Göz Enfeksiyonu ve Göz Temizleme Mendili

Göz Enfeksiyonu ve Göz Temizleme Mendili

Küçük çocuklar el hijyenine dikkat etmedikleri için enfeksiyon kapmaya daha açık hale geliyorlar. Elleriyle temiz olmayan yerlere dokunduktan sonra ya da ellerini ağızlarına soktuktan sonra gözlerine de dokunurlarsa gözleri enfekte olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda göz enfeksiyonları daha sık görülür. Enfeksiyon nedeniyle öncelikli olarak bir göz doktoruna muaye olmak oldukça önemlidir. Çocuklarda gözlerde […]

Küçük çocuklar el hijyenine dikkat etmedikleri için enfeksiyon kapmaya daha açık hale geliyorlar. Elleriyle temiz olmayan yerlere dokunduktan sonra ya da ellerini ağızlarına soktuktan sonra gözlerine de dokunurlarsa gözleri enfekte olabilir.

Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan çocuklarda göz enfeksiyonları daha sık görülür. Enfeksiyon nedeniyle öncelikli olarak bir göz doktoruna muaye olmak oldukça önemlidir.

Çocuklarda gözlerde kızarıklık, akıntı, yanma-batma, çapaklanma, şişlik gibi pek çok belirti ortaya çıkabilir. Bu durum alerjik olabileceği gibi enfeksiyondan kaynaklanıyor da olabilir.

Çocuğunuzda gözlerde bu tür şikayetler ortaya çıktığında göz doktoruna başvurmamız gerekiyor. Doktorunuz çocuğunuzun bir göz enfeksiyonu, tıbbi adıyla blefarit geçirdiğini düşünürse enfeksiyonun derecesine göre ağızdan antibiyotik tedavisi başlayabilir.Fakat genellikle göz enfeksiyonları çok ciddi seyretmezler ve bu yüzden sistemik tedavi yerine bölgesel tedavi seçenekleri tercih edilir. Bu durumda doktorunuz çoğunlukla antibiyotikli göz damlaları ya da göz merhemleri reçete etmeyi tercih ederker.

Fakat anneler bu konudan çok muzdariptirler; çünkü çoğu çocuk gözlerine damla damlatılmasından büyük bir rahatsızlık duyar ve damlayı şiddetle reddeder. Çoğu anne göz damlası kullanmaktan vazgeçer.

Çocukların gözlerine göz merhemi sürmek bir nebze daha kolay olsa da esas sorun sürdükten sonra ortaya çıkar. Çünkü merhem göze sürüldükten sonra gözlerde yapış yapış bir his bırakır. Bırakın çocukları yetişkinker dahi göz kapaklarının açılıp kapanmasını dahi zorlaştıran göz mwrhemlerindem rahatsızlık duyarlar.

Eğet göz damlası ve göz merhemi kullanmak istemeyen bir çocuğunuz varsa ve siz onun sık sık göz enfeksiyonu geçirmesinden ve çapaklı gözlerle gezmesinden bıktıysanız. 3. bir seçeneğiniz daha var.

blefarit mendili

Evet 3. seçeneğimiz steril göz mendilleri. Bu mendiller özel olarak göz, kirpik ve kaş bölgesinin hijyenini sağlamak için ütetilmektrdir. Hem yetişkinler, hem de çocukların güvenli bir şekilde kullanabilmesi için steril şartlarda göze zararlı hiçbir madde içermeyecek şekilde hazırlanmaktadır.

Bu göz mendillerini her eczaneden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Tabiki kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu mendiller tıpkı kolonyalı mendiller gibi küçük ambalajlarda gelmektedir.

Kullanmadan önce kullanma talimatını okumanız ve içerdiği maddeleri incelemenizde fayda var. Her göz için ayrı mendiller kullanmak önemlidir. Çünkü bir gözdeki enfeksiyonu enfekte olmayan diğer göze bulaştırma olasılığı olabilir.Mendille 1-1,5 dakika kadar göze yumuşak hareketlerle masaj yapmanız hijyen için yeterli olacaktır. Aynı işlemi yeni vşr mendille diğer göz için de tekrarlayabilirsiniz. Normal şartlarda mendiller gözde yanma batma gibi herhangi bir etki oluşturmazlar. Fakat eğer beklemeyen bir etki ortaya çıkarsa mendilin içeriğindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz var demektir. Bu durumda bol suyla gözlerinizi yıkamanız ve vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Kısacası göz mendilleri pratik özellikleri ile size ve çocuğunuza hayatı kolaylaştıracak bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktalar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?