Hamilelikte Maden Suyunun ve Sodanın Faydaları

Hamilelikte Maden Suyunun ve Sodanın Faydaları

Maden suyu, yer altından çıkan, çeşitli mineraller ve vücut için faydalı eser elementler içeren sulara denir. Maden suları, yerden karbondioksit gazı içeriği ile birlikte çıkabileceği gibi gazsız şekilde de çıkabilir. Maden sularının içerdiği gaz; sanılanın aksine asit değildir, alkali bir yapıya sahiptir. Bu nedenle diğer gazlı içecekler gibi mideyi rahatsız etmez. Maden suları, gazsız ise yapay olarak […]

Maden suyu, yer altından çıkan, çeşitli mineraller ve vücut için faydalı eser elementler içeren sulara denir. Maden suları, yerden karbondioksit gazı içeriği ile birlikte çıkabileceği gibi gazsız şekilde de çıkabilir. Maden sularının içerdiği gaz; sanılanın aksine asit değildir, alkali bir yapıya sahiptir. Bu nedenle diğer gazlı içecekler gibi mideyi rahatsız etmez.

Maden suları, gazsız ise yapay olarak karbondioksit gazı basılarak gazlı hale getirilebilir. Bunun dışında bikarbonatlı suya yapay olarak karbondioksit gazı basılmak suretiyle elde edilen içeceklere ise soda denir. Sodalar, maden sularından farklı olarak yapay ürünlerdir. Bu nedenle zararı olmamakla beraber hamilelikte soda yerine maden suyu içilmesi önerilir.

Gebelerde maden suyu

Maden suları, hamilelikte içilecekse mutlaka tamamen saf ve doğal olanlardan tercih edilmesi gerekir. Katkı maddesi, tatlandırıcı ya da aroma verici içerenlerden uzak durulması önerilir. Bununla birlikte gebe kadınların mutlaka maden suyu tüketmesi gerekir gibi bir algı oluşmamalıdır. Tercihe bağlı olarak tüketip tüketmemek tamamen kişisel isteklerle ilişkilidir.

Hamilelik döneminde maden suyu ya da soda içilebilir mi?

Gebe kadınlar genellikle soda ya da maden suyu içmenin zararlı olabileceğini düşünür. Oysa sodalar ve maden sularının anne ya da bebek sağlığı açısından her hangi bir zararlı etkisi yoktur. Özellikle maden suları, mineral ve eser elementler içerdiği için gebelere fayda sağlar. Maden suları; kalsiyum, magnezyum, demir, selenyum, flor, iyot gibi çok sayıda mineral ve biyoyararlanımı yüksek element içerir.

Hamilelikte maden suyu içmenin faydaları

  • Hamilelikte herkesin bildiği gibi kalsiyum ihtiyacında artış meydana gelir. Anne ve bebeğin kemik sağlığı için süt ve süt ürünlerinin gebe tarafından bol miktarda tüketilmesi önem taşır. Fakat bazen bulantı ya da başka sebeplerle bu besin gruplarının tüketilmesi yeterli düzeyde olmaz. Bu durumda yüksek kalsiyum oranına sahip maden suyu içmek kurtarıcı olabilir.
  • Maden suları, içerdiği yüksek magnezyum minerali ile hamilelikte ortaya çıkan kas krampları için iyi bir çözüm sunar. Magnezyum, kabızlığın tedavisinde de oldukça etkili bir mineral olması sebebiyle hamilelikte ortaya çıkan kabızlığın giderilmesinde de maden suyu fayda sağlar.
  • Hamilelikte dişlerin çürümemesi için artan kalsiyum ve flor ihtiyacını maden suyundan karşılamak mümkündür. Gebe kadınlar, diş sağlığını korumak için yeterli miktarda flor ve kalsiyum almak zorundadırlar.
  • Maden suyunda bulunan sülfat isimli madde pankreastan sindirim enzimlerinin salınımını artırarak bağırsaklarda bulunan besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Bu nedenle hamileliğin son dönemlerinde sıklıkla yaşanan hazımsızlık şikayetini azalmak için maden suyu içilebilir.
  • Maden suyu, içerdiği demir ile hamilelikte daha sık olarak karşılaşılan ve demir eksikliği anemisi olarak adlandırılan kansızlığa karşı koruyucu bir rol oynar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?