Doğum Kontrol Haplarının Faydaları Nelerdir?

Doğum Kontrol Haplarının Faydaları Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Doğum Kontrol Hapı ÇeşitleriDoğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?Doğum Kontrol Haplarını Almayı Unutursam Ne Yapmalıyım?Doğum Kontrol Haplarını Faydaları Nelerdir? Doğum kontrol hapları, gebeliği geçici olarak engelleyerek, istenilen zaman ve sayıda çocuk sahibi olmaya yardımcı olan aile planlaması yöntemlerinden biridir. Doğum kontrol haplarının faydalarının yanı sıra zararları da vardır; fakat bu yazımızda doğum […]

Doğum kontrol hapları, gebeliği geçici olarak engelleyerek, istenilen zaman ve sayıda çocuk sahibi olmaya yardımcı olan aile planlaması yöntemlerinden biridir. Doğum kontrol haplarının faydalarının yanı sıra zararları da vardır; fakat bu yazımızda doğum kontrol hapılarının bazı özellikleri ve faydalarından söz etmek istiyoruz.

Doğum Kontrol Hapı Çeşitleri

Doğum kontrol hapları 2 gruptur. Bunlardan kombine oral kontraseptifler östrojen ve progesteron içerirler. Mini pill adı verilen haplarda ise sadece progesteron bulunur. Kombine doğum kontrol hapları her bir kutuda 21 adet tablet içerir. Monofazik olanlarda 21 hapta da tamamen aynıdır. Polifazik haplarda ise her 7 hap farklı oranlarda hormon içerir ve mutlaka 1 numaralı haptan başlayarak 21 gün boyunca sırayla alınmalıdır. Mini pill olan doğum kontrol hapları da 2 gruptur. 3 saatlik mini pill haplar her gün aynı 3 saat içinde, 12 saatlik olanlar ise her gün aynı 12 saat içinde alınması gereken haplardır.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Korur?

Hem kombine haplar hem de mini pill olanlar rahim ağzının yapısını değiştirerek spermin geçişini engeller, rahim iç yüzeyini yumurtanın yapışmasına elverişsiz hale getirir. Kombine haplar bu iki mekanizmaya ek olarak yumurtalıklarda ovulasyonu da engeller; bu nedenle daha yüksek bir  koruyuculuğa sahiptir.

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Kombine doğum kontrol hapları her kutuda 21 hap içerir. Bu haplara ilk defa başlayacaklar adet kanamasının ilk günü ilk hapı alarak 21 gün boyunca her gün 1 hap alarak kutu bitirilir. 7 gün ara verilir. 8. gün adet kanaması olup olmamasına bakılmaksızın yeni kutuya başlanır. Sadece progesteron içeren mini pill haplar her kutuda 28 hap içerir ve adet kanamasının ilk günü başlanıp kutu bitince ara vermeden yeni kutuyla devam edilir.

Doğum Kontrol Haplarını Almayı Unutursam Ne Yapmalıyım?

Kombine oral kontraseptiflerden tek 1 hap unutulursa ve aradan 24 saat geçmemişse ertesi gün hatırlandığı anda o hap alınır. O günün hapı da saati gelince normal bir şekilde alınır ve kalan haplara normal şekilde devam edilir. Eğer gecikme 24 saati geçmişse ya da 2 hap arka arkaya unutulursa bu durumdakalan haplar olağan şekilde alınırken sonraki adet kanamasına kadar ek bir yöntemle daha korunmak gerekir.

Mini pill haplar unıtulursa ve 3 saatlik haplarda 3 saate kadar gecikme, 12 saatlik haplarda 12 saate kadar gecikme olmuşsa koruyuculuk azalmaz. Bu nedenle hatırlayınca unutulan hap alınır ve kalan haplar normal zamanlarında alınmaya devam edilir. Eğer gecikme bu süreleri aştıysa 3 saatlik haplar için 48 saat, 12 saatlik haplar için 7 gün ek bir korunma yöntemiyle korunmak gerekir. Eğer tablet ilk kutuya başlandığı hafta unutulursa ve bir önceki hafta ilişki yaşandıysa hamilelik ihtimalini göz önüne almanız gerekir.

Doğum Kontrol Haplarını Faydaları Nelerdir?

  • Adetlerin düzene girmesini sağlar.
  • Premenstural sendrom denilen adet öncesi görülen ruhsal ve fiziksel belirtileri ortadan kaldırır.
  • Meme kanseri ve rahim endometrium kanserine karşı koruma sağlar.
  • Akne ve iatenmeyen tüyleri azaltır.
  • Endometriozis belirtilerini ortadan kaldırır.
  • Polikistik over sendromunda gmrülen adet düzensizliğini ortadan kaldırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?