Gebelikte 1.-2. Haftalar

Gebelikte 1.-2. Haftalar

Bu haftalarda henüz gebelik oluşmamıştır, yumurta spermle karşılaşmadan önce bu haftalarda oluşur.

Gebeliğin başlangıcı olarak, gebe kalınan ilişkinin olduğu gün değil, bundan yaklaşık 14 gün öncesi yani son adet kanamasının ilk günü kabul edilir.

Bunu kısaca son adet tarihinin baş harflerinden oluşan SAT olarak ifade ediyoruz. Bu durumda kanamanızın başladığı bugün istatistiksel anlamda gebeliğiniz başlamışlaması anlamına gelir. Bu şekilde hesaplandığında insanlarda gebelik 40 hafta sürer.

Bu haftaların sonunda kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonlarının seviyeleri artmaya başlar. Östrojendeki bu artış sonucunda 2 yumurtalıktan birinde bir adet yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girer. Kadında ovulasyon dediğimiz yumurtlama 1. ve 2. haftalar arası sağ veya sol ovaryumda(yumurtalık) gerçekleşir.
Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Progesteron hormonunun etkisi sonucu ise endometrium adı verilen rahim iç zarında kanlanma artışı ve bunun sonucunda kalınlaşma ortaya çıkar. Burası embriyonun yerleşmesi ve büyümesi için uygun bir ortam haline getirilir.

Döllenme eğer yumurta; döllenmeye elverişli bir sperm hücresi ile karşılaşırsa 3.-4. haftalar arasında gerçekleşecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ