Gastroözofagial Reflü Nedir?

Gastroözofagial Reflü Nedir?

İÇİNDEKİLER Reflü Belirtileri Nelerdir?Reflü Nasıl Tedavi Edilir? Zaman zaman faza miktarda yemek yedikten sonra ya da baharatlı gıdaları tükettiğinizde midenizde bir ekşime ve göğsünüzde yanma hissettiğiniz oluyor mu? Böyle durumlarda ağzınıza, boğazınızı yakan bir acı su da geliyor mu? Bu durum hayat kalitenizi ve günlük hayatınızı etkilemeye mi başladı? Eğer bu belirtiler sizde, sıklıkla ve […]

Zaman zaman faza miktarda yemek yedikten sonra ya da baharatlı gıdaları tükettiğinizde midenizde bir ekşime ve göğsünüzde yanma hissettiğiniz oluyor mu? Böyle durumlarda ağzınıza, boğazınızı yakan bir acı su da geliyor mu? Bu durum hayat kalitenizi ve günlük hayatınızı etkilemeye mi başladı? Eğer bu belirtiler sizde, sıklıkla ve belirli faktörlere bağlı olmadan ortaya çıkıyorsa reflü olarak adlandırdığımız ve tıp dilinde gastroözofageal reflü (GER) olarak telaffuz edilen bir rahatsızlığa sahip olabilirsiniz.

Gastroözofagial reflü, sadece yetişkinleri değil, çocuklar ve hatta bebekleri de etkisi altına alan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Bebeklerde beslenmeden hemen sonra kusma şeklinde kendini gösterirken, daha büyük çocuklarda göğüste ağrı ve midede ekşime şeklinde belirti veriyor.

Gastroözofagial reflü belirtileri, çoğu zaman çocuk büyüyüp geliştikçe, kendiliğinden kayboluyor. Fakat bazı durumlarda reflü daha ileri seviyelerde olabiliyor ve sık sık kusma, büyümede gerilik, yemek borusunda hasar gibi daha ileri sorunlara sebep oluyor ve gastroözofagial reflü hastalığı olarak adlandırılıyor. Bu durum daha ciddi sonuçlara yol açabileceğinden tıbbi tedavi uygulanması zorunlu hale geliyor.

Midede görülen yanma, ekşime ve ağza acı su gelmesiyle sonuçlanan geğirme, asidik mide içeriğinin, özofagus olarak da bilinen yemek borusuna geri kaçması sonucu ortaya çıkıyor. Yiyeceklerin geri kaçması yemek borusunu mideye bağlayan kasın yanlış zamanda gevşemesi ya da yeterli şekilde kapanamamasının sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok bireyde, zaman zaman reflü görülebiliyor; fakat bu genellikle kaygılanılacak seviyede olmuyor. Fakat bazı durumlarda bireyde, daha sıklıkla, neredeyse her yemekten sonra göğüste ve boğazda yanmaya neden olan mide ekşimesi ve yanmasına sebebiyet veren daha ciddi bir gastroözofagial reflü bulunuyor.

Bebeklerde de anne sütü ya da formül mamalar beslenmeden hemen sonra sıklıkla yemek borusuna geri kaçıyor ve kusmalara neden oluyor; fakat bu genellikle geçici bir reflü olarak belirti veriyor ve en geç 2 yaşında tamamen iyileşiyor. Fakat bazı çocuklar, özellikle doğuştan beyin felci gibi bir nörolojik ya da gelişimsel probleme sahip olanlar, gastroözofageal reflü için risk grubunda bulunuyor ve daha ciddi ve kalıcı belirtiler gösterebiliyorlar.

Reflü Belirtileri Nelerdir?

Midede ortaya çıkan ekşime ve yanma 2 saat sürebiliyor ve yemeklerden sonra daha kötü olma eğilimi gösteriyor. GER, bebeklerde ve küçük çocuklarda, beslenme sırasında ve sonrasında şu sorunlara neden olabiliyor:

 • Sık sık yiyeceklerin ağza gelmesi veya kusma (özellikle yemeklerden sonra)
 • Hırıltılı solunum (reflü içeriği soluk borusuna ve akciğerlere kaçarsa)
 • Yemeklerden sonra huzursuzluk ve ağlama nöbetleri
 • Sadece az miktarda yemek yeme veya yemeyi tamamen reddetme
 • Bebek yemekten sonra yatırılırsa belirtilerde kötüleşme

Reflü Nasıl Tedavi Edilir?

Reflü tedavisi, belirtilerin tipine ve şiddetine bağlı olarak değişiyor. Bebeklerde, doktorlar bazen geri akışını azaltmak için formül mamaların veya anne sütünün 1 çorba kaşığı kadar yulaf tahılı ile koyulaştırılmasını öneriyor. Besleme sırasında ve sonrasında bebeğin dikey bir konumda oturduğundan emin olmanız büyük önem taşıyor. Daha büyük çocuklara ise  genellikle aşağıdakiler dahil olmak üzere reflüyü tetikleyen gıdalar ve içeceklerden kaçınmaları öneriliyor. Uzak durulması gereken besinler şunları içeriyor:

 • turunçgiller
 • çikolata
 • kafeinli yiyecek ve içecekler
 • yağlı ve kızartılmış gıdalar
 • sarımsak ve soğan
 • baharatlı gıdalar
 • domates içeren gıdalar ve soslar
 • nane

Geceleri meydana gelen reflüyü en aza indirmek için çocuğun yatağının başına 15 ila 20 cm yükseltilmesi öneriliyor. Ayrıca, reflüyü artıran fazla kiloların verilmesi ve reflüyü tetikleyen ilaçlar, sigara ve alkol kullanımının bırakılması önemli olarak görülüyor. Bu önlemler belirtilerin hafiflemesine yardımcı olmazsa, doktorunuz tarafından, midede üretilen asit miktarını azaltan proton pompa inhibitörleri veya H2 blokerler gibi ilaçlar önerebiliyor.

Nadiren, tek başına tıbbi tedavi yeterli olmuyor ve çocuklarda büyüme geriliği ortaya çıkabiliyor ya da daha ağır belirtiler ve akciğer ile ilgili sıkıntılar engellenemiyor. Bu gibi durumlarda fundoplikasyon adı verilen bir cerrahi prosedürün uygulanması gerekebiliyor. Bu, midenin bir kısmı ile yemek borusu sarmalanarak midenin üst kısmında bir vana oluşturmayı içeriyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?