Galaktore Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Galaktore Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

İÇİNDEKİLER Galaktore Belirtileri ve BulgularıDoktora Başvurmanız Gereken DurumlarGalaktore NedenleriErkeklerde GalaktoreYenidoğan Bebeklerde GalaktoreGalaktore Tedavisi Galaktore normal süt üretimiyle ilişkili olmayan meme başından süt gelmesi ile karakterize bir rahatsızlıktır. Galaktore, kendisi bir hastalık olmayıp altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık, hiç doğum yapmamış olanlarda, hatta menopoz dönemindeki kadınlarda dahi ortaya […]

Galaktore normal süt üretimiyle ilişkili olmayan meme başından süt gelmesi ile karakterize bir rahatsızlıktır. Galaktore, kendisi bir hastalık olmayıp altta yatan başka bir hastalığın belirtisi olarak karşımıza çıkar. Genellikle kadınlarda görülen bu rahatsızlık, hiç doğum yapmamış olanlarda, hatta menopoz dönemindeki kadınlarda dahi ortaya çıkabilir. Erkeklerde ve küçük bebeklerde de galaktore görülebilir.

Meme başının aşırı uyarılması, bazı ilaçlar ve hipofiz bezine ait hastalıklar meme başından süt gelmesiyle sonuçlanabilir. Sıklıkla süt üretimini tetikleyen prolaktin isimli hormonun yüksek seviyeleri galaktore nedenidir. Bazen rahatsızlığın nedeni tespit edilemez ve problem kendi kendine iyileşir.

Galaktore

Galaktore Belirtileri ve Bulguları

 • Meme başından devamlı ya da aralıklı olarak süt gelmesi
 • Lendi kendine ya da uyarımla meme başından akıntı olması
 • Tek ya da çift taraflı akıntı
 • Düzensiz adet periyotları ya d hiç adet görmeme
 • Baş ağrısı ve görme problemleri

Doktora Başvurmanız Gereken Durumlar

Memelerden birinde veya her ikisinde devamlı ve kendiliğinden olan sütlü bir akıntı geliyorsa ve hamile veya emziren bir anne değilseniz doktorunuza görünmek için randevu alın.

Cinsel aktivite sırasında aşırı meme başı uyarımı neticesinde akıntı ortaya çıkıyorsa bu çok fazla endişe edilecek bir durum değildir. Fakat bu tamamen normal bir durum olmadığını için bir doktora başvurmak sebebin tespiti için gereklidir.

Meme başından süt dışında bir akıntı geliyorsa, özellikle kanlı, sarı renkli ya da berrak bir sıvı gelmesi ve memede bir yumrunun bulunması altta yatan meme kanseri ile ilişkili olabileceği için acilen doktora başvurulmasını gerektirir.

Galaktore Nedenleri

 • Bazı yatıştırıcılar, antidepresanlar, antipsikotikler ve yüksek tansiyon ilaçları gibi ilaçlar
 • Esrar, kokain ve opioid gibi uyuşturucu madde kullanımı
 • Rezene, anason ve çemen otu gibi. bazı bitkisel takvşyeler
 • Doğum kontrol hapları
 • Süt salgısına neden olan prolaktin hormonu salgılayan hipofiz bezinde kitle
 • Hipotiroidi
 • Kronik böbrek hastalığı
 • Cinsel aktivite ile ilişkili olabilen aşırı meme uyarımı, meme başının elle manipülasyonu veya uzun süre giysi sürtünmesi ile uyarım
 • Göğüs cerrahisinden, yanıklardan veya diğer göğüs yaralanmalarından kaynaklanan göğüs duvarına ait sinir hasarı
 • Omurilikte yaralanma, tümör ya da cerrahi işlem yapılması

Erkeklerde Galaktore

Erkeklerde galaktore, testosteron eksikliği (erkek hipogonadizm) ile ilişkili olabilir ve genellikle meme büyümesi veya hassasiyetiyle birlikte görülür. Erkeksiyon kaybı ve cinsel isteksizlik de testosteron eksikliği ile ilişkilidir.

Yenidoğan Bebeklerde Galaktore

Galaktore, bazen yenidoğan bebeklerde de görülür. Annede bulunan yülsek  östrojen seviyeleri plasentaya ve bebeğin kanına geçer. Bu, bebeğin meme dokusunun genişlemesine ve meme ucunda süt akıntısı olmasına neden olabilir.

Galaktore Tedavisi

Galaktore tedavisi altta yatan nedeni çözmeye odaklanır. Tedavi altta yatan nedene yönelik olarak planlanır. Fakat galaktore nedeni her zaman belirlenemez. Rahatsız edici aralıklı ya da devamlı bir meme başı akıntınız varsa; altta yatan neden bulunamasa bile doktorunuz tedavi önerisinde bulunabilir. Bu gibi durumlarda, prolaktin hormonu etkilerini bloke etmek veya vücudunuzdaki prolaktin miktarını düşürmek için doktorunuz tarafından bir ilaç verilebilir. Vücudunuzdaki prolaktin seviyesinin düşürülmesi galaktoreyi ortadan kaldırabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?