Blefarit Nedir?

Blefarit Nedir?

Bu yazımızda en önemli duyu organımız ve bir nevi ruhumuzun dışarıya açılan pencereleri olma özelliği taşıyan gözlerimizi ilgilendiren ve tıp dilinde blefarit olarak bilinen bir rahatsızlıktan söz etmek istiyorum. Blefarit kısaca göz kapaklarının kenarlarının ve kirpik diplerinin uzun süren iltihaplanması durumuna denir. Göz kapaklarının kenarları kızarmış ve şişmiştir. Her yaştan insanda görülebilir olmasına karşın, çocuklarda daha sık olarak ortaya çıkar.

Göz kapaklarında kaşıntı, ağrı ve yapış yapış bir durum mevcuttur. Kirpiklerde yağlanma ve çapaklanma vardır. Fotofobi dediğimiz ışığa karşı hassasiyet durumu görülebilir. Blefarit geçiren bireylerde kontakt lensler oldukça rahatsız edici hale gelmiştir. Ciddi enfeksiyonun olduğu vakalarda kirpiklerde dökülme ortaya çıkabilir. Çoğu durumda her iki gözde de enfeksiyon vardır; fakat genellikle birindeki enfeksiyon ötekinden daha ileri seviyededir. Göz kapağı enfeksiyonlarında belirtiler sabahları uykudan kalkıldığında daha şiddetli hissedilir.

Blefarit Neden Olur?

Blefaritin nedenlerinden biri göz kapağında doğal olarak bulunan mikroorganizmaların, çeşitli nedenlerle aşırı çoğalarak enfeksiyona neden olmasıdır. Özellikle yağlı cilde sahip bireylerde ve göz kapağında bulunan yağ bezlerinin çalışmadıyla ilgili problem bulunanlarda mikropların çoğalması kolaylaşır. Bakteriler, virüsler, sigara dumanı gibi allerjenler, bazı kimyasal maddeler blefarite neden olabilirler.

Blefarit Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer basit hijyen önlemlerine rağmen enfeksiyondan kurtulamıyorsanız doktorunuza başvurmanız sizin yararınıza olacaktır. Blefarit, genellikle uzun süren bir göz rahatsızlığı olarak karşımıza çıkmaktadır ve tedavisi de uzun bir süreçte yapılabilir. Genellikle tam olarak tedavi edilemez ve ancak hergün düzenli temizliğe dikkat edilirse bir miktar kontrol altına alınabilir. Günde 1-2 defa özel bir göz hijyeni bakımı düzenli olarak yaşam botu uygulanmak durumundadır.

Blefaritte Göz Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Her gün gözlere sıcak kompres uygulamak göz çevresindeki bezlerin salgılarının daha akışkan olmasına yardımcı olacaktır.
  • Yağların bezlerden rahat bir şekilde salgılanabilmesi için göz çevresi masajı yapılabilir.
  • Gözler yıkanarak temizlenmeli, böylece göz kapaklarındaki fazla yağ, kir ve bakteriler uzaklaştırılmalıdır.
  • Gmz temizliği için göz yakmayan bebek şampuanlatı kullanmak, son derece etkili bir hijyen sağlar.
  • Daha ciddi olgularda doktorunuzun önerisiyle, göz kapaklarına antibiyotikli kremler uygulanabilir ya da gerekirse ağızdan antibiyotikli tabletler alınabilir.
  • Özellikle çocuklarda tedavisi oldukça zordur ve bu yüzden göz hijyeni için özel olarak üretilen tek kullanımlık göz temizleme mendilleri kullanmak etkili olabilir.

Göz temizleme mendilleri ile igili bilgi almak için tıklayınız

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ