Epistaksis Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Epistaksis Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

İÇİNDEKİLER Epistaksis NedenleriBurun Kanaması TedavisiBebeğim / Çocuğum Burun Kanaması Geçirirse Neler Yapmalıyım?Evde Burun Kanamasını Nasıl Durdurabilirim?Kanama Durduktan Sonra YapılacaklarEvde Epistaksis Durdurulamazsa Ne Yapmalı? Epistaksis veya burun kanaması, toplumda yaygın olarak görülen bir şikayettir. Nadiren yaşamı tehdit eden bir durum haline gelebilir; ancak özellikle küçük çocukların ebeveynleri arasında önemli kaygılara neden olabilir. Çoğu burun kanaması kendi […]

Epistaksis veya burun kanaması, toplumda yaygın olarak görülen bir şikayettir. Nadiren yaşamı tehdit eden bir durum haline gelebilir; ancak özellikle küçük çocukların ebeveynleri arasında önemli kaygılara neden olabilir. Çoğu burun kanaması kendi kendini sınırlayan özelliktedir. Bazen epistaksis sık sık tekraralayan bir yapıda olabilir.

Epistaksis, kanamanın kaynaklandığı bölgeye göre ön kanamalar ve arka kanamalar olmak üzere 2 kategoriye ayrılabilir. Ön burun kanamaları, burun kanamalarının çoğunu oluşturur. Kanama, genellikle, damar ağlarının birleştiği (Kiesselbach pleksus) nazal septumdaki bir kan damarından kaynaklanır. Ön burun kanamalarının genellikle evde veya bir sağlık uygulayıcısı tarafından  hastanede kontrol edilmesi kolaydır.

Arka burun kanamaları ön burun kanamalarından daha az yaygındır. Yaşlı insanlarda daha sık görülme eğilimi gösterirler. Kanama genellikle burun arka bölümündeki bir atar damardan kaynaklanır. Bu burun kanaması daha karmaşıktır ve genellikle bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından tedavi edilmeyi ve hastaneye yatırılmayı gerektirir.

Burun kanaması, gerçek yaygınlığı bilinmemektedir, çünkü vakaların çoğu kendilerini sınırlandırmışlardır ve bu nedenle rapor edilmemiştir. Burun kanamaları bazen dramatik ve korkutucu olabilir ve acil tıbbş yardım ve acil serviste tedavi gereksinimi ortaya çıkabilir.

Tıbbi yardıma ihtiyaç duyulması genellikle sorunun tekrar eden veya şiddetli olması durumundan kaynaklanır. Tedavinin etkinliği; klinik tablo, tedavi eden doktorun deneyimi ve yan hizmetlerin bulunup bulunmamasına bağlı olarak değişir. Neyse ki, çoğu kez ciddi değildir ve evde kontrol altına alınabilir.

Epistaksis Nedenleri

Burun kanamalarının nedenleri, yerel nedenler (travma, mukozal irritasyon, septal anormallik, inflamatuar hastalıklar, tümörler), sistemik nedenler (örneğin, kan diskrazileri, arteroskleroz, kalıtsal hemorajik telenjiektazi) ve idiyopatik nedenler olmak üzere 3 kategoride ele alınabilir.

Epistaksis için direkt burna travma en sık görülen nedenidir. Onu yüz travması, burunda yabancı cisimler, burun veya sinüs enfeksiyonları ve kuru havanın uzun süre solunması izler. Çocuklar genellikle bölgesel tahriş veya üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı burun kanaması ile başvururlar.

Burun kanaması olasılığı, allerjik rinit, kronik sinüzit, hipertansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozuklukları, kanla ilişkili kanserler gibi. hastalıkları bulunanlarda artmaktadır. Araştırmacılar ayrıca yaşlılık ve soğuk havayla ilişkili olarak artmış burun kanama riski olduğunu bildirmektedir.

Antihistaminikler ve kortikosteroidler gibi burun spreyleri burunda mukozal tahrişe neden olabilirler. Özellikle direkt olarak yanal duvarlar yerine burun deliklerini ayıran ortadaki nazal septuma uygulandığında hafif burun kanamalarına neden olabilirler.

Havadaki nem oranının düşük olması da burun mukozasında tahrişe neden olur. Burun septumunda eğrilik olması durumunda hava akımı bozulur ve kuruluk ve tahrişe neden olur. Epistaksis hipertansif hastalarda, belki de uzun süredir devam etmekte olan hastalığın vasküler kırılganlığından dolayı daha yaygındır. Bununla birlikte hipertansiyon nadiren epistaksisin doğrudan bir nedenidir. Daha yaygın olarak, burun kanaması ve bunlarla ilişkili endişe kan basıncının akut bir yükselmesine neden olur.

Burun Kanaması Tedavisi

Bebeğim / Çocuğum Burun Kanaması Geçirirse Neler Yapmalıyım?

Çocuklarda burun kanaması hem anne babanın hem de çocuğun kaygılanmasına neden olabilir. Bununla birlikte, çocuklarda gözlenen çoğu burun kanaması kendini sınırlayıcı ve zararsızdır ve genellikle evde idare edilebilir. Yetişkinlerde olduğu gibi, çocuklarda görülen çoğu burun kanaması burnun ön kısmından kaynaklanır.

Çocuklarda epistaksis genellikle 2-10 yaş arasında görülür. Ancak, bebeklerdeki burun kanaması, olağandışı bir durumdur ve bir sağlık uzmanı tarafından daha ileri bir değerlendirilmeyi gerektirir. Çoğu çocukta burun kanaması kendiliğinden ortaya çıksa ve nadiren görülse de, bazı çocuklar daha sık tekrarlayan burun kanamaları yaşayabilirler.

Çocuklarda burun kanaması tedavisi, yetişkinlere benzerdir (bakınız Tedavi bölümü). Çocuklarda çoğu zaman kolaylıkla kontrol altına alınır. Bununla birlikte, ciddi altta yatan tıbbi durumlardan kaynaklanan burun kanamalarının tedavisi daha zordur.

Evde Burun Kanamasını Nasıl Durdurabilirim?

Burnun az miktarda kanaması çok az müdahale gerektirir. Örneğin, soğuk algınlığı veya sinüs enfeksiyonu olan bir kişi şiddetli bir şekilde sümkürürse ve mendilde bir miktar kan görürse, şiddetli şekilde sümkürmekten, hapşırmaktan ve burun karıştırmaktan kaçınmalıdır. Bu genellikle kanamanın daha da kötüye gitmesini önlemek için yeterlidir.

 • Sakin olmak önemli
 • Dik olarak oturun ve hafifçe öne eğin.
 • Başınızı öne eğin. Başınızı kaldırmak yalnızca kan yutmanıza neden olacaktır.
 • Burun deliklerini baş ve işaret parmağınızla sıkıştırın ve süre tutarak yaklaşık 10 dakika boyunca doğrudan bu şekilde basınç uygulayın. Burun deliklerini bu süreden önce serbest bırakmamaya dikkat edin.
 • Ağızda bulunan kanı tükürün; çünkü kan yutmak kusmaya neden olabilir.

Kanama Durduktan Sonra Yapılacaklar

 • Kanama durduktan sonra, burnunuzda tahrişe neden olabilecek hapşırma, sümkürme gibi hareketlerden kaçının.
 • Buz tatbiki burun kanamasında etkiki değikdir.
 • Kışın camlar kapalı bir evde olduğu gibi kuru havaya maruz kalma soruna katkıda bulunabilir. Bu nedenle havanın nemlenmesini sağlayan buhar makinası ya da kalorifere asılan nemlendirici. aparatlar kanamanın tetiklenmesini engellemede faydalı olur.
 • Buruna uygulanan tuzlu su spreyleri veya diğer nemlendirici merhemler veya jeller de doku iyileşmesini desteklemek için yararlı olabilir ve burun pasajını nemli tutar.

Epistaksis

Evde Epistaksis Durdurulamazsa Ne Yapmalı?

Aşağıdakilerden herhangi birisiyle karşılaşması durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir:

 • Tekrar tekrar burun kanaması atakları olması
 • İdrar veya dışkı gibi burun dışındaki yerlerde ek kanamalar;i
 • Vücutta kolay morarma
 • Eğer kişide burun kanaması varsa ve kan sulandırıcı aspirin, warfarin veya kumadin gibi ilaçlardan birini kullanıyorsa
 • Eğer karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı veya hemofili gibi kan pıhtılaşmasını etkileyebilecek herhangi bir altta yatan hastalığı varsa
 • Son zamanlarda kemoterapi görmüşse
 • Burnu 10 ila 20 dakika kadar basınç uyguladıktan sonra kanama devam ediyorsa
 • Kısa süre içindr burun kanaması birkaç kez tekrarlamışsa veya çok miktarda kan kaybı olmuşsa
 • Baş dönmesi varsa
 • Kişi kendini sarhoş gibi hissediyorsa ya da bilincinin kapanacağından endişeleniyorsa
 • Hızlı bir kalp atışı veya nefes darlığı varsa
 • Kanamayla birlikte kusma da varsa
 • Eşlik eden 38,5 dercenin üzerinde ateş varsa
 • Vücutta döküntüler varsa

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?