Gingivit ya da Gingivitis (Diş Eti İltihabı) Nedir? Nasıl Önlenir?

Gingivit ya da Gingivitis (Diş Eti İltihabı) Nedir? Nasıl Önlenir?

Gingivit, gingivitis ya da diş eti iltihabı, diş eti hastalığının yaygın ve hafif bir şeklidir. Gingivitis, dişetinizin diş çevresindeki parçası olan kısmında tahriş, kızarıklık ve şişme ile seyreden iltihaplanmaya neden olur. Diş eti iltihabını ciddiye almak ve derhal tedavi etmek önemlidir. Çünkü diş eti iltihabı, periodontit (periodontitis) adı verilen çok daha ciddi bir diş eti hastalığına, […]

Gingivit, gingivitis ya da diş eti iltihabı, diş eti hastalığının yaygın ve hafif bir şeklidir. Gingivitis, dişetinizin diş çevresindeki parçası olan kısmında tahriş, kızarıklık ve şişme ile seyreden iltihaplanmaya neden olur. Diş eti iltihabını ciddiye almak ve derhal tedavi etmek önemlidir. Çünkü diş eti iltihabı, periodontit (periodontitis) adı verilen çok daha ciddi bir diş eti hastalığına, hatta diş kaybına neden olabilir. Diş eti iltihabının en yaygın nedeni kötü ağız hijyenidir. Günde en az iki kez dişleri fırçalama, günlük diş ipi kullanma ve düzenli diş hekimi muayeneleri gibi ağız sağlığını korumaya yönelik alışkanlıklar, gingivit rahatsızlığını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Gingivit belirtileri nelerdir? 

Sağlıklı diş etleri sıkı ve pembe renktedir ve dişlerin etrafına sıkıca oturur. Gingivitis belirti ve bulguları ise şunları içerir:

  • Şişmiş veya kabarık diş etleri
  • Koyu kırmızı diş etleri
  • Fırça veya diş ipi kullandığınızda kolayca kanayan diş etleri
  • Ağız kokusu
  • Diş etlerinde çekilme
  • Diş etlerinde hassasiyet

Ne zaman diş hekimine başvurmalıyım? 

Gingivit şeklindeki diş eti iltihabının belirtilerini fark ederseniz, hemen diş hekiminizden randevu alın. Ne kadar çabuk tedaviye başlanırsa, diş eti iltihabından gelen hasarın tersine çevrilmesi ve periodontite ilerlemesini önleme şansınız o kadar yüksek olur.

Gingivit sebepleri nelerdir? Diş etinde iltihap nasıl oluşur? 

Gingivit rahatsızlığının en yaygın nedeni, dişler üzerinde plakların oluşmasına neden olan çevresel diş eti dokularının iltihabına neden olan kötü ağız hijyenidir. Dişlerdeki plaklar çeşitli mekanizmalarla diş eti iltihabına neden olur:

Yiyeceklerdeki nişastalar ve şekerler doğal bir şekilde ağızda bulunan bakterilerle etkileşime girerek, dişlerin üzerinde çoğunlukla bakterilerden oluşan görünmez, yapışkan bir film olan plak oluşturur. Plak hızlı bir şekilde yeniden oluştuğu için günlük olarak fırçalanarak kaldırmayı gerektirir.

Dişlerde temizlenmeyen plaklar tartar yani diş taşına dönüşür. Dişlerinizde kalan plaklar temizlenmezse, dişeti çizgisinin altında sertleşerek diş taşına dönüşür. Diş taşı bakteriler için kalkan oluşturarak diş eti çizgisi boyunca tahrişe yol açar. Diş taşına dönüşen plakları kendi çabanızla temizlemeniz mümkün olmaz. Bunun için diş hekiminizden profesyonel yardım almanız şarttır.

Dişlerinizdeki plak ve diş taşı uzun sürelerle burada kalırsa, diş etinin taban kısmında tahrişe ve sonunda tabanda gingivitis adı verilen diş eti iltihabına neden olur. Zaman içinde, diş etleriniz şişer ve kanamaya eğilimli hale gelir. Gingivit, diş çürüklerine de neden olur. Tedavi edilmeyen gingivitis periodontite ve sonunda diş kaybına neden olur.

Gingivit nasıl önlenir? 

Ağız hijyenine dikkat etmek. Dişlerinizi günde en az iki kere, sabahları ve gece yatmadan önce, fırçalamanız, günde en az bir kez diş ipi işe diş aralarını temizşemeniz önemlidir. Daha da iyisi, her yemekten sonra veya atıştırma sonrasında veya diş hekiminizin önerdiği sıklıkta fırçalayın. Fırçalamadan önce diş ipi kullanmanız, gevşemiş yiyecek parçacıklarını ve bakterileri temizlemenize yardım eder.

Düzenli diş hekimi ziyaretleri. Düzenli olarak temizlik için diş hekiminize başvurun, genellikle 6 ila 12 ayda bir gidilmesi önerilşr. Periodontit geliştirme için risk faktörleriniz varsa – ağız kuruluğu, bazı ilaçlar veya sigara içmek gibi – diş hekiminin yaptığı temizliğe daha sık ihtiyaç duyabilirsiniz. Yıllık diş röntgenleri, görsel bir diş muayenesinde görülemeyen hastalıkları saptamaya yardımcı olur ve diş sağlığındaki değişikliklerin takibinde faydalıdır.

Kronik hastalıkların tedavisi ve zararlı alışkanlıkları bırakmak. Şeker hastalığı gibi kronik bir  rahatsızlığınız varsa sağlıklı beslenme ve kan şekerinin kontrol altında tutmak gibi uygulamalar da diş eti sağlığını korumak için önemlidir. Sigara ya da aşırı şekerli gıda ve içecek tüketimi gibi diş eti iltihabını kolaylaştıran alışkanlıkları bırakmak diş eti sağlığımızı korumada etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?