Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?

Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?

İÇİNDEKİLER Dişler Hangi Sırayla Çıkar? Kalıcı Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır? Kalıcı dişleler ne zaman çıkar? Her çocukta aynı sırayı mı takip eder? İlk süt dişi ne zaman düşer? İlk çıkan kalıcı diş hangisidir? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar ? Yaklaşık 6 ay ile 3 yaş arasında, çocuğunuzun süt dişlerinin hepsinin çıkmasını izlediniz. […]

Kalıcı dişleler ne zaman çıkar? Her çocukta aynı sırayı mı takip eder? İlk süt dişi ne zaman düşer? İlk çıkan kalıcı diş hangisidir? gibi soruların cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar ?

Yaklaşık 6 ay ile 3 yaş arasında, çocuğunuzun süt dişlerinin hepsinin çıkmasını izlediniz. Beş ya da altı yaşlarından başlayarak, bu dişlerin tekrar düştüğü ve kalıcı dişlerin görünmeye başladığı yeni bir sürece hazır olabilirsiniz.

Çocuğunuzun süt dişlerinin çıkması birkaç yıl içinde tamamlanırken kalıcı dişlerde bu süre on yıl gibi daha uzun bir zaman dilimini kapsıyor. Kalıcı dişlerin hangi sırayla çıktığını takip etmek amacıyla bununla ilgili çizelgeleri kullanabilirsiniz; çünkü dişlerin çıkış sırasının genellikle herkeste benzer şekilde gerçekleştiği biliniyor.

Kalıcı dişlerin çıkma zamanı

Kalıcı diş çizelgelerini kullanarak dişlerin çıkışını takip etmek, siz ve çocuğunuz için  dişlerin çıkışının eğlenceli hale gelmesini sağlayabilir.

Pek çok web sitesinde yayınlanan kalıcı diş çıkarma çizelgelerinin çıktılarını bastırarak ve her çıkan dişi çizelgede bulup boyayarak süreci eğlenceli hale getirebilirsiniz. Hatta çocuğunuzdan sıradaki dişi tahmin etmesini isteyerek bir oyun oynayabilirsiniz.

Dişler Hangi Sırayla Çıkar?

Süt dişler ile kalıcı dişler arasındaki en büyük farklardan biri diş sayısı olarak göze çarpıyor. Süt dişlerin sayısı 20 iken bir insan 32 dişe kadar kalıcı dişlere sahip olabiliyor. Kalıcı dişler, 4 grupta ele alınıyor.

Bunlar en önde yer alan 8 adet kesici diş, hemen onların yanında bulunan 4 adet köpek dişleri, köpek dişlerinin her iki tarafında 2’şer tane olmak üzere toplamda 8 adet küçük azı dişleri ve kişiye göre sayıları 8-12 arasında değişen büyük azı dişlerinden oluşuyor.

 • İlk olarak kalıcı dişlerden 5-6 yaşlarında üst ve alt çenede bulunan ilk büyük azı dişleri çıkıyor. Bu dişere çocuk diş hekimlerince 6 yaş azı dişleri adı veriliyor.
 • Ağzın önünde yer alan ve kesici diş adı verilen üst ve alt çenede 4’er adet bulunan dişler, ikinci aşamada çıkan dişleri oluşturuyor.
 • Bu kesici dişlerden alt çenede en ortada yer alan iki tanesi ilk önce çıkan kesici dişler olma özelliği taşıyor.
 • Önce alt çenede ortada bulunan 2 kesici diş, sonra ise üst çenede en ortada bulunan iki kesici ön dişler düşecek ve düşen dişlerin yerine 7-8 yaş civarında kalcı dişler gelecektir.
 • Hemen bu dişlerin yanında bulunan ve yanal kesici dişler olarak bilinen dişlerden alt çenede bulunan 2 diş 7-8 yaş civarında çıkıyor.
 • Birçok çocukta daha sonra yanal kesici dişlerin yanında ve alt çenede bulunan sivri köpek dişler ve takiben 8-9 yaş civarında üst yanal kesici dişlerin çıkışı takip ediyor. Yani 8-9 yaşlarında öndeki 8 kesici dişin tamamı çıkmış oluyor.
 • Birçok çocukta daha sonra 9-10 yaş civarı alt çenedeki yanal kesici dişlerin yanındaki sivri köpek dişleri patlıyor.
 • Bunu, alt sırada bulunan iki küçük azı dişler izliyor.
 • Ardından da üst sıradaki köpek dişleri çıkıyor.
 • Sonra üst çenedeki iki küçük azı dişi ve akabinde kalan alt ve üst çenedeki 4 küçük azılar patlıyor.
 • 12 yaş civarında ise artık kalan büyük azı dişler sırasıyla çıkıyorlar.
 • En son çıkan dişler en arkada bulunan 4 büyük azı dişler olup 17-21 yaşlarında çıkıyorlar.
 • Bazı bireylerde bu son dişler hiç çıkmayabiliyor ve bu kişiler 28 kalıcı dişe sahip oluyorlar.

Herkeste 32 kalıcı diş, diş etlerine gömülü olarak bekliyor ve zamanı gelince çıkıyor. Fakat en arkadaki son dört diş ağız içinde yer yoksa, hiç çıkmadan diş etine gömülü kalabiliyor. Diş hekiminiz gömülü kalan bu dişlerin ameliyatla alınması gerekip gerekmediği konusunda sizi yönlendirecektir.

Kalıcı Dişlerin Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru diş bakımı ile çocuklarınız daimi dişlerini ömür boyu çürümeden kullanma olanağına kavuşuyor. Günde iki kez uygun bir diş macunu ve fırçayla fırçalamak, günlük olarak diş ipi ile diş aralarımda kalan yiyecek kalıntılarını temizlemek diş çürüklerinin oluşumumu en aza indirmek için önem taşıyor.

Yine uygun aralıklarla diş hekimi tarafından çocuğunuzun dişlerine uygulanan florürlü cilalar, çocuklarınızın daha sağlıklı dişlere sahip olmasını olanaklı hale getiriyor. Florür uygulamasıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Çocuklarda Florürlü Cila Uygulaması yazımızı okuyabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?