Göbek Enfeksiyonu Nedir?

Göbek Enfeksiyonu Nedir?

Göbek enfeksiyonu, yetişkinlerde de görülebilmesine rağmen, daha sık olarak yenidoğan bebeklerde gelişen bir enfeksiyon olma özelliği taşıyor. Bu yazımızda yenidoğan bebeklerde görülen ve ciddi sonuçlara yol açabilen yenidoğan omfalitinden söz etmek istiyoruz.

Göbek enfeksiyonu, çeşitli nedenlerle göbek deliğinin iltihaplanması durumu olarak tanımlanıyor. Bebek doğduktan sonra göbek bağının düşmesine kadar geçen süreç enfeksiyon bakımından kritik bir zaman dilimi olarak değerlendiriliyor. Bu yüzden yeni doğan bebeğin göbek bakımının titizlikle yapılması büyük önem taşıyor.

Yenidoğan Göbek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebeklerde göbek bağı, doğumdan ortalama 7-10 gün sonra düşüyor. Bu dönemde göbek bakımına önem verilmesi, doktorun söylediklerine harfiyen uyulması büyük önem taşıyor.
Bunun için bebeğinizin altını her değiştirdiğinizde, doktorunuz tarafından önerilen antiseptik solüsyona batırılmış temiz bir pamukla kordonun tabanın silmeniz gerekiyor.

Göbek bağı düşene kadar bu bölgenin suyla temasını engellemek gerektiği için bebeğinizin banyo yaptırmak yerine, suyla silerek temizlenmesi öneriliyor.
Bu dönemde göbekte noktalanma şeklinde kanama ortaya çıkması normal olarak kabul ediliyor; fakat daha fazla miktarda kanama görülmesi durumu, K vitamini eksikliğinden kaynaklanabileceği için, hemen doktora başvurmanız önem taşıyor.

Göbek Enfeksiyonu Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizde halsizlik, huzursuzluk, yüksek ateş, emme güçlüğü gibi genel belirtiler ve göbek deliğinde akıntı, kızarıklık, kötü koku, şişlik gibi bölgesel belirtiler görülüyor. Bu belirtilerle karşılaştığınız zaman vakit kaybetmeden, derhal doktorunuza başvurmanız hayati önem taşıyor.

Göbek Enfeksiyonu Neden Olur?

Göbek enfeksiyonu, genellikle bağışıklık sistemi zayıf ve göbek bakımı hijyenik şartlarda yapılmayan ya da başka nedenlerle hastanede yatan bebeklerde ortaya çıkıyor. Uzamış doğum eylemi de göbek enfeksiyonu gelişmesine zemin hazırlayan başka bir etken olarak göze çarpıyor.

Göbek Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

Nadir olarak görülen bu hastalık çok ciddi bir enfeksiyon olma özelliği taşıyor ve tedavisinin hastane şartlarında ve uzman doktor kontrolünde yapılması gerekiyor. Göbek enfeksiyonu tedavisi, ağızdan verilen ilaçlar yeterli olmadığı için; damar içi, ya da kas içi sistemik antibiyotikler kullanılarak yapılıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Share on Facebook Share on Twitter google plus whatsappla paylaş email yazdır
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ