Kene Isırmasında İlk Yardım

Kene Isırmasında İlk Yardım

Çoğu kene ısırığı ağrıya neden olmadan sadece kızarıklık, şişme veya deride hassasiyet gibi hafif işaret ve belirtilere neden oluyor. Ancak bazı keneler, lyme hastalığı ve kırım kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmaları bulaştırıyor. Genel olarak, hastalık yaymak için çoğu kenenin en az 24 saat boyunca deride yapışık kalması gerekiyor. Bunun için kenenin, farkedildiği […]

Çoğu kene ısırığı ağrıya neden olmadan sadece kızarıklık, şişme veya deride hassasiyet gibi hafif işaret ve belirtilere neden oluyor. Ancak bazı keneler, lyme hastalığı ve kırım kongo kanamalı ateşi gibi hastalıklara neden olan mikroorganizmaları bulaştırıyor. Genel olarak, hastalık yaymak için çoğu kenenin en az 24 saat boyunca deride yapışık kalması gerekiyor. Bunun için kenenin, farkedildiği anda dikkatli bir şekilde yapıştığı yerden çıkarılması büyük önem taşıyor.

Kene Isırığında Neler Yapılmalı?

Keneyi derhal ve dikkatlice çıkarmak önem taşıyor. Bunun için vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekiyor. Keneyi çıkarmak için önce eldiven giyilip işleme başlanıyor. Mümkün olduğunca derinden ve kenenin ağzına en yakın noktadan yakalamak, özellikle kafa ve ağız parçaları olmak üzere, hiç kalıntı bırakmaması açısından en önemli noktayı içeriyor. Bunun için temiz ince uçlu bir cımbız veya forseps kullanılıyor. Yavaş ve sürekli bir yukarı yönlü hateketle kene nazikçe yukarıya doğru çekilip, hiç kıvırmadan çıkması sağlanoyor. Kenenin asla çıplak elle tutulmaması, cımbız veya elle sıkılmaması veya kıvrılıp bükülmemesi gerekiyor.

Kene ısırmasında ne yapmalı

Keneyi çıkarmak için vazelin, tırnak cilası, nane yağı ya da sıcak kibrit gibi maddeler kullanmamak önem taşıyor, bu gibi maddeler kenede bulunan enfekte sıvıların cilde salınmasına neden olarak kişinşn enfekte olmasına yol açabiliyor. Keneyi bir kaba koyarak derin dondurucuda saklamak, daha sonra görülebilecek bir belirtide kenenin doktor tarafından incelenmesi için önem taşıyor. Çıkarma işleminden sonra ellerinizi ve ısırdık alanını sabun ve sıcak suyla yıkamanız ve alkolle dezenfekte etmeniz öneriliyor.

Kene ısırmasından sonra şiddetli baş ağrısı, nefes darlığı, kalp çarpıntısı, kusma, kas ağrıları ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesinde felç bulguları ortaya çıkarsa derhal 112’yi arayıp ambulans çağırmanız hayati bir önem taşıyor.

Eğer keneyi evde çıkarmaya çalıştıysanız ve kenenin baş, ağız ya da başka kısımları ciltte kaldıysa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekiyor.

Isırık alanında genellikle 30 gün içierisinde kızarıklık, sıcaklık artışı veya iltihaplanma gibi enfeksiyon bulguları görülüyor. Kene vasıtasıyla geyiklerden lyme hastalığı bulaşabileceği için doktorunuz tek doz antibiyotik kullanmanızı önerebiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?