Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

İÇİNDEKİLER Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Akıntısı EtkenleriBurun Tıkanıklığına Çözüm Nedir? Burun Tıkanıklığı BulgularıBurun Akıntısına Ne İyi Gelir? Burun tıkanıklığı, çok farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirti olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkenler burunda bulunan anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde iki ana grupta ele alınıyor. Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal […]

Burun tıkanıklığı, çok farklı etkenlere bağlı olarak gelişebilen bir tıbbi belirti olarak karşımıza çıkıyor. Bu etkenler burunda bulunan anatomik yapılardaki yapısal bozukluklar ve bunlara ait iltihaplanmalar şeklinde iki ana grupta ele alınıyor.

Burunda bulunan yapısal elemanlardan nazal septum deviasyonu, burun eti ve geniz etinde şişme anatomik burun tıkanması nedenlerinden en sık olarak karşılaşılanlarını oluşturuyor. Burundaki iltihaplanma süreçlerine bağlı tıkanıklık sebepleri ise soğuk algınlığı, gribal enfeksiyonlar, sinüzit ve saman nezlesi gibi tıbbi durumlardan oluşuyor.

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burunu ikiye ayran kıkırdak ve kemikten oluşan ortadaki duvar benzeri yapıya tıp dilinde nasal septum adı veriliyor. Bu nasal septumda eğrilik olması durumu ise nasal septum deviasyonu olarak adlandırılıyor. Nasal septum deviasyonu, burun tıkanıklığı etkenleri arasında sık karşılaşılanlardan biri olarak göze çarpıyor. Tedavisi cerrahi olarak burun septumunun düzeltilmesini içeriyor.

Her iki burun boşluğunda üçer adet bulunan ve burun eti olarak bilinen konka ismindeki yapılarda şişme olması, burun tıkanıklığının yanında sinüslerin açıldığı deliklerde de tıkanıklığa neden oluyor. Sinüsler orta konkaya açıldığı için ortada bulunanlarda şişlik olduğunda sinüs havalanması bozuluyor ve dolayısıyla sinüsler iltihaplanarak sinüzit ortaya çıkıyor. Sinüzit de baş ağrısına neden olarak yaşam kalitesinin bozulmasına sebep oluyor. Yani basit gibi gördüğümüz burun tıkanıklığı, domino etkisiyle pek çok olumsuz duruma kapı aralıyor.

Burunun anotomik yapısını oluşturan septumdaki eğrilik ya da konkalarda şişme, yüzde bulunan trigeminal sinire bası yaparak, sinir boyunca yayılan burun kökenli bir baş ağrısı etkeni olarak karşımıza çıkıyor. Migrenle karışabildiğinden ikisini ayırt edebilmek adına hastadan detaylı bir öykü alınması önem taşıyor.

Burunun tıkanlı olması, nefes alıp vermeyi zorlaştırarak yaşam ve uyku kalitesinin bozulmasına neden oluyor. Geceleri burunda tıkanıklık olması sebebiyle horlama, uyku apnesi gibi uyku bozuklukları ve kronik yorgunluk gibi sağlık sorunlarına sebebiyet veriyor.

Alerjik rinit, uzun süreli burun tıkanıklığının önemli inflamatuar nedenleri arasında başı çekiyor. Özellikle ilkbaharda bitki polenleri nedeniyle burun tıkanıklığı ile birlikte burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı gibi belirtilerde artış meydana geliyor. Sabahları olan, bahar ve yaz mevsiminde artış gösteren burun tıkanıklığı belirtileri, saman nezlesinin bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor.

Burun Akıntısı Etkenleri

Burun içerisinde, soluduğumuz havayı nemlendirmek için mukus adı verilen bir sıvı üreten bezler bulunuyor. Eğer çeşitli tıbbi durumlar nedeniyle bezlerin çalışması etkilenirse, normalden fazla sıvı salgılanması oluyor ve bunun sonucunda da burun ya da geniz akıntısı meydana geliyor. Kışın geçirilen grip, nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle burun ve geniz akıntısı sık olarak karşımıza çıkıyor. Yazın ise enfeksiyondan ziyade alerjik etkenler nedeniyle burun akıntısı oluyor. 

Burun akıntısı, alerjiye bağlı olarak bütün sene görülebiliyor ve son derece rahatsızlık veren bir belirti olduğundan kişilerin hayat kalitesini bozuyor. Burun tıkanıklığı için doktorlar ağızdan tablet ya da burun spreyi reçete ediyorlar. Fakat bu ilaçların da başka yan etkileri nedeniyle sürekli kullanılması zorlaşıyor. Alerji belirtilerinden kurtulmanın en iyi yolu, sebeplerin ortadan kaldırılması olarak ifade ediliyor. Bahar aylarında polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde mümkünse dışarı çıkmamak ve camları açmamak maruziyeti azaltıyor. Alerjinin en önemli tetikleyicisi olan ev tozu akarlarının temizlenerek uzaklaştırılması büyük önem taşıyor.

Burun Tıkanıklığına Çözüm Nedir?

Burun tıkanıklığına çözüm bulunabilmesi için, öncelikle burun tıkanıklığına yol açan sebebin saptanması önem taşıyor. Etken saptandıktan sonra, buna yönelik çok yönlü ve kapsamlı bir tedavi planı hazırlanıyor. Eğer tıkanıklık burun septumundaki eğrilikten kaynaklanıyorsa tedavi ameliyatla eğriliğin düzeltilmesinden oluşuyor. Burun eti büyümesi nedeniyle olan tıkanıklıklar, ilaçlar ve burun spreyi kullanılarak tedavi ediliyor. Bazen, bu yapıların cerrahi işlemle alınması gerekebiliyor. Burada burun eti ile geniz etinin farklı yapılar olduğunu belirtmeden geçmek istemiyorum. Burun eti, tıp dilinde konka adı verilen yapıların, geniz eti ise adenoidlerin yerine kullanılan ifadeler olduğu söyleyelim. Çocuklarda görülen burun tıkanıklığı en sık olarak, tıp dilinde adenoid hipertrofisi olarak bilinen geniz eti büyümesi sebebiyle ortaya çıkıyor.

Burun Tıkanıklığı Bulguları

Burun tıkanıklığında ağızdan nefes alıp verme durumu ortaya çıkıyor. Geceleri ağzı açık uyuma, horlama ve sürekli devam eden yorgunluk burun tıkanıklığının belirtileri arasında bulunuyor. Ağızdan solunması, dudaklarda kuruluğa ve ağız kokusuna yol açabiliyor. Ağız kuruluğu ve boğaz enfeksiyonu sıklığında artış ağızdan nefes alıp verme sonucunda görülebilen ikincil belirtiler arasında yer alıyor. Burun tıkanıklığına burun akıntısı, burunda kuruluk ve kaşıntı, hapşırma gibi başka belirtiler de sıklıkla eşlik ediyor.

Bebeklerde burun tıkanması, emme ve beslenme bozukluklarına neden oluyor. Ağızdan nefes almayı henüz bilmeyen bebeğinizin burnu tıkanırsa solunum güçlüğü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda acilen doktorunuzdan yardım istemeniz önem taşıyor.

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve eşlik eden kaşıntı, kuruluk ve hapşırma gibi rahatsız edici belirtilerin hafife alınmaması ve uygun ilaçlarla ve doğal yöntemlerle tedavi edilmesi gerekiyor. Okaliptus yağı içeren ürünler bu belirtilerde olumlu sonuçlar alınmasında yardımcı oluyor. Fakat okaliptus, alerjiye neden olabileceği için özellikle küçük çocuk ve bebeklerde tehlikeli sonuçlara yol açabileceğinden kullanılmaması gerekiyor. Burun içinde oluşan kuruluk ve tahriş için E vitamini içeren nemlendirici yağlar ya da kremler tercih edilebilir. Tabi ki öncelikle altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor. Alerjik durumunuz varsa, toz, duman, keskin kokular gibi alerji yapan maddelere maruziyetten kaçınmak önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?