Kene Isırmasıyla Bulaşan Hastalıklar

Kene Isırmasıyla Bulaşan Hastalıklar

İÇİNDEKİLER Lyme Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?Lyme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir?Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir?Kırım Kongo Kanamalı AteşiKırım Kongo Kanamalı Ateşi BelirtileriKırım Kongo Kanamalı Ateşi Tedavisi Araştırmalar neticesinde keneler vasıtasıyla en sık olarak bulaşan hastalığın lyme hastalığı olduğu bildiriliyor. Fakat keneler 20 farklı hastalığı insanlara bulaştırmada rol oynuyor. Bunlardan kırım kongo kanamalı ateşi, […]

Araştırmalar neticesinde keneler vasıtasıyla en sık olarak bulaşan hastalığın lyme hastalığı olduğu bildiriliyor. Fakat keneler 20 farklı hastalığı insanlara bulaştırmada rol oynuyor. Bunlardan kırım kongo kanamalı ateşi, kayalık dağlar benekli ateşi gibi ölümcül olanları da bulunuyor. Bu yazımızda özellikle en sık karşılaşılan lyme hastalığı ve ölümcül olabilen kırım kongo kanamalı ateşi hastalıklarından söz etmekte fayda görüyoruz.

Lyme Hastalığı Nedir? Nasıl Bulaşır?

Lyme hastalığı, Borrelia burgdorferi adındaki bakteriyi taşıyan siyah bacaklı keneler veya geyik kenelerinin ısırması sonucu insanlara bulaşıyor. Belirtiler, kene ısırmasından 3 ila 30 gün sonra vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabiliyor ve enfeksiyonun bulunduğu evreye göre farklılık gösteriyor. Lyme hastalığı beyin tümörü, otizm, epilepsi, ürtiker, bazı tiroit hastalıkları, alzheimer, parkinson gibi pek çok hastalığı taklit edebilen belirtilerle seyrettiği için tanı koymak güç olabiliyor.

lyme hastalığı nedir

Hastalıktan korunmada etkili herhangi bir aşı bulunmuyor. Kene ısırığı nedeniyle lyme hastalığının bulaşma ihtimali kenenin türüne, ısırığın meydana geldiği yere ve kenenin ısırdığı yerde bağlı kalma süresine göre değişkenlik gösteriyor. Siyah bacaklı kenelerden hastalığın bulaşması için, kenenin en az 24 saat cilde yapışık kalması gerekiyor.

Lyme Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın erken belirtileri arasında ateş, titreme, baş ağrısı, yorgunluk, kas ağrısı, eklem ağrıları ve şişmiş lenf nodları bulunuyor. Enfeksiyonların yaklaşık % 70 ila % 80’inde döküntü görülüyor. Döküntü, genellikle düzgün yuvarlak kontürlü ve kırmızı ya da mavimsi kırmızı renkte oluyor ve birkaç gün içinde kademeli olarak genişliyor ve neredeyse 12 cm çapına ulaşıyor. Döküntü bölgesinde sıcaklık artışı ortaya çıkıyor; fakat genellikle kaşıntı ya da acı hissi bulunmuyor ve vücudun herhangi bir bölgesinde görülebiliyor. Enfeksiyon ilerledikçe daha ağır belirtiler görülüyor.

Belirtile arasında şunlar bulunuyor:

  • Şiddetli baş ağrısı ve ense sertliği
  • Döküntü sayısında artış
  • Eklemlerde şiddetli ağrı ve şişlik, özellikle de dizlerde görülen artrit
  • Yüzde tek taraflı ya da her iki tarafta kaslarda sarkma
  • Kalp çarpıntısı veye düzensiz kalp atışları
  • Beyin ve omurilikte iltihaplanma
  • Ellerde ve ayaklarda uyuşma ya da karıncalanma
  • Bilinç bulanıklığı

Lyme hastalığı nasıl teşhis edilir?

Doktorlar belirtilere ve keneye maruz kalma öyküsüne dayanarak Lyme hastalığını teşhis ediyorlar. Uygun şekilde yapılırsa tanı koymada hastalığa özel yapılan iki aşamalı kan testlerinin faydalı olduğunu söyleniyor. Bununla birlikte, testin doğru sonuç vermesi, hastalığın bulunfuğu aşamaya göre değişkenlik gösteriyor. Testte bakılan antikorların vücutta üretilmesi birkaç hafta sürdüğü için hastalığın erken dönemlerinde iki aşamalı test negatif olarak sonuçlanabiliyor. Bu yüzden de lyme hastalığı belirtisi taşımayan hastalara testlerin yapılması önerilmiyor.

Lyme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Tedavide 10-21 gün amoksisilin ve tetrasiklin antibiyotikleri kullanılıyor. Sefuroksim ve doksisiklin de tedavide önerilen diğer antibiyotikler olarak bildiriliyor. Erken evrede tedaviye başlanırsa büyük oranda tam iyileşme sağlanabiliyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi

Kırım Kongo kanamalı ateşi, kenelerle bulaşan ateş ve kanamayla seyreden ölümcül bir hastalık olma özelliği taşıyor. Sık görülen bir hastalık olmayıp önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmuyor. Özellikle sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu ülkelerde sağlık personeli üzerinde önemli etkileri bulunuyor. Çünkü kene, hastalığın bulaşmasında önemli bir vektör olmasına rağmen, daha ileri ikincil vakalar, sıklıkla virüs içeren kan ve vücut sıvılarına deri veya mukozal maruziyet yoluyla insandan insana bulaşmasına bağlı olarak görülüyor.

İnsanlardaki hastalık, kanamalı hastalığa ilerleyen spesifik olmayan ateş semptomları ile başlıyor. Hastaların bakımında evrensel kurallara uymak, zamanında enfeksiyon kontrolü önlemleri almak ve maruz kaldıktan sonra sağlık çalışanlarına destek tedavi uygulamak, enfeksiyonun yayılımını sınırlamak için önemli uygulamalar arasında yer alıyor. Bununla birlikte, kene popülasyonunu kontrol etmek için pestisit kullanımı gibi topluluk temelli kontrol önlemleri, hastalığın yayılmasını azaltmak ve toplumda daha fazla görülmesini önlemek için gerekiyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Belirtileri

Hastalık aniden başlayan baş ağrısı, yüksek ateş, bel ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı ve kusma gibi başlangıç ​​belirtileri gösteriyor. Gözlerde, yüzde, boğazda kızarıklık ve damakta kırmızı lekeler yaygın olarak görülüyor. Sarılık ve şiddetli vakalarda bilinç bulanıklığı da bu belirtilere eşlik edebiliyor. Hastalık ilerledikçe hastalığın dördüncü gününden başlamak üzere yaklaşık iki hafta süren ciddi morarma, şiddetli burun kanaması ve enjeksiyon bölgelerinde kontrolsüz kanamalar görülüyor. Araştırmalara göre hastalığın neredeyse %50 oranında ölümcül seyrettiği ifade ediliyor.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Tedavisi

Hastalığın tedavisi öncelikli olarak destekleyici amaçla yapılıyor. Sıvı ve elektrolit bozukluklarının düzeltilmesi, oksijen desteği ve ikincil enfeksiyonların uygun tedavisine özen göstermek önem taşıyor. Virüs, antiviral ilaç ribavirin ile sınırlandırılarak tedavi edilmeye çalışılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?