Çamur Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Çamur Banyosu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

İÇİNDEKİLER Çamur Banyosu Nasıl Yapılır?Çanur Banyosunun Diğer Faydaları Eski çağlarda da açık yaraların üzerine sürülerek tedavi amacıyla kullanılan çamurun, günümüze yansıyan şekli olan çamur banyosu vücuda büyük faydalar sağlıyor. Toprakla suyun bir araya gelmesiyle oluşan çamur ile çok rahat ve ferahlatıcı bir tedavi sizi bekliyor. Zengin toprak ve kil içeriği kaplıcalardaki sular ile bir araya […]

Eski çağlarda da açık yaraların üzerine sürülerek tedavi amacıyla kullanılan çamurun, günümüze yansıyan şekli olan çamur banyosu vücuda büyük faydalar sağlıyor. Toprakla suyun bir araya gelmesiyle oluşan çamur ile çok rahat ve ferahlatıcı bir tedavi sizi bekliyor. Zengin toprak ve kil içeriği kaplıcalardaki sular ile bir araya gelip sizin için şifa kaynağı oluyor. Çamur banyosu, cildinizi temizleyip, güzelleştirmenin yanı sıra bir çok hastalığa da şifa kaynağı oluyor.

Günümüzde çamur banyosunu şifa amacıyla kullanan bir çok kişi bulunuyor. Yapılan araştırmalar doğrultusunda çamur banyosu yapmanın zararı bir etkiye neden olmadığı bildiriliyor. Aksine çeşitli mineraller içerdiğinden pek çok faydaları bulunan zengin bir tedavi ürünü olup özellikle cilt rahatsızlıkları için ön plana çıkıyor. Ülkemiz çamur banyosu kürü için elverişli kaynaklar barındırdığı için bu konuda şanslı olduğumuzu söyleyebiliriz.

Çamur Banyosu Nasıl Yapılır?

Çamur banyosu, ılık çamurun vücuda sürülmesi şeklinde uygulanıyor. Çamurun etkisini göstermesi için belirli bir süre vücutta tutulması gerekiyor. Kürünüzü tamamladıktan sonra soğuk su ile iyice durulanarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Durulanmak için sabun ya da şampuan kullanmamak gerekiyor.

Yüz için başka ve özel olarak hazırlanmış çamur maskeleri olmasına rağmen çamur banyosu tüm vücuda uygulanabildiği için ön plana çıkıyor ve vazgeçilmez olarak yerini koruyor. Tüm vücuda uygulandığı için vücudunuzun her yerinde sağlıklı açısından düzenli bir yapılanma oluşturuyor. Bu sebeple sağlıklı bir cilde ve vücuda sahip olabilmek ve enerji depolamak için yılda en az 1 kere çamur banyosu yapılması öneriliyor.

Çanur Banyosunun Diğer Faydaları

 • Çamur, vücudunuzdaki hafif ağrıları ve acıları iyileştiriyor.
 • Kan dolaşımını hızlandırdığı gibi kaslarınızı olabildiğince rahatlatıyor.
 • Kaslarınızı gevşeterek kaslarda bulunan spazm, kramp veya kas sorunun rahatlamasına yardım ediyor.
 • Vücuttaki hasarlı cilt hücrelerini yenileyip cildinize sıkılık kazandırıyor.
 • Aynı zamanda vücudumuzdaki ölü hücreleri uzaklaştırıyor. Böylece yeni hücreler ile o bölgenin tedavi edilmesini olanaklı hale getiriyor.
 • Vücudunuzda yaralar sebebiyle oluşan iltihapların da daha hızlı iyileşmesini sağlayan çamur banyosu iltihap kurutucu özellik taşıyor.
 • Çamur banyosu ile vücutta üretilen hormonların dengeli çalışmasına katkı sağlayabilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı bir yaşam sürme avantajına kavuşursunuz.
 • Vücutta çeşitli bölgelerde oluşan varislerin tedavisinde de faydaları bulunan çamur banyosu, varislerin belirginliğini ve varis ağrılarını azaltıcı etkikere sahip bulunuyor.
 • Vücudunuzdaki toksinleri ve ödemi hızlı bir şekilde uzaklaştırarak sizi rahatlatıyor.
 • Su toplamalarını patlatıp, acı çekmenize gerek yok. Çamur banyosu ile oluşan su toplanmasını rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Yüzünüzde bulunan gözeneklerin temizlenmesi sizin için bir sorun mu? Artık sorun olmaktan çıkartarak çamur banyosu ile yüzünüz ve diğer alanlarda bulunan ve siyah noktalanma yapan gözenekleri temizleyebilirsiniz.

Yoğun hayat temposu nedeniyle çamur banyosunun  sayısız yararlarından mahrum kalmamanız için artık şişelenmiş olarak satılan çamur kürleri de bulunuyor. Çamur banyosu, küvetinize ya da borulara zarar vermiyor; çünkü suda tamamen eriyebiliyor. Bu yüzden satın alıp evinizde de rahatlıkla bu nimetten faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?