Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Hindistan Cevizi Yağının Cilde FaydalarıHindistan Cevizi Yağının Antimikrobiyal ÖzelliğiHindistan Cevizi Yağının İltihap Giderici ÖzelliğiHindistan Cevizi Yağı ve Akne TedavisiHindistan Cevizi Yağının Nemlendirme ÖzelliğiHindistan Cevizi Yağını Kimler Kullanmamalıdır? Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? Hindistan cevizi yağı, çiğ hindistan cevizinden veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeklerinden özüt çıkarılarak üretilen doymuş bir bir bitkisel […]

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir? Neye iyi gelir? Nasıl kullanılır? HHindistan cevizi yağının faydaları indistan cevizi yağı, çiğ hindistan cevizinden veya kurutulmuş hindistan cevizi çekirdeklerinden özüt çıkarılarak üretilen doymuş bir bir bitkisel yağdır. Oda sıcaklığında katı formda bulunan yağ, hafif ısıtıldığında hemen erime ve yumuşama eğilimi gösterir. Yemeklerde de kullanılan bu bitkisel yağ, daha çok direkt olarak cilde sürülerek değerlendirilir.

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli yağ asitleri bakımından zengindir. Yağın bileşiminin %65’ini bu yağ asitleri oluşturur. Hindistan cevizi yağı içerisinde bulunan orta zincirli yağ asitlerinin bileşimi şu şekilde sıralanır:

  • Laurik asit: %49
  • Miristik asit: %18
  • Kaprilik asit: %8
  • Palmitik asit: %8
  • Kaprik asit: %7
  • Oleik asit: %6
  • Linoleik asit: %2
  • Stearik asit: %2

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları

Hindistan Cevizi Yağının Antimikrobiyal Özelliği

Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri, zararlı mikroorganizmalara karşı etkili. antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu özelliği ile sivilce, selülit, folikülit gibi ciltte ortaya çıkabilecek bakteri ya da mantarların neden olduğu enfeksyonlara karşı koruma sağlar. Hindistan cevizi yağının faydaları arasında cilde sürüldüğü zaman bu mikroorganizmaların çoğalmasını engellemesi de bulunur. Yağın bu özelliği, neredeyse yarısını oluşturan laurik asit ve daha az oranda kaprik asit komponentlerinden kaynaklanır.

Hindistan Cevizi Yağının İltihap Giderici Özelliği

Sedef hastalığı, kontakt dermatit ve egzama gibi cilt hastalıkları kronik bir iltihaplanma nedeniyle gelişir. Hindistan cevizi yağı, antiinflamatuar yani iltihap giderici özelliği ile bu hastalıklarda kullanıldığında etkili bir iyileşme sağlar. Hindistan cevizi yağı, iltihabi durumlara karşı antioksidan özelliği ile etkili olur. Antioksidan maddeler zararlı maddeleri etkisiz hale getirerek görev yaparlar.

Hindistan Cevizi Yağı ve Akne Tedavisi

Hindistan cevizi yağının, ciltteki gözenekleri tıkayarak akneye neden olacağı düşünülür. Oysa durum her zaman böyle değildir. Yağlı cikde sahip bireylerin bazılarında bu durum ortaya çıkabilir. Fakat çoğu zaman bunun tam tersi bir durum söz konusudur; yani hindistan cevizi yağı genellikle antimikrobiyal özelliği ile akne tedavisine yardım eder.

Hindistan Cevizi Yağının Nemlendirme Özelliği

Hindistan cevizi yağı, cilde uygulandığında bariyer görevi görerek cildin nem dengesini korur ve kurumasını önler. Böylece cildi dış etkilere karşı daha dayanıklı bir hale getirir. Yaşlanmanın etkileri sonucu ortaya çıkan ince çizgilerin görünümünü azaltır ve yeni çizgi oluşumunu engeller.

Ciltteki yaraların daha hızlı iyileşmesine yardım ederken; parlak, pürüzsüz ve yumuşak bir tene kavuşmanızı sağlar. Lekelerin ve kırışıklıkların belirginliğini azaltarak daha genç görünümlü bir cilde kavuşmanıza yardım eder.

Hindistan Cevizi Yağını Kimler Kullanmamalıdır?

Yapılan araştırmalara göre; pek çok faydası bulunan hindistan cevizi yağının cilde uygulanmasının herkes için iyi bir seçenek olmadığını da burada vurgulamakta fayda görüyoruz. Örneğin yağlı bir cilt tipine sahipseniz hindistan cevizi yağı ciltteki gözenekleri tıkayarak siyah noktalarda artışa neden olabilir; fakat bazı yağlı cilde sahip bireylerde siyah noktalarda azalma da yapabilir. Sizde nasıl bir etkiye neden olacağını anlamanın en iyi yolu bunu deneme yanılma yöntemi ile test etmekten geçer.

Ek olarak hassas bir cilt tipine sahipseniz, hindistan cevizi yağı cildinizde tahriş ya da alerjiye neden olabilir. Bunu test etmek için öncelikle cildinizde küçük bir alana yağ sürerek sonucu gözlemleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Apert Sendromu Nedir Nedenleri, Belirtileri, Tanısı, Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Verdiğiniz bilgiler çok faydalı. Emeğinize sağlık, belirttiklerinizi göz önünde bulunduruyoruz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?