Boğmaca Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Boğmaca Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

İÇİNDEKİLER Boğmaca Belirtileri Nelerdir?Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir? Boğmaca, akciğerler ve hava yollarının yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Hastalık, 2 ila 3 ay ya da daha fazla süren öksürük nöbetlerine neden olur ve bebekler ile küçük çocuklarda özellikle hastalık ağır seyreder. Boğmaca, enfeksiyonlu birinin öksürük veya hapşırık damlacıkları vasıtasıyla yayılım gösterir. Boğmaca Belirtileri Nelerdir? Boğmacanın ilk belirtileri; […]

Boğmaca, akciğerler ve hava yollarının yüksek bulaşıcılığa sahip bir bakteri enfeksiyonudur. Hastalık, 2 ila 3 ay ya da daha fazla süren öksürük nöbetlerine neden olur ve bebekler ile küçük çocuklarda özellikle hastalık ağır seyreder. Boğmaca, enfeksiyonlu birinin öksürük veya hapşırık damlacıkları vasıtasıyla yayılım gösterir.

Boğmaca Belirtileri Nelerdir?

Boğmacanın ilk belirtileri; burun akıntısı, kırmızı ve sulu gözler, boğaz ağrısı ve hafifçe yükselmiş ateş gibi soğuk algınlığına benzer belirtilerden oluşur. Yoğun öksürük nöbetleri yaklaşık 1 hafta sonra ortaya çıkar. Boğmaca, erken evrelerinde soğuk algınlığından başka bir şey değilmiş gibi görünür. Bu nedenle, sağlık uzmanları, daha ciddi semptomlar ortaya çıkıncaya kadar boğmacadan şüphelenmemekte ya da hastalığı teşhis edememektedir. İlerleyen evrede görülen belirtiler şunları içerebilir:

  • Öksürük nöbetleri, genellikle bir anda başlar ve birkaç dakika sürer. Nöbetler geceleri daha yaygın olma eğilimindedir.
  • Öksürme genellikle yoğun kıvamlı balgamla birliktedir ve öksürüğü kusma takip edebilir.
  • Öksürük nöbetleri arasında nefes darlığı ortaya çıkabilir ve bu sırada farklı bir ses ortaya çıkabilir.
  • Öksürüğün yaptığı basınç nedeniyle yüz kızarabilir ve cilt altında ya da gözlerde hafif bir kanama görülebilir.
  • Öksürük nöbetleri sonrası çocuk aşırı yorgun düşer ve halsiz kalır.
  • Küçük çocuklarda nefes almada küçlük sebebiyle oksijen yetersizliğinin sonucu olarak siyanoz olarak adlandırılan morarma ortaya çıkar.
  • Çok küçük bebeklerde öksürük çok belirgin olmayabilir; ancak kısa süren ve apne olarak adlandırılan solunum durması peryodları görülür. Bu tehlikeli bir durumdur ve 1 yaş altı bebeklerin yarısı hastanede tedavi edilir.
  • Bazı hastalarda ishal de belirtilere eşlik edebilir.

Boğmaca, akciğerlerinize yeterli hava kalmayıncaya dek defalarca ve şiddetli öksürmeye neden olabilir. Akciğerde hava kalmadığında zorlu bir şekilde nefes alınarak oksijen yetersizliği telafi edilmeye çalışılır ve bu da şiddetli bir sese neden olur. Enfeksiyon özellikle gençlerde ve yetişkinlerde, bilhassa boğmaca aşısı olanlarda hafif belirtilerle seyreder. 18 aylıktan küçük çocuklarda boğmaca öksürüğü nefesin tamamen durmasına neden olabileceğinden yakın takip önemlidir. Ciddi hastalığı olan küçük çocuklar hastanede tedavi altına alınmalıdır.

Boğmaca hastalığının tamamen iyileşmesi yavaş olabilir. Zaman içinde öksürük hafifler ve sıklığı azalır. Öte yandan, öksürük farklı solunumnyolu enfeksiyonlarıyla aylar sonra bile tekrara geri gelebilir.

Boğmaca Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorlar boğmacayı erken teşhis ederse, antibiyotikler öksürük ve diğer belirtileri azaltmak için faydalı olabilir. Ayrıca enfeksiyonun başkalarına bulaşma oranını da azaltırlar. İlk 3 haftada antibiyotikler hastalığı kontrol altına almak için etkili olabilirler. Fakat genellikle çoğu bireyde teşhis çok geç konduğu için antibiyotik tedavisi fayda vermez.

Boğmaca tedavisi yaşınıza ve enfeksiyonun ne kadar süre önce başladığına bağlıdır. Hastalık belirtileri 3 hafta önce başladıysa artık sadece destek tedavisi verilir. İstirahat, bolnsıvı alımı ve ateş için ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Öksürük ilaçlarını kullanmak faydalı değildir; bunlar küçük çocuklar için uygun da değildirler ve yan etkileri vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?