El Ayak Ağız Sendromu Nedir?

El Ayak Ağız Sendromu Nedir?

El ayak ağız sendromu, bir virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde ülserler veya yaralar, ellerde, ayaklarda, bacaklarda ya da kalçalarda döküntü veya kabarcıkları içeriyor. Rahatsızlık verici bir hastalık olmasına rağmen ciddi bulgularla seyretmiyor. Herkes hastalığa yakalanabilir, ancak 10 yaşın altındaki çocuklar da daha sıklıkla görülüyor. Hastalığın kesin bir tedavisi […]

El ayak ağız sendromu, bir virüsün neden olduğu döküntülü bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Belirtiler ağızda veya ağız çevresinde ülserler veya yaralar, ellerde, ayaklarda, bacaklarda ya da kalçalarda döküntü veya kabarcıkları içeriyor.

el ayak ağız hastalığı nedir

Rahatsızlık verici bir hastalık olmasına rağmen ciddi bulgularla seyretmiyor. Herkes hastalığa yakalanabilir, ancak 10 yaşın altındaki çocuklar da daha sıklıkla görülüyor. Hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber belirtileri hafifletmek için bazı adımlar atabilirsiniz.

El Ayak Ağız Hastalığı Etkenleri

Genellikle hastalığa neden olan iki adet virüs bulunuyor. Bunlar coxsackie virus a16 ve entero virüs 71 olarak isimlendiriliyor. Çocuğunuz hastalığı taşıyan biriyle temas ederek ya da virüsle enfekte olmuş oyuncak,  kapı tokmağı gibi bir nesneye dokunduğunda hastalık kapabiliyor. Virüs yaz aylarında ve sonbaharda kolayca yayılma eğilimi gösteriyor.

El Ayak Ağız Sendromu Belirtileri

El Ayak Ağız Sendromu erken belirtileri ateş ve boğaz ağrısı olarak karşımıza çıkıyor. Derin yaralara benzeyen ağrılı kabarcıklar çocuğunuzun ağız içi ve çevresinde veya dilde görünebiliyor. İlk belirtiler göründükten sonra ellerinde, özellikle avuç içlerinde veya ayak tabanlarında 1-2 gün boyunca kızarıklıklar görülebiliyor. Hatta bu kızarıklık içi su dolu kabarcıklara dönüşebiliyor. Dizler, dirsekler veya kalçalarda döküntüler veya yaralar ortaya çıkabiliyor. Çocuğunuzda bu belirtilerin hepsi ya da sadece bir iki tanesini görülebiliyor. Bazı çocuklarda el ve ayak tırnaklarında  düşme görülüyor.

El Ayak Ağız Sendromu Tanısı

El ayak ağız sendromu tanısı, doktorunuzun çocuğunuzda gözlemlediğiniz belirtileri sorgulaması, yara ve döküntüleri incelemesi ile konuyor. Bu genellikle tanı için yeterli oluyor; fakat kesin tanı için boğaz sürüntüsü, dışkı veya kan örneği alınabiliyor.

El Ayak Ağız Sendromu Tedavisi

El-ayak ve ağız sendromu, 7 ila 10 gün sonra herhangi bir tedavi uygulanmasa dahi kendiliğinden iyileşiyor. Hastalık için bir ilaç tedavisi ya da aşı bulunmuyor. Çocuğunuzun belirtilerini hafifletmek için bazı çözümler uygulayabilirsiniz.

Doktorunuzun size önerdiği ağır kesici ve ateş düşürücü ilaçları uygun sıklıkta çocuğunuza verebilirsiniz. Aspirin kullanmaktan kaçının; çünkü aspirin çocuklarda daha ciddi hastalıklara neden olabiliyor.

Buzlu şeker gibi soğuk yiyecekler, yoğurt  gibi boğaz ağrısını yatıştırıcı besinler verebilirsiniz.

Doktorunuzun önerdiği kaşıntıyla iyi gelen krem ve losyonlar döküntü ve kabarcıklara iyi gelebiliyor.

El Ayak Ağız Hastalığı Yayılımını Önlemek

Çocuğunuz hastalığın ilk 7 günde en çok bulaştırıcı olma eğilimi taşıyor. Ancak virüs belirtiler tamamen kaybolduktan sonra da günler ve haftalar boyunca ağız sıvıları ve kaka yoluyla yayılmaya devam ediyor. Bunu önlemenin en kolay yolu çocuğunuzun ve kendinizin ellerinizi iyice yıkamaktan geçiyor. Özellikle çocuğunuzun burnunu sildikten ve altını değiştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?