Gonore (Bel Soğukluğu) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Erkeklerde Kadınlarda Bel Soğukluğu Testi, İlaçları Tedavisi

Gonore (Bel Soğukluğu) Nedir? Belirtileri Nelerdir? Erkeklerde Kadınlarda Bel Soğukluğu Testi, İlaçları Tedavisi

İÇİNDEKİLER Gonore (Bel Soğukluğu) BelirtileriErkeklerde Görülen Gonore BelirtileriKadınlarda Görülen Gonore BelirtileriBel Soğukluğu TestiGonore Enfeksiyonu KomplikasyonlarıBel Soğukluğu Tedavisi Bel soğukluğu ya da gonore cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Neisseria gonorrhoeae isimli bakteri enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Neisseria gonorrhoeae, vücudun sıcak, nemli bölgelerine bulaşıp buralarda çoğalma eğilimi gösterir. Bakterinin sıklıkla çoğaldığı bölgelerden bazıları: İdrar yolu Gözler Boğaz […]

Bel soğukluğu ya da gonore cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Neisseria gonorrhoeae isimli bakteri enfeksiyonu sonucu ortaya çıkar. Neisseria gonorrhoeae, vücudun sıcak, nemli bölgelerine bulaşıp buralarda çoğalma eğilimi gösterir. Bakterinin sıklıkla çoğaldığı bölgelerden bazıları:

 • İdrar yolu
 • Gözler
 • Boğaz
 • Anüs
 • Vajina
 • Rahim ve rahim ağzı
 • Fallop tüpleri

Bel soğukluğu nedir

Bel soğukluğu korunmasız cinsel ilişki yoluyla kişiden kişiye geçer. Çok sayıda cpartneri olan kişiler ve prezervatif kullanmayanlar, enfeksiyon için riski taşırlar. Enfeksiyona karşı en iyi koruma, tek eşlilik ve uygun kondom kullanımıdır. Bir kişiyi korunmasız ilişkiye daha çok maruz bırakan davranışlar da enfeksiyon olasılığını artırır. Bu davranışlara alkol bağımlılığı ve uyuşturucu kullanımı, özellikle damar içi uyuşturucu kullanımı örnek olarak verilebilir.

Gonore (Bel Soğukluğu) Belirtileri

Belirtiler genellikle bakterinin vücuda girişinden sonra 2 ila 14 gün içerisinde ortaya çıkar. Fakat gonore hastalığına yakalanan bazı bireylerde hiç bir zaman belirgin belirtiler görülmez. Bu kişiler her hangi bir belirti göstermedikleri halde hastalığı taşıdıkları için başkalarına da bulaştırabilirler. Hatta bu kişilerin hastalığı yayama olasılıkları daha da yüksektir.

Erkeklerde Görülen Gonore Belirtileri

Bel soğukluğu buluşan erkeklerde, birkaç hafta boyunca belirgin bir belirti görülmeyebilir. Hatta bazı erkeklerde hiç bir zaman belirti görülmez. Genellikle enfeksiyon, bulaşmadan 1 hafta sonra belirti vermeye başlar. Gonore enfeksiyonu kapan erkeklerdeki ilk ortaya çıkan belirti, tıp dilinde dizüri denilen idrar yaparken yanma ya da ağrı duyulmasıdır. Hastalık ilerledikçe

 • Sık sık idrara çıkma
 • İdrarla birlikte beyaz, sarı, bej veya yeşilimsi bir akıntı gelmesi
 • İdrar çıkış deliğinde kızarıklık ya da şişlik
 • Testislerde şişme ve ağrı
 • İnatçı boğaz ağrısı

Gonore enfeksiyonu, tedavi sonrası birkaç hafta daha devam eder. Bazı vakalarda enfeksiyon tedaviden sonra bile idrar yolları ve testise zarar vermeye devam eder ve makatta da ağrı ortaya çıkabilir.

Kadınlarda Görülen Gonore Belirtileri

Pek çok kadında gonore ile ilişkili açık bir belirti görülmez. Kadınlarda görülen belirtiler hafif olma eğilimindedir ve diğer bazı enfeksiyon belirtilerine çok benzer. Bu da hastalığın teşhis edilmesini zorlaştırır. Bel soğukluğu enfeksiyonları, yaygın vajinal maya veya bakteriyel enfeksiyonlarına çok yakın belirtilerle kendini gösterir. Kadınlarda gonore enfeksiyonu belirtileri şunları içerir:

 • Vajinadan su gibi, kremsi ya da hafif yeşilimsi akıntı gemesi
 • İdrar yaparken ağrı veya yanma hissi
 • Daha sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Daha ağır adet kanaması veya lekelenmeler
 • Boğaz ağrısı
 • İlişki sırasında ağrı
 • Alt karındaki keskin ağrı
 • Ateş

Bel Soğukluğu Testi

Sağlık profesyonelleri, bel soğukluğu tanısını çeşitli şekillerde koyabilirler. Belirtilerin görüldüğü bölgedeki sıvı örneklerini alabilir ve cam üzerine yayarak mikroskop altında inceleyebilirler. Doktorunuz bir eklem veya kan enfeksiyonundan şüpheleniyorsa, kan örneği veya eklemin içinden iğne ile numune alır. Bu numuneye özel bir boya ekledikten sonra mikroskop altında inceler. Hücreler boya ile etkileşime girerse; bu yüksek ihtimalle bir gonore enfeksiyonu varlığına işaret eder. Bu test oldukça hızlı ve pratik olarak sonuç almayı olanaklı kılar; fakat kesin tanı koydurmaz. Kesin tanı için, numunenin bir labaratuvar teknisyeni tarafından ayrıntılı olarak değerlendirilmesi gerekir.

İkinci bir yöntem, aynı tipteki bir numuneyi alıp özel bir çanağa koymayı içerir. Bu birkaç gün için ideal büyüme koşulları altında inkübe edilecektir. Bel soğukluğu varsa, tabakta gonore bakteri kolonisi ürer. Bu testle bir ön sonuç 24 saat içinde hazır olabilir. Kesin sonuç ise üç gün kadar sürecektir.

Gonore Enfeksiyonu Komplikasyonları

Gonore uzun dönem komplikasyonlar kadınlarda daha sık görülür. Eğer hastalık tedavi edilmezse kadın üreme kanalında yukarı çıkan enfeksiyon rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklara yayılır. Bu durum pelvik inflamatuar hastalık (PID) olarak bilinir ve şiddetli ve kronik ağrıya neden olabilir ve kadın üreme organlarına zarar verebilir.

Enfeksiyon, fallop tüplerinde tıkanıklığa veya skarlaşmaya yol açarak kısırlık ve ektopik gebelik gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim dışında bir yere yapışması durumudur. Gonore ayrıca doğum sırasında anneden bebeğe bulaşabilir. Enfeksiyon kısırlığa neden olabilir.

Gonore, erkeklerde idrar yollarında skar adı verilen kalıcı ve sert yara izine yol açabilir. Yine penisin uç kısmında ağrılı bir apse gelişebilir. Enfeksiyon kısırlığa veya fertilitede azalmaya neden olabilir.

Bel soğukluğu enfeksiyonu, kan dolaşımına yayıldığında, hem kadınlar hem de erkeklerde; eklem iltihabı, kalp kapakçıkları hasarı veya beynin veya omuriliğik dış yüzeyi iltihaplanması gibi nadir ama ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Bel Soğukluğu Tedavisi

Çoğu gonore enfeksiyonu modern antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Hastalığa iyi gelen evde uygulanabilecek herhangi bir tedavi seçeneği yoktur. Bel soğukluğu, genellikle kalçadan seftriakson isimli antibiyotiğin tek doz enjeksiyonu ya da ağızdan tek doz azitromisin ile tedavi edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?