Diş Sızlaması ( Ağrısı ) Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Diş Sızlaması ( Ağrısı ) Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

İÇİNDEKİLER Diş Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir? Esas konumuz olan diş sızlaması hakkında bilgi vermeden önce önce dişlerimizin yapısı hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalışalım. Anatomik olarak dişler 3 ana kısıma ayrılır. Dişin üstte görünen beyaz kısmı taç, diş etleriyle örtülü diş kısmına kök, bu ikisinin birleşim noltasına da boyum adı […]

Esas konumuz olan diş sızlaması hakkında bilgi vermeden önce önce dişlerimizin yapısı hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalışalım. Anatomik olarak dişler 3 ana kısıma ayrılır. Dişin üstte görünen beyaz kısmı taç, diş etleriyle örtülü diş kısmına kök, bu ikisinin birleşim noltasına da boyum adı verilir. Dişin taç kısmı mine adı verilen son derece sert bir yapıyla kaplıdır. Diş minesi diş eti altında devam etmez, diş etinin altındaki sement tabakası minenin devamı gibidir, fakat yapısı farklıdır. Sement ve mine tabakalarının altında yarı canlı bir doku olan ve sinir uçları içeren dentin tabakası bulunur. Dişin en merkezinde ise pulpa adı verilen ve çeneden gelen damar ve sinirlerin bulunduğu kısım vardır. Dişteki çürüme pulpa kısmına ulaştığında artık dişe kanal kök tedavisi uygulamaktan ya da dişi çekmekten başka çare kalmamış demektir. Bu nedenle diş sızlaması hafife alınmamalı, erken müdahale ile dişin kurtarılabileceği unutulmamalıdır.

Diş sızlaması rahatsızlığının en sık kaynağınını diş ve çevresindeki dokular oluşturur. Diş çürümesi en sık rastlanan diş sızlaması nedenir. Bunun dışında diş eti sorunları, kulak enfeksiyonları, çene eklemini ilgilendiren durumlar, maksiller sinüsler, kalp rahatsızlıkları, boğaz enfeksiyonları gibi farklı etkenler de diş sızlaması sebebi olabilirler.

Diş çürüğü sinir uçları içeren dentin tabakasına ulaştığında diş sızlaması oluşur. Bu durum çürüğün temizlenerek dolgu yapılmasıyla kolaylıkla tedavi edilebilir. Çürük dışında, travma nedeniyle dişde kırık oluşması, ya da diş sinirinin hasarlanması da diş sızlaması nedeni olabilir. Diş gıcırdatma sorunu diş sızlaması nedenlerinden bir diğeridir Diş eti iltihaplanmaları, diş eti çekilmesi oldukça rahatsız edici bir ağrıya neden olabilir. Üst azı dişlerin kökleri maksiller sinüs ile irtibat halindedir. Bu nedenle maksiller sinüzit bu dişlerde ağrıya neden olabilir. Bunun tam tersi de geçerlidir. Üst azı dişlerde ortaya çıkan iltihaplanma durumu sinüzitin sebebi olabilir. Diş çürümesinin ilk belirtisi şekerli, soğuk ya da sıcak gıdalar tüketirken dişlerdemacı hissi oluşumudur.

Diş Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Diş sızlaması durumunda tabiki öncelikle en hızlı bir şekilde diş hekiminize görünmeniz oldukça önemlidir. Eğer randevuya birkaç gün varsa ya da çeşitli nedenlerle diş hekimi randevunuzu ertelemek durumunda kaldıysanız; evde ağrıyı hafifletebilecek bazı önlemlere alabilirsiniz. Bu önlemler şunları içerebilir:

 • Ağzınızı ılık suyla çalkalamak ağrıyı hafifletebilir.
 • Ağrı dişlerin arasına sıkışmış bir yiyecek kalıntısı nedeniyle olabileceği için diş ipi kullanmak faydalı olabilir.
 • Ağzı suyu kullanatak gargara yapmak bazen rahatlama sağlayabilir.
 • Basit ağrı kesicilerden deneyebilirsiniz. Fakat kesinlikle ağrıyan bölgeye ağrı kesiciyi doğrudan uygulamayın; çünkü bu diş etinizde yanığa neden olabilir.

Diş Sızlaması Nasıl Tedavi Edilir?

Diş hekimine başvurduğunuzda, hekim size diş sızlaması ile ilgili çeşitli sorular sorarak, ağız içi muayenesi yaparak ve tesler uygulayarak ağrının kaynağını bulmaya çalışır. Altta yatan ana etken saptandıktan sonra tedaviye geçilir.

 • Eğer ağrı dişteki bir oyuktan kaynaklanıyorsa ve çürük dentin tabakasını aşmamışsa, çürük kısımlar temizlenip dogu yapılır.
 • Eğer diş çürüğü pulpaya ulaşmışsa kanal kök tedavisi uygulanır ya da gerekliyse diş çekilir. Bazı hastalarda antibiyotik tedavisi gerekebilir.
 • Eğer ağrı diş eti kaynaklıysa diş çevresiyle ilgili periodontal tedaviler uygulanır.
 • Ağrının nedeni diş gıcırdatmasıysa buna yönelik tedavi planlanır.
 • Ağrı sinüzit, kap hastalığı gibi farklı nedenlerden kaynaklanıyorsa ilgili doktorlara sevk edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  BİRDE BUNLARA BAKIN

  Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?