. Belirtiler şiddetli olduğunda, göz doktorunuz kornea nakli önerisinde bulunabilir. Göz doktorunuz hastalıklı korneanın tamamını veya bir kısmını sağlıklı donör kornea dokusu ile değiştirir.

Gözlerinizi ovmayın! 

Keratokonus rahatsızlığınız varsa gözlerinizi ovuşturmamaya dikkat edin.  Bu, ince korneal dokulara zarar verebilir belirtileri daha da kötüleştirebilir. Eğer kaşınıyorsa ve gözlerinizi ovma ihtiyacı hissediyorsanız, alerjinizi kontrol altına almak için göz doktorunuzla ilaç kullanımı konusunda konuşun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?