Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Çocuklara Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

İÇİNDEKİLER Tuvalet Eğitimi KitaplarıTuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?Çocuğum Tuvalet Eğitimi Almaya Hazır mı?Tuvalet Eğitimi Yaşı Tuvalet eğitimi, çocuk yetiştirirken ebeveynler için en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir çocuğun tuvaletini tutamaması kaza ya da hastalık nedeniyle olmamışsa, ebeveynlerin buna hoşgörü göstermesi doğal olarak, oldukça zor bir tutum olabiliyor. Eğer zihinsel ya da bedensel engelli bir […]

Tuvalet eğitimi, çocuk yetiştirirken ebeveynler için en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir çocuğun tuvaletini tutamaması kaza ya da hastalık nedeniyle olmamışsa, ebeveynlerin buna hoşgörü göstermesi doğal olarak, oldukça zor bir tutum olabiliyor.

Eğer zihinsel ya da bedensel engelli bir çocuğunuz varsa, tuvalet eğitimi daha zor bir hale gelebiliyor. Fakat zihinsel engelli çocuklar ileri derecede engele sahip dahi olsalar tuvalet eğitimi alabilirler, o yüzden bu konuda umutsuz olmaktan kaçınmanız süreci daha kolay atlatmanıza yardım edecektir. Tuvalet eğitimi, özel gelişim gösteren çocuklarda da genellikle normal gelişim gösteren çocuklarda olduğu gibi uygulanıyor. Sadece yaş olarak biraz daha geç başlamak işinizi kolaylaştırabilir.

Tuvalet Eğitimi Kitapları

Tuvalet eğitimine başlamadan aylar öncesinde çocuğunuz için tuvalet eğitimini sevdirecek kitaplardan edinmeniz eğitim zamanı geldiğinde işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır, bunu unutmayın. Tuvalet eğitimi için çocuklarınıza eğlenceli, resimli kitaplar ve hikayeler alabilirsiniz. Özellikle kaka eğitiminde çocuklar biraz daha zorlanabildiğinden bu konuda oldukça eğlenceli bir kitap tavsiyesi siz ebeveylerin işini oldukça kolaylaştırabileceğinden burada ismini yazmakta fayda görüyorum, kitabımızın adı Güle Güle Kakalar. Güle güle kakalar kitabı, kakasını kendisinin bir parçası gibi gördüğü için tuvalete yapmak istemeyen ve tutan çocukların bu sorununu çözmede oldukça etkili olduğunu birçok anneden işittim.

Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Tuvalet eğitimi, her çocuk için mutlaka öğretilmesi gereken bir beceri olması sebebiyle zamanlama konusunda pek çok ebeveyn kaygılı olabiliyor. Kaygılanmak için hiçbir nedeni olmayan ailelerde dahi böyle bir kaygı durumu görülebilirken; özel gereksinimli çocuğu olan anne ve babalarda bu kaygı çok daha üst düzeyde hissediliyor. Kaygınızı çocuğa hissetirmemelisiniz; aksi takdirde eğitim vermek daha da zorlaşabilir.

Çocuğunuza endişelerinizi hissetirmemek ve her zaman onun yanında olduğunuzu, hep ona destek olacağınızı ona göstermek ona güven verecektir. Tuvalet eğitimi verirken asla zorlamada bulunmayın. Eğer ona olumlu bir şekilde yaklaşırsanız, bir süre sonra o da sizi mutlu etmek isteyecektir. Böylece karşılıklı işbirliği yapabileceksiniz.


Tuvalet eğitimine başlamadan önce çocuğunuzun eğitime hazır olduğundan emin olmanız gerekiyor.

Çocuğum Tuvalet Eğitimi Almaya Hazır mı?

Çocuk tuvalet eğitimine hazır olmadan bu işe girişirseniz boşuna vakit kaybetmiş olursunuz. O yüzden şu işaretlere dikkat etmeniz yarar sağlayacaktır:

  • Lazımlığa olan ilgisi artmıştır, lazımlıkta hayali oyunlar oynamaya başlar.
  • Çiş ya da kaka yaptığında annesine söyler ya da bundan rahatsızlık duyduğu hareketlerinden belli olur.
  • Alıtının kuru kalma süreleri uzamıştır. Gündüzleri 2-3 saat kuru kalmaya başlar.
  • Dışkılaması hergün yaklaşık aynı saatlerde olmaya başlamıştır.
  • Bebek bezi kullanmak istemez. Altını ıslattıktan sonra bezin değiştirilmesini talep etmeye başlar.

Tuvalet Eğitimi Yaşı

Tuvalet eğitiminin kaç yaşında verilmesi gerektiği ile ilgili sorular her ebeveynin kafasından geçebiliyor. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu için bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Fakat bir çocuk en erken 18 ay civarında tuvalet eğitimine hazır olabilir. Bununla birlikte 2 yaş civarı eğitime başlamak için daha uygundur. Eğer birisi size çocuğuna 9 aylıkken tuvalet eğitimi verdiğini anlatıp, övünüyorsa inanmayın ve gülüp geçin; çünkü bu fizyolojik olarak mümkün değildir.Tuvalet eğitiminin uzun soluklu bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Yalnızca 4-5 yaşındaki çocuk değil çok daha büyük çocuklar bile bazen beklenmedik tuvalet kazaları yaşayabiliyorlar. Tuvalet eğitimi boyunca çocuğunuzun kendisini gerçekten çok iyi hissediyor olduğundan emin olun. Bu konuda elde ettiği en küçük başarılarında dahi onu onurlandırmaktan kaçınmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

    BİRDE BUNLARA BAKIN

    Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?