Çocuklarda Flor Uygulaması

Çocuklarda Flor Uygulaması

Diş çürüklerinden korunmada flor elementi çok büyük önem taşır. Ağızda uygun oranda ve sürekli olarak bulunursa diş çürüklerinin oluşumunu engeller. Ağızda başlangıç halindeki çürükler beyaz renkidir ve bu tür erken evre çürüklerde flor diş minesinde remineralizasyon yaparak çürüğün iyileşmesini sağlar. Çocuklara 6 ayda bir diş hekimleri tarafından dişe doğrudan yapılan bölgesel flor uygulanması çürüklerden korunmada […]

Diş çürüklerinden korunmada flor elementi çok büyük önem taşır. Ağızda uygun oranda ve sürekli olarak bulunursa diş çürüklerinin oluşumunu engeller. Ağızda başlangıç halindeki çürükler beyaz renkidir ve bu tür erken evre çürüklerde flor diş minesinde remineralizasyon yaparak çürüğün iyileşmesini sağlar.

Çocuklara 6 ayda bir diş hekimleri tarafından dişe doğrudan yapılan bölgesel flor uygulanması çürüklerden korunmada çok etkilidir. Flor bakterilere yapışarak onların çoğalmasını da engeller.

 Lokal flor kullanımı, ağızdan tablet şeklinde sistemik flor kullanımına göre yan etki bakımından daha güvenlidir. Flor tabletleri ağızdan alındığında gereğinden fazla alım olabilir. Bu da yan etkilere neden olur.


Her şeyde olduğu gibi florun da fazlası zararlıdır. Yüksek dozda flor kullanımı dişlerde sararmaya neden olur ve ağır nörolojik hasara yol açabilir. Bu nedenle diş hekimleri veya doktor tablet dozunu gıda ve suyla alınan dozları hesaba katarak ayarlar.

Ebeveynlerde hekimlerle titizlik içinde işbirliği yapmak zorundadır. Uygun dozlarda alınan florun sağlık açısından bir sakıncası yoktur. Ancak çok gerekli olmadıkça sistemik flor kullanımından kaçınmak daha iyi olacaktır. 

Özetle şunu söyleyebiliriz, 6 ayda bir ağız içine doğrudan dişlere uygulama yapılması şeklinde gerçekleştirilen lokal flor uygulaması daha güvenlidir ve her çocuğa uygulanabilir.Ancak flor tableti kullanırken mutlaka hekim kontrolünde olmak gerekir Sularında doğal olarak flor bulunan yerlerde ilave flor tableti gerekli değidir. Özellikle  sosyo-ekonomik  düzeyi  düşük  bölgelerde hekimler taradından bebeklere 6. aylıktan itibaren damla veya tablet şeklindeki sistemik flor verilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?