Kalp spazmı nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kalp spazmı nedir? Belirtileri Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Kalp Spazmı Belirtileri Nelerdir?Kalp Spazmı için Risk Faktörleri Nelerdir?Kalp Spazmı Tanısı Nasıl Konur?Kalp Spazmı Nasıl Tedavi Edilir? Kalp spazmı, kalbi kanlandıran ve besleyen koroner arter adı verilen damarların içinde bulunan kasların aniden kasılması sonucu gelişen bir durumdur. Bu gerçekleştiğinde, damarlar daralır ve kanınızın kalbinize akmasını önler. Bu nedenle de kalbşn bşr parçasına oksijen taşunamaz. Kalp […]

Kalp spazmı, kalbi kanlandıran ve besleyen koroner arter adı verilen damarların içinde bulunan kasların aniden kasılması sonucu gelişen bir durumdur. Bu gerçekleştiğinde, damarlar daralır ve kanınızın kalbinize akmasını önler. Bu nedenle de kalbşn bşr parçasına oksijen taşunamaz. Kalp spazmı aynı zamanda koroner arter spazmı olarak da isimlendirilir.

Koroner arter spazmı geçicidir ve kısa süren ataklardan oluşur. Bununla birlikte, potansiyel olarak kalp krizi gibi daha ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açabilirler. Yüksek kolesterol veya yüksek tansiyon gibi kalbi etkileyebilecek başka rahatsızlıklarınız varsa, kalp spazmı geçirme olasılığınız daha yüksektir.

Kalp Spazmı Belirtileri Nelerdir?

Pek çok kalp spazmı geçiren bireyde herhangi bir tanı konulamaz; çünkü her zaman belirgin bulgularla seyretöez. Damarlarda meydana gelen kasılmalar, sonunda kalp krizine neden olabileceği için bu durum tehlikelidir.

Bazen hafif bir göğüs ağrısı hissedebilirsiniz. Ayrıca, kalp spazmında gmrülen diğer belirtileri de taşıyabilirsiniz. Yaygın olarak görülen belirtiler şunları içerebilir:

 • Göğüste ağrı veya yanma
 • Göğsünüzün sol tarafında ağrı
 • Göğüste sıkışma ya da daralma hissi

Göğsünüzden kollarınıza, boynunuza veya çene kemiğinize yayılan bir ağrı yaşayabilirsiniz. Eğer göğüs ağrınız aşağıdaki özellikleri taşıyorsa kalp spazmından şüphelenebilirsiniz:

 • Eğer göğüs ağrınız sadece dinlenme sırasında meydana geliyorsa
 • 5 dakika ile 30 dakika kadar sürüyorsa
 • En sık olarak gece ve sabahın erken saatlerinde meydana geliyorsa

Kalp Spazmı Nedenleri Nelerdir? 

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, bu spazmların en yaygın nedenidir. Göğüste ağrı ya da basınç hissi bulunan kişilerin yaklaşık yüzde 2’si koroner arter spazmı yaşar. Koroner arter spazmı ateroskleroz hastalarında da görülebilir. Bu, kalbi besleyen ana damarlarda plak oluşup, kalp kaslarına kan akışını engellediği durumlarda ortaya çıkar.

Kalp Spazmı için Risk Faktörleri Nelerdir?

Kalp hastalıkları için herhangi bir risk faktörü taşıyorsanız, kalp spazmı için de risk grubuniçerisinde bulunduğunuz söylenebilir. Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon doğrudan kalp damarlarında daralma riskini artırabilir. Diğer risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sigara içmek
 • Kokain ve amfetaminler gibi uyarıcıların aşırı kullanımı
 • Aşırı stres
 • Aşırı soğuğa maruz kalmak
 • Alkol yoksunluğu

Daha önceden koroner arter spazmı geçirdiyseniz, bu tür risk faktörlerini mümkün olan en aza indirmek için adımlar atmanız gerekir. Bu tetikleyicilere maruz kalınması, gelecekteki spazm riskini artırabilir.

Kalp Spazmı Tanısı Nasıl Konur?

Koroner arter spazmı, kalbinizde potansiyel bir sorun olduğuna işaret eder. Bu nedenle, doktorunuz muhtemelen çeşitli görüntüleme testleri isteyecektir. Bu testler kalbinizin daha net bir görüntüsünü sağlayarak doktorunuzun bir tedavi planı hazırlamasına yardımcı olacaktır.  Doktorunuz aşağıdaki görüntüleme testlerini isteyebilir:

 • Kalp resimlerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanan bir ultrason testi olan ekokardiyogram
 • Kalbin elektriksel aktivitesini ölçmek için kullanılan bir test olan elektrokardiyogram (EKG)
 • Atardamarlarınızı görmek için boya kullanan ve kalp kan akışınızı ölçen özel bir röntgen testi olan koroner anjiyografi 

Bu testler yararlıdır çünkü doktorunuza doğru bir teşhis koyabilmek için gerekli ayrıntıları saplamada yardım eder. Böylece doktorunuz kalpteki sorunu net olarak belirleyebilir ve böylece size uygun bir tedavi planı önerebilir.

Kalp Spazmı Nasıl Tedavi Edilir?

Koroner arter spazmı tedavisi göğüs ağrınızı hafifletmeye odaklanır. Tedavi, esas olarak bazı ilaçlar kullanılarak yapılır. Doktor spazmları önlemek için bir takım ilaçlar reçete ederken yüksek kolesterolü veya yüksek tansiyonu kontrol altına almak için de ilaç kullanmanızı isteyebilir. Tedavi sırasında, düşük yağlı, düşük sodyum içeren bir diyet uygulamanız ve sigara içiyorsanız bırakmanız gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?