Glokom / Göz Tansiyonu Neden Olur? Geçer mi?

Glokom / Göz Tansiyonu Neden Olur? Geçer mi?

İÇİNDEKİLER Glokom / Göz Tansiyonu Neden Olur?Glokom Tipleri Nelerdir?Glokom Belirtileri Nelerdir?Glokom Tanısı, Taraması ve TestlerKapsamlı Glokom MuayenesiGlokom Nasıl Tedavi Edilir? Göz tansiyonu olarak da bilinen glokom gözünüzün görme sinirine (optik sinir)  zarar veren bir hastalıktır. Genellikle, gözünüzün ön kısmında sıvı biriktiğinde olur. Fazla sıvı, gözdeki basıncı artırarak optik sinire zarar verir. Glokom, 60 yaşın üzerindeki insanlar […]

Göz tansiyonu olarak da bilinen glokom gözünüzün görme sinirine (optik sinir)  zarar veren bir hastalıktır. Genellikle, gözünüzün ön kısmında sıvı biriktiğinde olur. Fazla sıvı, gözdeki basıncı artırarak optik sinire zarar verir. Glokom, 60 yaşın üzerindeki insanlar için körlüğün önde gelen bir nedenidir. Ancak hastalığın sebep olduğu körlük, çoğunlukla erken tedaviyle önlenebilir.

Glokom hastalarının çoğunda erken belirtiler ya da ağrılar görülmez. Uzun vadeli görme kaybı oluşmadan önce göz tansiyonu teşhis ve tedavisi düzenli göz kontrolleri ile mümkündür.

Glokom / Göz Tansiyonu Neden Olur?

Normalde, göz içinde üretilen özel sıvı gözenekli bir kanal vasıtasıyla akar. Bu kanal tıkalı kalırsa, sıvı göz içinde birikerek basınca neden olur. Glokomun sebebi de budur. Tıkanıklığın nedeni bilinmemekte. Fakat rahatsızlık çoğunlukla ebeveynlerden kalıtımla çocuklara geçmektedir.

Kalıtımdan daha az yaygın nedenlerden bazıları gözünüze künt ya da kimyasal bir hasar, şiddetli göz enfeksiyonu, göz içindeki kan damarlarının tıkanması ve iltihabi durumları içerir. Nadirdir, ancak bazen başka bir durumu düzeltmek için yapılan göz ameliyatı onu ortaya çıkarabilir. Genellikle her iki gözü de etkiler, ancak birinde diğerlerinden daha kötü olabilir.

Glokom nedir

Glokom Tipleri Nelerdir?

İki ana tip vardır:

Açık açılı glokom. Bu en yaygın türüdür. Doktorunuz geniş açılı glokoma olarak da isimlendirebilir. Gözdeki sıvı akışı normal görünür, ancak sıvı gerektiği akamıyor.

Dar açılı glokom. Açı kapanması veya dar açılı glokom da denebilir. İris ile kornea arasındaki açı çok dar olduğundan göz içi sıvı akışı yeterli olmamakta. Dar açılı tipin kendi içinde çeşitli alt türleri vardır.

Her iki durumda da “açı”, sürekli olarak gözün içinde üretilen sulu akışkanın akışını kontrol eden gözün içindeki boşaltma açısını belirtir. Göz içi sıvısı drenaj açısına erişebilirse, açık açılı olarak bilinir. Drenaj açısı engellenmişse ve sıvı madde ulaşamıyorsa, dar açılı olarak adlandırılır.

Glokom Belirtileri Nelerdir?

Göz tatansiyu için sessiz görme hırsızı denebilir. Çünkü çoğu zaman gözle görülür görme kaybı ortaya çıkıncaya kadar hiçbir ağrıya neden olmamakta ve herhangi bir belirti vermemektedir.

Bu hastalık optik sinirin değişen derecelerde kalıcı hasarı fark edilmeden ilerleme kaydeder.

Ancak akut dar açılı formda, ani ortaya çıkan semptomlar

 • bulanık görme,
 • ışıklı haleler,
 • yoğun göz ağrısı,
 • mide bulantısı ve kusmayı içerebilir.

Bu belirtilere sahipseniz, derhal bir göz doktoruna muayene olmalı ya da acil servise başvurmalısınız. Böylece kalıcı görme kaybını önlemek için adımlar atılabilir.

Glokom Tanısı, Taraması ve Testler

Normal ve tam göz muayeneleri yoluyla erken teşhis, görüşünüzü glokoma bağlı hasarlardan korumanın anahtarıdır. Tam bir göz muayenesinde rahatsızlığı saptamak için beş ortak test vardır.

Gözlerinizin düzenli olarak muayenesi önemlidir. Gözlerinizin belli yaşlarda test edilmesi gerekir:

 • 40 yaşından önce, her 2-4 yılda
 • 40 yaştan 54 yaşına, her 1-3 yılda
 • 55 ila 64 yaş arası, her 1-2 yılda
 • 65 yaşından sonra 6-12 ayda bir bu açıdan test edilmelidir.

Yüksek risk faktörüne sahip bireyler 35 yaşından sonra her 1-2 yılda bir test edilmelidir.

Kapsamlı Glokom Muayenesi

 1. Göz içi basınç ölçümü
 2. Kornea kalınlıka ölçümü
 3. Görme alanı ölçümü (perimetri)
 4. Optik sinir başı ve lif ölçümü
 5. Görme keskinliği ölçümü
 6. Göz drenaj açılarının incelenmesi

Teşhis için yapılan testlerdir.

Glokom Nasıl Tedavi Edilir?

Glokom göz damlaları, haplar, lazer cerrahisi, geleneksel cerrahi veya bu yöntemlerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir. Tedavinin amacı, hastalıkta görme kaybı geri döndürülemez olduğu için görme kaybını önlemektir. Hastalık erken tespit edildiyse medikal ve / veya cerrahi tedavi bir çok insan gözlerini kaybetmez.

Bir önceki yazımız olan Alzheimer başlangıcı nasıl anlaşılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?