Kaba Motor Gelişim Nedir?

Kaba Motor Gelişim Nedir?

Kaba motor gelişim, bebeğin vücudunda kollarda, bacaklarda, gövde ve ayaklarda bulunan büyük kasların kullanılmasıyla yapılan emeklemek, oturmak, yürümek gibi hateketlerin gelişimine deniliyor. Yani vücudun daha büyük, daha güçlü kas gruplarını içeriyor. Erken çocukluk döneminde, bebeğin başını tutması, oturması, emeklemesi ve nihayetinde yürümesi, koşması ve atlaması için bu kasların gelişimi önem taşıyor. Kaba motor beceriler, saydığımız tüm bu […]

Kaba motor gelişim, bebeğin vücudunda kollarda, bacaklarda, gövde ve ayaklarda bulunan büyük kasların kullanılmasıyla yapılan emeklemek, oturmak, yürümek gibi hateketlerin gelişimine deniliyor. Yani vücudun daha büyük, daha güçlü kas gruplarını içeriyor. Erken çocukluk döneminde, bebeğin başını tutması, oturması, emeklemesi ve nihayetinde yürümesi, koşması ve atlaması için bu kasların gelişimi önem taşıyor.

Kaba motor beceriler, saydığımız tüm bu etkinlikler için vücudun büyük kaslarını kontrol etmede ihtiyaç duyulan becerileri içeriyor. İnce motor beceriler ise örneğin nesneyi başparmak ve işaret parmak arasında tutmak veya nesneleri tatmak için dudakları ve dili kullanmak gibi daha küçük kas gruplarını ilgilendiriyor.

İnce ve kaba motor beceriler genellikle birlikte gelişiyor; çünkü birçok etkinlik ince ve kaba motor becerilerinin koordinasyonuna bağlı olarak yapılıyor. Kaba motor becerilerdeki gelişmenin fiziksel büyümeyi de kontrol eden prensiplere tabi olduğu ifade ediliyor.

Önce baş kontrolü sağlanır, onu omuzlar, üst kollar ve eller takip ediyor. Üst vücut kontrolü, ardından kalça, pelvis ve bacakların gelişimi tamamlanıyor.

Kaba motor becerilerin desteklenmesi için güvenli, geniş bir oyun alanı, etkileşim için akranlar ve yetişkin gözetimi gerektiriyor.

Kaba motor becerilerinin geliştirilmesi,  ince motor becerilerinin geliştirilmesinden çok daha az karmaşık özellikler taşıyor.  Bir çocuğun kaba motor becerilerinde hedeflenen gelişimin sağlanması için onlara sabır gösterilmesi ve fırsatlar sunulmasıyla mümkün hale geliyor. Çocuklar gelişimsel kilometre taşlarına farklı hızlarda ulaşıyorlar. Gelişim durumundan ötürü imkansız olan bir görevi gerçekleştirmek için bir çocuğu zorlamak hüsran ve hayal kırıklıklarına yol açıyor. Bu nedenle çocukların kendi hızlarında motor beceriler edinmesine izin vermek gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?